Wybór klimatyzacji do domu czy mieszkania to niemałe wyzwanie – trzeba wyselekcjonować odpowiednie urządzenia dopasowane do potrzeb użytkowników lokalu, a także zasobności portfela. Warto przy tym zwrócić uwagę na parametry sprzętu i dodatkowe funkcje. W poniższym tekście podpowiadamy, jaki klimatyzator na 50 m² kupić.

Moc klimatyzatora do mieszkania 50 m²

Klimatyzacja we własnym domu to z pozoru niewielkie udogodnienie, które zaskakująco wpływa na samopoczucie domowników. Nagle letnie dni nie stanowią problemu, wentylatory zapewniają bowiem stały napływ chłodnego powietrza. Filtry w klimatyzatorze dodatkowo je oczyszczają podczas chłodzenia czy grzania, jest więc w pełni bezpieczne dla alergików, dzieci, osób starszych i nie tylko. Jednak jaką klimatyzację kupić?

Pierwszym problemem, z jakim trzeba się zmierzyć podczas zakupu klimatyzatora do mieszkania, jest moc urządzenia. Dla odpowiedniego klimatu w lokum trzeba umiejętnie ją dobrać. Z reguły na każdy metr kwadratowy przypada ok. 0,1 kW mocy. Wystarczy przeprowadzić więc proste obliczenie: 50 m² ⨉ 0,1 kW = 5 kW. To ogólna zasada – w praktyce trzeba pod uwagę wziąć również straty cieplne budynku, np. przez nieszczelne okna, dach czy niewłaściwe ocieplenie budynku.

Klimatyzatory przenośne czy split?

Klimatyzator przenośny

Teraz warto zastanowić się nad rodzajem urządzenia. Na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne, które mają wielu zwolenników. To wolnostojący sprzęt na kółkach, posiadający agregat lub rurę oddającą ciepło z pomieszczeń na zewnątrz. Ten rodzaj klimatyzatora jest niedrogi, dlatego stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem. Z drugiej jednak strony zajmuje dość dużo miejsca, nie sprawdza się więc w małych wnętrzach, a dodatkowo jego wydajność pozostawia sporo do życzenia.

Klimatyzator split

Inną opcję stanowi klimatyzator split. Składa się z jednostki zewnętrznej na ścianie bloku lub balkonie oraz jednostki wewnętrznej. Montaż klimatyzacji split z tego względu czasami wymaga uzyskania pozwolenia spółdzielni mieszkaniowej. Urządzenia mają stosunkowo niewielkie rozmiary, są też montowane na ścianie lub przy suficie, nie zajmują zatem zbyt dużo miejsca w ograniczonej przestrzeni.

Klimatyzator multisplit

Jeśli kupującemu zależy, aby w szybkim tempie schłodzić wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, idealne rozwiązanie stanowią klimatyzatory typu multisplit. W takim systemie jedna jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma wewnętrznymi, np. w każdej sypialni i salonie. To świetna opcja na upalne noce, a także wakacyjne dni spędzane razem w pokoju dziennym, dlatego warto przemyśleć jej instalację. Jedną z nielicznych wad klimatyzacji multisplit stanowi jej cena.

Dodatkowe funkcje nowoczesnych klimatyzatorów

Równie ważne, co moc i typ urządzenia, są jego dodatkowe funkcje. Dzięki nim proste klimatyzatory są w stanie zupełnie zmienić mikroklimat w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy tylko kilka z dostępnych na rynku opcji – produkty w sklepach mogą oferować znacznie więcej.

  • Zdalne sterowanie – to ważne w przypadku jednostek instalowanych pod sufitem. Sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie jest wówczas wygodne i nie wymaga wstawania z kanapy.
  • Ogrzewanie – kiedy jednostka wewnętrzna i zewnętrzna zamieniają się trybem pracy, klimatyzator oprócz schłodzenia, umożliwia również opcję ogrzewania mieszkania. Taka opcja jest przydatna np. podczas dogrzewania pomieszczeń w sezonach przejściowych lub w czasie chłodnych, letnich wieczorów.
  • Nawilżanie – standardowo klimatyzacja osusza nieco powietrze. Sprzęt wyposażony w taką funkcję poprawia wilgotność gazu, korzystając z wody z kondensatu.
  • Tryb nocny – dzięki niemu hałas, jaki maszyna generuje, jest zmniejszany w określonych godzinach. To doskonała funkcja do urządzeń zamontowanych w sypialniach.

Klimatyzacja do mieszkania 50 m² – cena

To, jaka klimatyzacja zostanie zamontowana w mieszkaniu, zależy często od kosztów maszyny. Metki na produktach różnią się w zależności od sklepu, marki, a także dodatkowych funkcji sprzętu. Podstawowe urządzenie typu split z instalacją przez fachowców może kosztować już 5000 zł, podobnie jak klimatyzator przenośny. Ceny zaawansowanych jednostek wraz z instalacją to 7000-8000 zł.

Cena klimatyzacji do mieszkania 50 m² nie powinna być jedynym parametrem branym pod uwagę podczas zakupu. Warto pamiętać, że to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać klimatyzator renomowanej firmy i od sprawdzonego dostawcy. Oferta Artis Group obejmuje produkty marek znanych na całym świecie, m.in.: LG, Samsung, Haier, Gree, Panasonic czy Daikin.

Klimatyzacja do mieszkania 50 m² – cena eksploatacji

Całkowity koszt klimatyzacji do mieszkania to nie tylko cena urządzenia, ale również zużycie prądu. Jak obliczyć, ile będzie kosztowało schłodzenie pomieszczeń? Przyjmijmy, że w mieszkaniu znajduje się klimatyzator 5 kW i jest włączany na 3 godziny każdego dnia, a 1 kWh prądu kosztuje 60 gr.

5 kW 3 godziny 0,60 zł = 9 zł, czyli koszt dzienny korzystania z klimatyzatora.

9 zł 30 dni = 270 zł, czyli koszt miesięczny korzystania z klimatyzatora.

Aby użytkownicy jak najdłużej cieszyli się chłodnym, czystym powietrzem, warto zadbać również o regularne oczyszczanie i serwisowanie systemu chłodzącego przed oraz po sezonie. Koszty przeglądów w naszej firmie są atrakcyjne, dlatego zachęcamy do umówienia wizyty z naszymi specjalistami. Profesjonalna kontrola pracy i odgrzybianie przewodów gwarantują idealny klimat w mieszkaniu.

FAQ

1. Jaką moc powinien mieć klimatyzator do mieszkania 50 m²?

Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy przypada 0,1 kW mocy klimatyzatora. Zatem do mieszkania o powierzchni 50 m² potrzebne jest urządzenie o mocy ok. 5 kW.

2. Jaki klimatyzator na 50 m² wybrać?

Osobom zainteresowanym niedrogimi rozwiązaniami polecamy klimatyzator przenośny. Klimatyzator split jest natomiast nieco bardziej wydajny i nie zajmuje dodatkowego miejsca na podłodze mieszkania.

3. Ile kosztuje klimatyzator na 50 m²?

To zależy od jego rodzaju. Podstawowy klimatyzator split lub przenośny kosztują ok. 5000 zł. Ceny bardziej zaawansowanych jednostek split czy multisplit to ok. 7000-8000 zł.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Klimatyzacja do mieszkania 40 m² – jaką wybrać?

Klimatyzator z funkcją grzania – co warto o nim wiedzieć?