Większość przedsiębiorców, których czeka kolejny rok pracy w okresie zimowym, zastanawia się nad sposobem ogrzewania pomieszczeń swojego zakładu pracy. Liczy się wysoka efektywność, niskie koszty i marginalna liczba procesów konserwacyjnych w trakcie trwania sezonu grzewczego. Podobne rozterki mają mieszkańcy prywatnych domów jednorodzinnych, w których zabrakło przyłącza gazu, a instalacja kotła z jakichkolwiek powodów się nie opłaca. Jak zatem wygląda ogrzewanie klimatyzacją? Czy to ma sens? Odpowiadamy!

ogrzewanie klimatyzacją

Klimatyzacja – do czego służy, jak działa i jakie ma zalety?

System klimatyzacji to instalacja, która w założeniu powinna obniżyć temperaturę panującą w danym pomieszczeniu, czasami także w całym obiekcie, jak i wymusić ruch powietrza oraz regulować poziom wilgotności. W rezultacie klimatyzacja kojarzy się większości konsumentów, całkowicie zresztą słusznie, z użytkowaniem wyłącznie w sezonie letnim. Nie do końca tak jest.

Na rynku znajdują się dziesiątki systemów klimatyzacji, różniących się przede wszystkim konstrukcją, a tym samym również charakterystyką pracy. Urządzenia te warto wybierać, mając na uwadze zarówno wymagania danego obiektu względem wydajności urządzenia, jak i szczeliny i wszelkie błędy konstrukcje, przez które może do wnętrza docierać wysoka temperatura, a z wewnątrz uciekać schłodzone powietrze. Wyróżniamy kilka rodzajów klimatyzacji, w tym:

  • urządzenia typu monoblock – w tym systemie klimatyzacji mamy do czynienia wyłącznie z jedną jednostką, która zarówno wtłacza schłodzone powietrze do wnętrza, jak i usuwa je na zewnątrz.
  • urządzenia split – to bardziej skomplikowane produkty, które jednak zapewniają wysoką efektywność dzięki rozłożeniu jednego urządzenia na dwa osobne – jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną.
  • urządzenia typu multi-split – instalację opartą na klimatyzatorach multi-split różni się od standardowej split jedynie to, że na jedną jednostkę zewnętrzną przypada nawet kilka jednostek wewnętrznych.

Oczywiście powyższe warianty różnią się także budową oraz sposobem instalacji (ścienne, podłogowe, kasetowe, kanałowe i wiele innych).

Jak ogrzewać pomieszczenia biurowe oraz przedsiębiorstwa powietrzem?

Warto zacząć od tego, że ogrzewanie pomieszczeń firmowych jest niezwykle wymagające, głównie z uwagi na ryzyko przedostawania się ogrzanego powietrza w górne rejony np. wysokiego na kilkanaście metrów magazynu. Oznacza to zasadniczy brak komfortu termicznego w dolnych obszarach, jak i nawarstwianie się ciepłego powietrza w górnych. Ogrzewanie powietrzem to zdecydowanie najpopularniejsza forma ogrzewania pomieszczeń firmowych, która polega na podgrzewaniu powietrza cyrkulowanego za pomocą wentylatorów i nadawania mu obiegu.

Ogrzewanie powietrzem można realizować promiennikami ciepła, zjawiskiem konwekcji lub wykorzystując w tym celu dość popularne ogrzewanie płaszczyznowe. Wszystkie warianty oczywiście mają swoje wady i zalety, które wynikają w głównej mierze z trudności konstrukcyjnych danego obiektu firmowego. Do tej grupy, mimo pewnych nieprawidłowych konotacji, zalicza się także klimatyzacja, która realizuje ten proces niczym pompa typu powietrze-powietrze.

Ogrzewanie klimatyzacją – nowoczesność i wygoda

Pompa ciepła typu powietrze-powietrze, czyli tak naprawdę klimatyzator działający w trybie grzania, stanowi podstawowe źródło ciepła w wielu przedsiębiorstwach. Nie wszystkie urządzenia dostępne na rynku dysponują funkcją grzania, przez co podczas ich zakupu i instalacji warto już na tym etapie zdecydować o sposobie ogrzewania obiektu. Urządzenia te przede wszystkim znacznie upraszczają cały proces użytkowania obiektu firmowego zimą, a ponadto są:

  • Komfortowe w użytkowaniu – możliwość wykorzystania dokładnie tej samej instalacji zarówno latem do chłodzenia pomieszczeń, jak i zimą jako zamiennik tradycyjnych źródeł ogrzewania, jest ogromną zaletą dla przedsiębiorcy. Nie ma wówczas potrzeby tworzenia kolejnej i kosztownej instalacji grzewczej oraz jej sezonowej eksploatacji.
  • Dopracowane w najdrobniejszych detalach – warto wiedzieć, że klimatyzatory są niezwykle popularne na całym świecie, dlatego zostały dopracowane przez ich producentów dosłownie do perfekcji. W ten sposób, jako przedsiębiorca, unikasz dużych kosztów związanych z serwisowaniem i pokrywaniem cen nieprzewidzianych usterek.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją obiektu firmowego?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją, tak naprawdę zależy przede wszystkim od kubatury zakładu, utraty ciepła i emitowania go poza budynek, w tym np. od liczby drzwi czy otworów wentylacyjnych. Tak czy inaczej, jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna powinna być dopasowane bardzo precyzyjnie do zapotrzebowania przedsiębiorstwa na ciepło. Koszt ogrzewania klimatyzacją to jednak nie wszystko – wartość inwestycji jest kluczowym aspektem, podobnie jak zwrot z jej wdrożenia.

Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania klimatyzacją?

Wiele osób, które z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą podjąć się inwestycji związanej z instalacją kotłów gazowych lub pieców na standardowe materiały opałowe, poszukuje alternatywy. Stosowanie grzejników elektrycznych jest nieefektywne, zatem większość osób już na wstępie odrzuca ogrzewanie mieszkania elektrycznością. Tak naprawdę jednak prąd niejedno ma imię – może także służyć do ogrzewania klimatyzatorem całego mieszkania. Niskie zużycie prądu, już od kilku kW, a także niewielkie ryzyko powstania awarii sprawia, że klimatyzator ścienny może stanowić dodatkowe źródło ciepła lub całosezonowe ogrzewanie domu.

Ile prądu zużywa klimatyzator podczas chłodzenia?

Podstawowym zadaniem dla systemów klimatyzacji jest oczywiście chłodzenie wybranych pomieszczeń, co bezpośrednio wiąże się ze zużyciem prądu przez dane urządzenie. Parametr ten ma ogromne znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i prywatnych osób, które chcą w pozytywny sposób wpłynąć na komfort życia domowników w lecie. Koszty nie są na szczęście zbyt wysokie, dlatego – wbrew obiegowej opinii – nie wpływają w tak dużym stopniu na comiesięczne rachunki za prąd.

Podstawowym czynnikiem definiującym koszty jest parametr zużycia prądu przez urządzenie w zakresie godzinnej pracy. Z reguły producenci urządzeń podają go w każdej broszurze reklamowej bądź na swojej stronie internetowej, a już z całą pewnością w specyfikacji, którą otrzymuje klient po zakupie lub instalacji przez certyfikowany serwis. Wartość podaną w kilowatogodzinach należy pomnożyć przez liczbę godzin, jaką urządzenie będzie pracowało w ujęciu miesięcznym.

Istotne jest jednak zagadnienie mocy chłodniczej, która nie równa się poborowi prądu. Klimatyzator o mocy chłodniczej równej 3 kW pobiera w realnie około 1 kW energii na każdą godzinę. To ogólnie przyjęty standard, lecz tak naprawdę jednak pobór prądu może być jeszcze niższy – nowoczesne urządzenia mogą w takiej sytuacji pobierać nawet 500 W (0,5 kW), co czyni je szczególnie energooszczędnymi. Tak duża rozbieżność wynika z tego, że urządzenia te bardzo rzadko pracują z pełną mocą.

Jeśli wybrany system klimatyzacji pracuje przez 50 godzin miesięcznie, a podczas godzinnej pracy pobiera realnie około 0,5 kW, to przez cały ten czas zużyje około 25 kW. To równowartość niespełna 20 zł (przy taryfie 80 groszy za 1 kWh). W skali miesiąca to stosunkowo niska kwota jak za możliwość schłodzenia pomieszczenia o powierzchni około 30 m2. 

Jakie są realne koszty ogrzewania pomieszczeń systemem klimatyzacji?

Ogrzewanie klimatyzacją jest doskonałym rozwiązaniem podczas sezonów przejściowych, co wynika głównie z efektywności tego procesu. Moc grzewcza jest wyższa niż moc chłodnicza o około 1/4, co oznacza, że urządzenie opisane powyżej o mocy 3 kW generuje moc grzewczą na poziomie około 3,5 kW. Wyliczenia należy przeprowadzić analogicznie do kosztów chłodzenia pomieszczeń – wystarczy pomnożyć liczbę godzin pracy urządzenia przez realny pobór prądu w ujęciu godzinnym, niższym od mocy grzewczej około 4-krotnie (3,5 kW / 4 = 0,9 kW). Wynik powinien być nieco wyższy od chłodzenia i wyniesie w sytuacji analogicznej do opisanej powyżej około 36 zł (0,9 kW * 50 godzin pracy * 0,8 zł = 36 zł).

FAQ:

1. Czy ogrzewanie klimatyzacją jest opłacalne?

Zdecydowanie tak. Ogrzewanie klimatyzacją, mimo pewnych obaw ze strony konsumentów i przedsiębiorców, ma ogromne zalety w stosunku nawet do pomp ciepła typu grunt-powietrze, od których są znacznie tańsze w montażu. Warto wybrać taką instalację w okresach przejściowych, jak i w samym centrum chłodnej zimy.

2. Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją obiektu firmowego?

Realne koszty zależą tak naprawdę wyłącznie od ceny dystrybucji energii elektrycznej oraz od mocy urządzenia. Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna powinna mieć moc dopasowaną do charakterystyki firmowego obiektu, w tym do jego kubatury, liczby wejść i wyjść, stopnia szczelności okien czy termoizolacji.

3. Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania klimatyzacją?

Użytkowanie klimatyzacji zimą za pomocą funkcji grzania jest wysoce efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń domowych. Urządzenia te stanowią doskonałą alternatywę grzejników elektrycznych, mogą także realizować oczyszczanie powietrza i regulować jego wilgotność. Cena użytkowania klimatyzacji zimą sięga od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali miesiąca, zależnie od powierzchni domu i jego termoizolacji.