Klimatyzatory mają za zadanie przede wszystkim schładzać powietrze we wnętrzach. Nowoczesny sprzęt oferuje jednak znacznie więcej przydatnych funkcji, jak chociażby wentylacja czy ogrzewanie. Jeśli z pomieszczeń korzystają osoby ze skłonnościami do alergii, warto także wiedzieć, czy klimatyzacja oczyszcza powietrze. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu.

Klimatyzacja a oczyszczanie powietrza

Zakup oczyszczaczy powietrza do domu jest coraz bardziej popularny. I nic dziwnego – urządzenia skutecznie usuwają z powietrza kurz, pyłki roślin, wirusy czy nawet smog. Wdychane zanieczyszczenia mogą powodować wiele schorzeń oraz obniżać ogólny komfort życia, szczególnie dzieciom i osobom starszym. Oczyszczacze powietrza są przydatne przez cały rok, zwłaszcza modele wyposażone w funkcje jonizacji albo nawilżania.

Przed zakupem takiego sprzętu trzeba zadać sobie pytanie, czy klimatyzacja oczyszcza powietrze oraz oszczędzić środki przeznaczone na zakup osobnych urządzeń. Dzisiaj klimatyzatory dostępne na rynku posiadają wiele przydatnych funkcji. Chłodzenie i oczyszczanie powietrza to doskonałe opcje na podniesienie komfortu przebywania w niektórych pomieszczeniach nie tylko latem.

Osuszanie powietrza

Podczas upałów wiele osób korzysta z przenośnych wentylatorów, które tworzą podmuchy powietrza, co daje krótkotrwały efekt chłodu. Jest to wyjątkowo niekomfortowe zwłaszcza wtedy, gdy wilgotność powietrza na zewnątrz osiąga wysoki poziom. Klimatyzatory z osuszaniem zwalczają uczucie lepkości, a ponadto ograniczają rozwój pleśni i grzybów – podczas poszukiwania klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza warto zatem sprawdzić, czy dany model posiada także funkcję usuwania wilgoci.

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza

Coraz więcej klimatyzatorów na rynku posiada także opcję oczyszczania powietrza. Chociaż alergeny wziewne są wyjątkowo szkodliwe dla astmatyków czy alergików, różnicę w jakości oczyszczonego powietrza z pewnością poczuje każdy użytkownik pomieszczenia. Zaopatrując dom w klimatyzację z funkcją oczyszczania powietrza można zaoszczędzić na kupnie specjalistycznego sprzętu. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powietrze jest oczyszczane w popularnych klimatyzatorach.

Jonizacja

Termin ten od dawna słyszy się w różnych reklamach, nie każdy wie jednak, na czym polega ta technologia. Specjalny jonizator wytwarza jony ujemne, które otaczają szkodliwe cząsteczki, a następnie neutralizują je. W ten sposób zarówno powietrze przechodzące przez klimatyzator, jak i powietrze w pomieszczeniu jest oczyszczane z różnych zanieczyszczeń. Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza lub jonizatorem to doskonały wybór do lokali, gdzie przebywają zwierzęta.

Sterylizacja UV-C

Najnowocześniejsze modele klimatyzatorów Haier oferują również technologię sterylizacji UV-C, która hamuje rozwój wirusów, w tym SARS-CoV-2 nawet do 99.99%. W takich urządzeniach lampa dezynfekująca naświetla przepływające powietrze promieniami UV-C i w ten sposób usuwa niebezpieczne drobnoustroje. Światło jest szczelnie zamknięte w sprzęcie, a więc opisywana funkcja jest bezpieczna dla zdrowia użytkowników.

