Nie tylko charakter, godziny i intensywność pracy wpływają na efektywność zatrudnionych osób. Odpowiadają za to także warunki w biurze, do których zaliczają się takie czynniki jak odpowiedni sprzęt, oświetlenie, wielkość przestrzeni i temperatura. Praca w zbyt ciepłym lub zimnym pomieszczeniu jest nieprzyjemna i nieskuteczna. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jak na komfort pracy i zdrowie pracowników wpływają instalacje klimatyzacyjne w biurze oraz pomagamy w wyborze najlepszego rozwiązania dla każdej firmy.
Jak instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne wpływają na komfort pracy?
O instalacji klimatyzacyjnej w biurze zwykle myślimy w kontekście jego pracowników. Racja – to oni spędzają w nim najwięcej czasu, jednak nie są jedyni. W biurze firmy odbywają się także spotkania z klientami, czasem krótkie rozmowy, a czasem całodzienne warsztaty. Oprócz tego mogą odwiedzić je partnerzy biznesowi. Warunki panujące w budynku nie będą więc miały wpływu tylko na pracę zatrudnionych osób, ale także na wizerunek firmy, związane z nią wrażenia i samopoczucie przebywających w niej osób. Dlatego właśnie zachowanie optymalnego poziomu temperatury jest tak ważne.
Klimatyzacja jest pożądanym wyposażeniem biur i innych typów miejsc pracy nie tylko w kontekście upalnego lata, które w Polsce jest już praktycznie co roku. Funkcje, które spełniają klimatyzatory, są istotne z punktu widzenia komfortu pracy przez wszystkie dwanaście miesięcy. W pomieszczeniach firmowych pracuje bowiem zazwyczaj po kilka (lub dużo więcej w przypadku open space’u) osób, przez co świeżość powietrza może być znacznie ograniczona. Innymi słowy – w biurach robi się szybko duszno. Dochodzą do tego naturalnie generowane przez każdego pracownika specyficzne zapachy, które także warto niwelować, by woń w biurze była w miarę możliwości neutralna. Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne mogą zapewniać świeże i czyste powietrze dzięki odpowiednio dobranym filtrom.
Tematem, który może martwić osoby rozważające montaż instalacji klimatyzacyjnej w biurze, jest emitowany przez nią jednostajny dźwięk, dla wielu pracowników nieprzyjemny. Nowoczesne klimatyzatory wyeliminowały jednak ten problem, tworząc systemy generujące dźwięki o bardzo małej liczbie decybeli, praktycznie nie wpływające na jakość pracy i samopoczucie osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach.
Instalacje klimatyzacyjne a jakość powietrza w biurze
O czystości i świeżości powietrza w kontekście instalacji klimatyzacyjnych nie można mówić bez wspomnienia o filtrach, czyli niezbędnych elementach tych systemów. Ich rolą jest uzdatnianie powietrza, które jest wydmuchiwane przez klimatyzatory do pomieszczenia. Oprócz tego nowoczesne urządzenia wyposaża się np. w jonizatory. Dzięki filtrowaniu i jonizacji powietrza możliwe jest:
- odfiltrowanie powietrza z kurzu, pyłów i innych tego typu zanieczyszczeń;
- neutralizacja mikroorganizmów – wirusów, zarodników grzybów, roztoczy;
- niwelowanie bakterii chorobotwórczych.
- lampe uV np Haier Flexix
Wilgotność powietrza w pomieszczeniach z instalacjami klimatyzacyjnymi
O komforcie i zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniach służbowych decyduje nie tylko temperatura powietrza, ale też jego wilgotność. Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne są często uważane za niekorzystne dla jej poziomu w biurze. Pracownicy przebywający osiem godzin dziennie w firmie z „klimą” cierpią na problemy z gardłem właśnie przez zbyt niską wilgotność. Problem ten nie dotyczy jednak wielu współczesnych systemów klimatyzacyjnych, które na pierwszym miejscu stawiają zdrowotny wpływ cyrkulacji powietrza, eliminując jego dawne negatywne skutki. Jest to możliwe dzięki regulowaniu wilgotności powietrza, która jest jedną z opcji w znacznej części nowoczesnych klimatyzatorów. Wystarczy poszukać modelu, który będzie wyposażony w higrostat albo inny czujnik badający poziom wilgotności oraz w regulator pozwalający go modyfikować.
Jak utrzymać instalację klimatyzacyjną w dobrym stanie?
Osiągnięcie powyższych zalet, którymi wyróżnia się klimatyzacja i jej pozytywny wpływ na komfort pracy oraz jakość powietrza w pomieszczeniach, leży częściowo w naszych rękach. Filtry i inne elementy wchodzące w skład systemu będą prawidłowo spełniać swoje funkcje, jeśli utrzymamy je w odpowiednim stanie, co oznacza regularne czyszczenie i naprawy.
Po pierwsze każda instalacja powinna być systematyczne sprawdzana przez specjalistów pod kątem poprawności jej funkcjonowania, czystości, działania wszystkich elementów, emitowanych dźwięków i jakości powietrza. Konieczne jest więc wykonywanie serwisu instalacji klimatyzacyjnych najlepiej dwa razy w ciągu roku, w tym raz na początku cieplejszej połowy roku, kiedy klimatyzacja zwykle zaczyna pracować intensywniej.
Serwis co sześć miesięcy to jednak za mało, by klimatyzacja funkcjonowała w pełni prawidłowo. Zdecydowanie częściej, np. raz w miesiącu, warto wyczyścić elementy odpowiedzialne za usuwanie kurzu i drobnoustrojów z instalacji, czyli filtrów. Proste i szybkie umycie tych części we własnym zakresie nie zajmie dużo czasu, a przyczyni się do lepszej jakości wentylowanego powietrza oraz do wydłużenia wydajności i żywotności klimatyzacji w biurze. Podstawowe czynności konserwacyjne, które można wykonywać nawet częściej niż raz w miesiącu to przetarcie wlotów i wylotów powietrza ściereczką, żeby usunąć kurz. Zalecana jest także kompleksowa dezynfekcja instalacji klimatyzacyjnych, a konkretnie parowników i tac ociekowych. Używa się do tego środków bakteriobójczych. Na rynku można też znaleźć instalacje klimatyzacyjne, które posiadają system autodezynfekcji.
Oprócz utrzymania klimatyzatorów w czystości ważne jest także poprawne użytkowanie instalacji. Nie zaleca się chłodzenia pomieszczeń nawet w upalne dni do temperatury niższej niż o 5-7 stopni mniej niż na zewnątrz. Większa różnica może być źle odebrana przez nasz organizm po wejściu do biura czy po opuszczeniu go.
Jaką instalację klimatyzacyjną wybrać do biura?
Najczęściej proponowanym rozwiązaniem w kwestii instalacji klimatyzacyjnych do biur są urządzenia typu multi split. Do firm pasują idealnie, a wynika to m.in. z ich budowy: jednostka zewnętrzna (skraplacz) znajduje się na elewacji budynku, natomiast wewnątrz można zamontować od jednej do kilku osobnych jednostek, czyli parowników. Instaluje się ją w dowolnym miejscu w biurze – na suficie podwieszanym, ścianie, przy podłodze czy stropie. Dostępne są także klimatyzatory multi split kanałowe, które rozprowadzają powietrze w przewodach wentylacyjnych.
Istotną zaletą instalacji multi split jest cichy tryb pracy (najgłośniejszy element systemu znajduje się poza wnętrzem budynku), a także wysoka wydajność i prosta obsługa. Klimatyzacja tego typu sprawdzi się zarówno w mniejszych biurach z kilkoma pomieszczeniami, jak i w rozległych open space’ach.
FAQ:
- Jak instalacje klimatyzacyjne w pomieszczeniu biurowym wpływają na jakość powietrza?
Dzięki zastosowanym w nich filtrom oraz jonizatorom powietrze jest oczyszczane z kurzu i mikroorganizmów, dzięki czemu zamontowanie klimatyzacji wpływa pozytywnie na zdrowie pracowników.
- Jak możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniu wpływa na komfort pracy?
Klimatyzatory w firmie nie tylko poprawiają warunki pracy dla zatrudnionych w niej osób, ale także partnerów biznesowych i klientów odwiedzających jej siedzibę. Nie należy jednak obniżać temperatury o więcej niż 5-7 stopni w porównaniu z pogodą. Ponadto klimatyzacji można używać do ogrzewania pomieszczeń biurowych.
- Jaką instalację klimatyzacyjną wybrać do biura?
W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i rozkładu pomieszczeń, sprawdzi się klimatyzacja multi split.