W dobie ocieplenia klimatu coraz więcej Polaków zastanawia się, ile kosztuje klimatyzacja w domu czy mieszkaniu. Warto wiedzieć, że sprzęt chłodzący nie jest już oznaką luksusu, ale standardem związanym z przystosowaniem do wzrastających temperatur. W poniższym tekście sprawdzimy koszt instalacji, a także eksploatacji nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych.

Co wpływa na koszt klimatyzacji?

Wybór klimatyzatora

Największy wpływ na cenę klimatyzacji ma sam klimatyzator. Na rynku istnieją ich różne rodzaje, marki i modele, różniące się parametrami. Warto zwrócić także uwagę na liczbę oraz znaczenie dodatkowych funkcji – lampy bakteriobójcze UV, jonizacja czy ogrzewanie mogą znacznie wpłynąć na sposób korzystania z jednostki.

Najtańsze rozwiązania to klimatyzatory przenośne w cenach już za ok. 2000 zł. W praktyce jednak takie urządzenia zajmują sporo miejsca, są zatem niechętnie kupowane przez mieszkańców bloków. Warto również wiedzieć, że pobierają sporo energii i oferują niewielką wydajność.

Większą popularnością cieszą się standardowe klimatyzatory typu split – jedna jednostka umieszczana jest na zewnątrz, a druga w środku pomieszczenia. Są dość wydajne, a ich producenci prześcigają się w wymyślaniu ciekawych funkcji, które mogą znacznie ułatwić życie użytkowników. Dzięki temu osoby zdecydowane na takie rozwiązanie mają w czym wybierać. Ceny klimatyzatorów split zaczynają się od 3000 zł. Istnieją także sprzęty multisplit z wieloma jednostkami – ich koszt jest nawet dwa razy droższy.

Montaż

Koszt klimatyzacji to nie tylko same urządzenia chłodzące powietrze. Warto pamiętać również o innych elementach, które składają się na sumę, np. profesjonalny montaż. Usługę wycenia się ze względu na stopień skomplikowania oraz potrzebny czas. W Artis Group oferujemy konkurencyjne ceny, ponieważ zależy nam, aby klienci cieszyli się poprawnie działającym sprzętem. Samodzielna instalacja może być trudna, a także stanowić ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia jednostki, dlatego polecamy korzystanie z usług zawodowców.

Warto wiedzieć, co składa się na ceny montażu klimatyzacji w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Zazwyczaj usługa liczona jest jako całość, obejmuje jednak:

 • przygotowanie otworów w ścianie,
 • instalację urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych,
 • podłączenie do prądu,
 • podłączenie odpływu skroplin,
 • próbę szczelności,
 • konfigurację sterownika przy pierwszym uruchomieniu.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Dostępne urządzenia

Największym wyzwaniem podczas wybierania klimatyzatora do domu jest decyzja o jego lokalizacji oraz dopasowanie mocy do metrażu pomieszczenia. Czy lepiej będzie umieścić sprzęt w sypialni, aby móc latem cieszyć się głębokim wypoczynkiem niezakłóconym upałem? Czy może w salonie, gdzie spędza się większość wolnego czasu? A może w domowym biurze? Niezależnie od odpowiedzi, klimatyzator trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia, co wpływa na jego cenę. Urządzenie do pokoju do 20 m² kosztuje ok. 4000 zł.

Istnieje również opcja, aby w domu zainstalować zestaw multisplit – dzięki temu nie ma potrzeby podejmowania decyzji o lokalizacji jednostki, ponieważ można wyposażyć budynek w 2 lub 3 urządzenia wewnętrzne i jedno zewnętrzne. W ten sposób domownicy zyskują optymalną temperaturę powietrza w sypialniach oraz salonie. Takie rozwiązanie z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów może osiągnąć koszt nawet 10000 zł, zwłaszcza jeśli klimatyzatory posiadają dodatkowe funkcje.

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Dobierając klimatyzator do mieszkania można napotkać problem związany z lokalizacją sprzętu. Koszt klimatyzacji w mieszkaniu zależy także od wybranych jednostek, podobnie jak w przypadku urządzeń do domu. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na lokalizację jednostki – w zależności od niej, koszt montażu może się zwiększyć. W cenę instalacji klimatyzacji w mieszkaniu wchodzą np.:

 • wykonanie dłuższej instalacji freonowej,
 • kucie w cegle lub betonie (koszty pracy z dwoma materiałami w wielu firmach są zróżnicowane),
 • instalacja jednostki zewnętrznej na specjalnym stelażu (czasami konieczne jest wynajęcie podnośnika koszowego albo ustawienie rusztowania).

Montaż ze sprzętem typu multisplit (2 jednostki wewnętrzne i jedna zewnętrzna) kosztuje ok. 7000 zł. To rozwiązanie idealne do mieszkania o wielkości 60 m². Warto przy tym pamiętać, że standardowe klimatyzatory split w mniejszych lokalach oraz montaż na balkonie lub parapecie są znacznie tańsze.

Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?

Koszt użytkowania klimatyzacji to przede wszystkim wydatki na energię elektryczną. Ile mogą one wynosić, zależy od stosowanego sprzętu i jego ustawień. Do dużego salonu w domu lub mieszkania o powierzchni 50 m² trzeba wybrać klimatyzator o mocy 2,5-3 kW. Przy codziennym włączaniu urządzenia na 3 godziny i stawce 60 gr za 1 kWh otrzymujemy:

 • 3 kWh ⨉ 0,60 zł = 1,80 zł, czyli dzienny koszt użytkowania sprzętu;
 • 1,80 zł ⨉ 30 dni = 54 zł, czyli miesięczny koszt chłodzenia pomieszczenia.

Do tego warto doliczyć regularne serwisowanie klimatyzacji – w zależności od wykonywanych prac to koszt do 250 zł przed i po sezonie letnim.

Podane ceny to jednak tylko przykładowe kwoty. W rzeczywistości w Artis Group oferujemy wiele opcji dopasowanych do potrzeb oraz portfeli klientów. Koszty instalacji i korzystania z klimatyzacji są atrakcyjne, zwłaszcza jeśli w zamian otrzymuje się świeże, czyste powietrze, gwarantujące ulgę w upalne dni. Osoby myślące o montażu klimatyzacji w domu czy mieszkaniu zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści doradzają w wyborze sprzętów i wykonują kosztorysy montażu czy eksploatacji.

FAQ

 1. Co wpływa na cenę klimatyzacji?

Na koszt klimatyzacji głównie wpływa rodzaj klimatyzatora, a także profesjonalny montaż. Standardowo nowoczesny sprzęt z wieloma funkcjami jest nieco droższy, podobnie jak skomplikowana instalacja.

 1. Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu?

System multisplit z 3 jednostkami wewnętrznymi kosztuje nawet 10000 zł. Cena tradycyjnego sprzętu typu split do średniej wielkości salonu wraz z montażem wynosi zaś ok. 4000 zł.

 1. Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Cena montażu klimatyzacji w mieszkaniu przypomina ceny montażu w domach. Warto jednak przemyśleć lokalizację jednostki zewnętrznej, ponieważ utrudniona instalacja generuje więcej wydatków.

 1. Ile kosztuje eksploatacja klimatyzacji?

Koszt utrzymania klimatyzacji zależy od mocy urządzenia. Przykładowo do mieszkania o powierzchni 50 m² z klimatyzatorem o mocy 2,5-3 kWh (włączanym na 3 godziny dziennie) i przy stawce za energię elektryczną równej 60 gr za 1 kWh dzienny koszt wynosi 1,80 zł, natomiast miesięczny – 54 zł.

Przeczytaj także:

Klimatyzacja do mieszkania 40 m² – jaką wybrać?

Klimatyzator z funkcją grzania – co warto o nim wiedzieć?

Klimatyzacja centralna – co to jest i jak działa?