Filtry oczyszczające powietrze

Każdy klimatyzator z oczyszczaniem powietrza wyposażony jest w zestaw różnorodnych filtrów, które zatrzymują rozprzestrzenianie się alergenów. Przed zakupem trzeba jednak konieczne sprawdzić rodzaj takiej bariery, aby urządzenie sprostało wymaganiom użytkowników. Podstawowy filtr powietrza (wstępny) można znaleźć w każdym klimatyzatorze. Filtry oczyszczające powietrze są nieco bardziej zaawansowane:

  • HEPA to pochłaniacze mikroskopijnych cząsteczek, na przykład grzybów, bakterii czy wirusów. Są najpopularniejsze wśród użytkowników ze skłonnością do alergii.
  • Filtry elektrostatyczne działają podobnie jak jonizatory – wyłapują i zatrzymują naładowane dodatnio zanieczyszczenia. W odróżnieniu od procesu jonizacji jednak filtrują jedynie powietrze przepływające aktualnie przez urządzenie.
  • Filtry węglowe pochłaniają inne zanieczyszczenia, ale są przede wszystkim używane do usuwania zapachów czy szkodliwych gazów, jak amoniak, dym papierosowy lub smog.
  • Filtry antybakteryjne, za sprawą specjalnych związków chemicznych neutralizują wirusy, bakterie, a także roztocza z kurzu.

Wpływ klimatyzatorów na zdrowie

Klimatyzacja mylnie kojarzy się niektórym osobom z oddychaniem chłodnym, ale nasyconym kurzem i drobnoustrojami powietrzem. Oprócz tego panuje błędne przekonanie, że przebywanie w pobliżu przeciągów źle wpływa na organizm. Takie przeświadczenia wynikają jednak z użytkowania starych, zanieczyszczonych urządzeń. Nowoczesna klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza stanowi bezpieczny i przydatny element wyposażenia, jeśli jest czysta oraz serwisowana regularnie, na przykład przez firmę Artis Group.

Jak dbać o klimatyzację z oczyszczaniem powietrza

Nieczyszczone klimatyzatory mogą emitować zanieczyszczone powietrze, a warto też pamiętać, że zapchane filtry grożą przegrzaniu sprzętu. Użytkownicy powinni zadbać o częste usuwanie nagromadzonego brudu dla własnego zdrowia i wydajnej pracy urządzenia chłodzącego. Co najmniej raz w tygodniu trzeba suchą ściereczką przetrzeć wylot oraz wlot powietrza. Dokładną instrukcję czyszczenia filtrów podają producenci, jednak zwykle należy przeprowadzić je co 14 dni.

Dogłębne oczyszczanie powinno być przeprowadzone co pół roku przez doświadczonych specjalistów takich jak Artis Group. Nasza firma świadczy wiele usług, wśród których szczególnie polecamy czyszczenie klimatyzacji, przewodów oraz dezynfekcję filtrów. Takie czynności serwisowe wykonane przez profesjonalistów gwarantują, że klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza będzie działała poprawnie, a użytkownicy będą cieszyć się chłodnym powietrzem bez zanieczyszczeń.

FAQ:

  1. Czy klimatyzacja oczyszcza powietrze?

Tak! Każdy klimatyzator jest wyposażony w podstawowy filtr usuwający sierść i kurz z powietrza. Warto jednak wybrać model, który zawiera zaawansowane powłoki, dzięki czemu zatrzymuje drobnoustroje, smog, a nawet nieprzyjemne zapachy. To szczególnie ważne dla alergików, dzieci i osób starszych oraz w pomieszczeniach, gdzie przebywają czworonogi.

  1. Jakie filtry powinna mieć klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza?

Każdy klimatyzator posiada podstawowy filtr powietrza, jednak pozbywa się on jedynie sierści i większych cząsteczek kurzu. Aby zapewnić użytkownikom lokalu wyższą jakość powietrza, trzeba wybrać klimatyzację z oczyszczaczem powietrza w formie kilku innych filtrów, na przykład HEPA, węglowego czy antybakteryjnego.

  1. Jak dbać o klimatyzację oczyszczającą powietrze?

Oprócz ciągłego monitorowania pracy urządzenia, trzeba także regularnie usuwać zanieczyszczenia nagromadzone na filtrach oraz w przewodach. Zablokowane filtry grożą rozwojem drobnoustrojów i wydmuchiwaniem ich do pomieszczeń, a nawet powodują spadek wydajność pracy klimatyzatora. Najczęściej, raz w tygodniu, opróżnia się filtr wstępny. Warto również co pół roku dogłębną dezynfekcję filtrów zlecić profesjonalistom z Artis Group.

Przeczytaj także: