Każdy klimatyzator ma realizować ten sam podstawowy cel – obniżać temperaturę powietrza we wnętrzach. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju urządzeń chłodzących: split, multisplit, kasetonowe, przypodłogowe czy kanałowe. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej klimatyzacji kanałowej, jej działaniu oraz zastosowaniom.
Klimatyzacja kanałowa – budowa i montaż
Montaż klimatyzacji split czy multisplit jest dość prosty i może zostać przeprowadzony w dowolnym momencie. System klimatyzacji kanałowej wymaga jednak budowy specjalnych kanałów, które rozprowadzają chłodne powietrze po całym budynku – przechodzą przez ściany albo strop. Z tego względu najczęściej buduje się je na długo, zanim obiekt zostanie oddany do użytku. W zależności od potrzeb użytkowników czy inwestora kanały mogą mieć prostokątny lub okrągły kształt. Optymalną temperaturę powietrza w obiegu zapewnia dopasowany klimatyzator kanałowy.
O montażu klimatyzacji kanałowej warto pomyśleć jeszcze w fazie projektowania budynku, zwłaszcza w przypadku konstrukcji wielopiętrowej. Dzięki temu montaż klimatyzacji kanałowej jest mniej skomplikowany, nie wymaga przeprowadzenia remontu, a rześkie powietrze rozprowadza się równomiernie. Klimatyzatory kanałowe przede wszystkim są przeznaczone do biurowców i hoteli, gdzie instalacja przechodzi przez wszystkie kondygnacje. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania klimatyzacji kanałowej do domu jednorodzinnego.
Ze względu na skomplikowanie układu klimatyzacji kanałowej, czynności montażowe oraz projekt instalacji powinien przeprowadzić zespół specjalistów. Konstrukcja wymaga nie tylko fachowej wiedzy na temat klimatyzatorów kanałowych, ale również doświadczenia. Pracownicy Artis Group posiadają odpowiednie kwalifikacje, warto więc zlecić nam to zadanie. Zaplanujemy idealny układ do danego budynku i dobierzemy odpowiedni klimatyzator do potrzeb użytkowników, niezależnie, czy problem dotyczy domu jednorodzinnego czy biurowca.
Czym różni się klimatyzator kanałowy od innych sprzętów?
Klimatyzacja kanałowa działa tak samo, jak każdy inny system klimatyzacji – zapewnia chłodne powietrze w lecie, a niemal wszystkie dodatkowo gwarantują dogrzewanie w okresach przejściowych oraz usuwanie kurzu, alergenów czy mikroorganizmów. Jednostka zewnętrzna odprowadza zatem ciepło na zewnątrz, a wewnętrzna – rozprowadza kanałami świeże powietrze.
Różnica tkwi w budowie systemu. Osoby decydujące się na klimatyzację kanałową z powodzeniem mogą ukryć przewody tak, aby instalacja była zupełnie niewidoczna. W pomieszczeniach widać jedynie dyskretne wyloty kanałów (kratki zamontowane w stropie czy ścianach) oraz sterowniki. To zatem idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy oprócz wydajności cenią również estetykę sprzętu.
Rodzaje klimatyzacji kanałowej
W sklepie Artis Group można znaleźć szeroki wybór klimatyzatorów kanałowych, warto jednak wiedzieć, że wszystkie tego rodzaju urządzenia dzielą się na sprzęt inwerterowy oraz modele o różnych poziomach sprężu. Jaka klimatyzacja kanałowa do domu będzie odpowiednia? To zależy.
Spręż dyspozycyjny jest ciśnieniem dynamicznym z wentylacji, które ma pokonać opory przepływu powietrza. Parametr ten trzeba dopasować do długości instalacji – długa trasa przewodów i klimatyzator kanałowy niskiego sprężu nie będzie wydajnie nadmuchiwał chłodnego powietrza do pomieszczeń. Z drugiej strony niewielka klimatyzacja kanałowa w domu jednorodzinnym z urządzeniem z wysokim sprężem skutkuje dużym przepływem powietrza w strefie przebywania ludzi, a także przeciągi, hałas i zbyt szybkie wychładzanie.
Klimatyzacja kanałowa – wady i zalety
Klimatyzacja kanałowa ma wiele zalet. Jedną z nich, o których wspomnieliśmy powyżej, jest niewidoczność systemu ukrytego za ścianami lub w stropach. Dzięki takiej budowie instalacji klimatyzacja tego rodzaju cechuje się wyjątkowo cichą pracą, co ma znaczenie np. w hotelach czy domach prywatnych. Urządzenia dostarczane przez Artis Group posiadają dodatkowe funkcje, jak ogrzewanie, oczyszczanie czy nawilżanie, warto zatem przemyśleć budowę tego systemu.
Z drugiej strony obiekty wyposażone w klimatyzator kanałowy muszą posiadać jednakową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Z wylotów rozprowadzane jest powietrze o tych samych parametrach – jeśli użytkownik wymaga zróżnicowanej temperatury w poszczególnych pokojach, zachodzi potrzeba instalacji dodatkowych urządzeń chłodzących.
Zastosowanie klimatyzatorów kanałowych
Urządzenia takie jak klimatyzatory kanałowe mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzają się zarówno w dużych wieżowcach, jak i domach jednorodzinnych. Klimatyzacja kanałowa do domku jednorodzinnego koniecznie musi być jednak zaplanowana przed jego budową – optymalne ułożenie kanałów pozwoli odpowiedzieć na potrzeby domowników niezależnie od tego, w jakiej odległości od klimatyzatora położone jest dane pomieszczenie. Jeśli zachodzi potrzeba, chłodne powietrze może być rozprowadzane jedynie w wybranych sekcjach budowli.
Klimatyzatory kanałowe z powodzeniem można wykorzystać również w mieszkaniu – stosuje się je przy budowie nowoczesnych bloków z udogodnieniami dla przyszłych mieszkańców, np. łącznie z ogrzewaniem podłogowym czy wygodnymi parkingami podziemnymi. Tak jak w przypadku domów jednorodzinnych oraz hoteli inwestor musi jednak pamiętać o zaplanowaniu instalacji jeszcze w fazie projektowania budowli.
Klimatyzatory kanałowe – obsługa
Tak jak w przypadku innych urządzeń chłodzących, trzeba pamiętać, aby przeprowadzać regularny przegląd klimatyzacji kanałowej. Specjaliści z firmy Artis Group kontrolują wówczas pracę sprzętu oraz filtrów, a w razie potrzeby dokonują odgrzybiania i dezynfekcji systemu. Serwis klimatyzacji jest równie ważny – dzięki szybkiej reakcji na pozornie niewielkie usterki użytkownik oszczędza czas i pieniądze, zatem nie warto zwlekać i powierzyć naprawę fachowcom z naszej firmy.
FAQ
Klimatyzatory kanałowe, a właściwie jednostki wewnętrzne, przeprowadzają chłodzenie pomieszczeń przez kanały w ścianach lub stropach. Zimne powietrze rozprowadza się dzięki dyskretnym kratkom.
Klimatyzatory kanałowe dzielą się przede wszystkim ze względu na spręż dyspozycyjny, czyli ciśnienie, z jakim nadmuchiwane jest powietrze do pomieszczenia. Rodzaj urządzenia trzeba dobrać do długości danej instalacji, aby sprzęt pracował wydajnie i nie ochładzał nadmiernie wnętrza, ani nie powodował przeciągu.
Największe zalety klimatyzacji kanałowej to niewidoczność i cicha praca. Do wad można zaliczyć brak możliwości regulacji temperatury w kilku oddzielnych lub jednym wybranym pomieszczeniu.
Przeczytaj także:
Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Funkcje, zastosowanie, zalety