Obecnie w klimatyzatorach dostępnych na rynku znaleźć można różnorodne opcje oczyszczania powietrza: zaawansowane filtry, jonizację, a nawet sterylizację UV. Jak działa lampa UV do klimatyzacji i dlaczego warto w nią zainwestować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Klimatyzacja a koronawirus

W czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 wzrosła świadomość ludzi na czyhające w powietrzu niebezpieczeństwa. Nie tylko alergeny czy smog, ale także bakterie i wirusy stały się obiektem obaw w związku z klimatyzacją do mieszkania. Koronawirus rozprzestrzeniany jest drogą kropelkową, a więc powietrze wydmuchiwane z urządzeń może przenosić cząsteczki wirusa na większe odległości, szczególnie w autokarach, samolotach czy miejscach publicznych. Natomiast domowa klimatyzacja, o ile czyszczona i serwisowana, nie stwarza zbyt dużego ryzyka.

Najbezpieczniejsze systemy chłodzące to te niepołączone z wieloma pomieszczeniami. Pobierają świeże powietrze z zewnątrz, oczyszczają je, a następnie wytłaczają poza dane wnętrze. Zaawansowane, poprawnie eksploatowane urządzenia mogą nawet zmniejszyć rozprzestrzenianie koronawirusa na przykład dzięki wymianie świeżego powietrza lub zastosowaniu odpowiednich metod jego oczyszczania. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla alergików, dzieci oraz osób starszych szczególnie narażonych na infekcje.

Osobom, które obawiają się związku pomiędzy klimatyzacją a koronawirusem zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń. Nawet jeśli domowe urządzenia korzystają z obiegu zamkniętego i mieszają powietrze w kilku różnych wnętrzach, wietrzenie pomaga usunąć część szkodliwych cząsteczek, a także pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie. Natomiast tym, którzy dopiero planują zakup klimatyzacji, polecamy inwestycję w wysokiej jakości sprzęt przystosowany do sterylizacji UV. Nie tylko zapewnia on komfortową temperaturę, ale usuwa również wiele alergenów, pleśni, bakterii i wirusów, w tym SARS-CoV-2.

System sterylizacji UV Haier

Jedną z wiodących marek klimatyzatorów wysokiej klasy wyposażonych w lampę UV jest Haier. To znane na całym świecie przedsiębiorstwo konstruuje produkty dopasowane do potrzeb wielu użytkowników, aby zapewnić każdemu komfortową temperaturę i czyste powietrze. Najnowsze urządzenia posiadają szereg technologii samoczyszczących, które zapobiegają rozprzestrzenianiu nagromadzonych zanieczyszczeń. Oto kilka z nich:

  • Self Clean usuwa szkodliwe cząsteczki przez proces zamrażania powierzchni wymiennika ciepła. Specjalny wymiennik jest przy tym pokryty specjalną folią i powłoką z jonami srebra, neutralizującą alergeny.
  • 56℃ Steri Clean skutecznie zabija wirusy i bakterie poprzez podgrzewanie wymiennika ciepła do 56℃ przez 30 minut, co według najnowszych badań poprawia wydajność oczyszczania powietrza.
  • Self Hygiene pomaga utrzymać urządzenie w czystości, dzięki powłoce z nanocząsteczek srebra, które mają bakteriobójcze właściwości, chronią ponadto przed rozwojem pleśni i wirusów. Powłoką pokryte są części klimatyzatora, gdzie w tradycyjnych sprzętach gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, czyli wentylator, dolna obudowa oraz taca skroplin.

Najciekawszą funkcją klimatyzatorów Haier, jakie ma w ofercie sklep Artis Group, jest bez wątpienia sterylizacja UV. Wbudowana lampa naświetla promieniami UV powietrze przepływające przez urządzenie i w ten sposób je dezynfekuje. Według badań niezależnej organizacji Texcell, skuteczność tej technologii oceniono na 99,998%, co potwierdzono odpowiednim certyfikatem. Sterowanie umożliwia stosowanie tej funkcji na życzenie lub automatycznie. Światło jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, może więc być używane podczas przebywania w pomieszczeniu.

Jak działa lampa UV do klimatyzacji?

Stosowane w nowoczesnych klimatyzatorach promieniowanie UV-C jest pochłaniane przez białka, DNA i RNA bakterii oraz wirusów. Dzięki temu ultrafiolet zapobiega tworzeniu połączeń między nukleotydami, a w efekcie zatrzymuje replikację materiału genetycznego. Wówczas bakterie i wirusy nie mogą się mnożyć i są nieszkodliwe.

Sam sposób działania lampy UV do klimatyzacji przypomina nieco skaner. Najpierw zanieczyszczone powietrze jest wstępnie oczyszczane za pomocą filtra. Wówczas elektryczność statyczna ma za zadanie wyłapać także cząsteczki kurzu. Następnie strumień trafia do specjalnej strefy, gdzie zostaje naświetlony od prawej do lewej strony dezynfekującą lampą LED UV-C, a później – wydmuchiwany z powrotem do pomieszczenia.

Lampa UV do klimatyzacji – bezpieczeństwo

Promieniowanie UV-C ze sztucznych źródeł nie ma zbyt dużej możliwości penetrowania skóry człowieka i zatrzymuje się w martwym naskórku. Warto także pamiętać, że im dalej od źródła, tym mniejsza ekspozycja. Przy długotrwałym, bezpośrednim wystawieniu na działanie UV-C może dojść do zaczerwienienia skóry albo pieczenia oczu, jak podczas intensywnego spawania bez maski ochronnej. Aby zapewnić użytkownikom klimatyzatorów pełne bezpieczeństwo, lampy UV-C są dokładnie zabudowane, a stosowane światło nie powinno być widoczne z zewnątrz urządzenia.

Regularne, profesjonalne przeglądy zapewnią nie tylko poprawne działanie, ale i szczelność klimatyzatorów. Artis Group oprócz sprzedaży zajmuje się także montażem klimatyzacji oraz okresowym serwisowaniem. Zapewniamy czyste i świeże powietrze bez kurzu, bakterii czy wirusów przez sprawdzenie czystości filtrów oraz ocenę szczelności strefy z lampą LED UV-C.

FAQ

  1. Dlaczego warto zainwestować w klimatyzator z funkcją UV?

Główną zaletą prezentowanej funkcji jest sterylizacja powietrza i zapobieganie namnażaniu bakterii i wirusów, w tym koronawirusa. Oferowane przez nas urządzenia oprócz tego oferują szereg innych opcji, które zapewniają chłodne, czyste powietrze przy jednoczesnej wygodzie użytkowania.

  1. Jaki klimatyzator z funkcją sterylizacji UV wybrać?

W naszym sklepie można znaleźć wiele różnorodnych klimatyzatorów, ale najbardziej wymagającym klientom polecamy produkty Haier. Skuteczność zastosowanych funkcji samooczyszczania, a także sterylizacji UV została potwierdzona na poziomie 99,99%, warto więc zapoznać się z ofertą.

  1. Czy lampa UV do klimatyzacji jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt?

Tak! Lampa LED UV-C jest szczelnie zamknięta w obudowie urządzenia, a okresowe przeglądy naszej firmy zminimalizują ryzyko wydostawania się promieni poza klimatyzator oraz zapewnią poprawne jego poprawne działanie.

Przeczytaj także: