Mieszkanie o powierzchni wielkości 40 m2 może okazać się szczególnie uciążliwe w miesiącach ciepłych, zwłaszcza jeśli okna większości pomieszczeń wychodzą na południe. Stale podwyższona temperatura negatywnie wpływa na naszą wydajność i koncentrację, a także wielu osobom uniemożliwia zdrowy sen. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne technologie, o które oparta jest klimatyzacja do mieszkania. Dowiedz się, jaki klimatyzator będzie najlepszy do lokalu o wielkości 40 m.

Klimatyzacja do mieszkania 40 m2 – rodzaje klimatyzatorów

Letnie temperatury, czyli długotrwały upał bywa uciążliwy już nie tylko na południu Europy, ale także w naszym kraju. Odczuwają to szczególnie osoby spędzające większość dnia w domu – pracujące zdalnie lub opiekujące się dziećmi. Na wysokie temperatury skarżą się równie często seniorzy. Klimatyzacja do mieszkania jest sposobem na wytchnienie w ciepłej części roku i umożliwia komfortowy relaks w domowym zaciszu.

Główną decyzją, przed którą stoją osoby marzące o klimatyzacji w mieszkaniu, jest wybór urządzenia, które będzie ochładzać powietrze w pomieszczeniach. W zależności od indywidualnych potrzeb, budżetu oraz usytuowania mieszkania chętni do zainwestowania w klimatyzator mają kilka typów do wyboru. Najczęściej wybieranymi systemami do mieszkania 40 m2 są klimatyzacje typu split oraz klimatyzatory przenośne

Klimatyzacje split

Nazwa urządzenia pochodzi od angielskiego słowa split, które oznacza „rozdzielony”. Ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ klimatyzator składa się z dwóch oddzielnych jednostek – zewnętrznej (nazywanej także agregatem lub skraplaczem, montowanej poza budynkiem, oraz wewnętrznej (parownikiem), usytuowanej w pomieszczeniu. Są one ze sobą połączone za pomocą odpowiedniej instalacji oraz układu zasilającego i sterującego.

Klimatyzacja do mieszkania split w przypadku niewielkiej powierzchni lokalu najczęściej jest klimatyzatorem ściennym. Jednostkę wewnętrzną montuje się na ścianie, gdzie może pełnić funkcję nie tylko ochładzającą, ale także dekoracyjną. Na rynku jest bowiem wiele stylowych modeli (niekoniecznie białych), które można dopasować do różnych rodzajów wnętrz. Klimatyzator ścienny wyróżnia się prostym montażem w porównaniu z innymi typami urządzeń. Oprócz tego może nie tylko chłodzić, ale też być dodatkowym źródłem ciepła zimą.

Co należy wiedzieć o montażu klimatyzacji typu split w mieszkaniu?

  • Jednostkę zewnętrzną montuje się na balkonie, elewacji lub dachu.
  • Domownicy nie słyszą w mieszkaniu hałasu, który emituje agregat. Wybierając jak najcichsze urządzenie, można zadbać także o komfort sąsiadów.
  • Jednostek zewnętrznych nie zaleca  się montować w pobliżu okien lub wejść do budynku, właśnie ze względu na hałas.
  • Instalując klimatyzację, należy zwrócić uwagę na odpowiednie odstępy między jednostką wewnętrzną a sufitem, podłogą, innymi przeszkodami obok urządzenia oraz jej odległością od agregatu.
  • Estetyczny wygląd można uzyskać dzięki ukryciu kabli i rur w listwie elektroinstalacyjnej, przymocowanej do ściany. Inną opcją (bardziej pracochłonną) jest schowanie przewodów wewnątrz ściany.
  • Jednostka zewnętrzna emituje również ciepłe powietrze, które może być uciążliwe, gdy zamontujemy ją obok naszego lub cudzego balkonu.

Jeśli chcemy chłodzić więcej pomieszczeń w tym samym czasie, idealną opcją będzie klimatyzacja multisplit. W jej skład wchodzą co najmniej dwa parowniki, które działają dzięki jednemu skraplaczowi zainstalowanemu poza mieszkaniem. 

Parownik znajduje się w mieszkaniu, czyli tzw. split/jednostka wewnętrzna a skraplacz to inaczej agregat/jednostka zewnętrzna   znajduje się na zewnątrz 

Klimatyzator przenośny

Główną zaletą tego typu klimatyzatorów jest możliwość ulokowania go wszędzie, w przeciwieństwie do jednostki typu split. Jest to urządzenie mobilne, więc można go używać do chłodzenia powietrza w różnych pomieszczeniach. Ponadto domownicy mogą uniknąć kosztu instalacji poszczególnych jednostek, która wiąże się też z dodatkowymi pracami (np. ukryciem kabli w ścianie). Klimatyzator przenośny ma jednak kilka wad:

  • element, który emituje hałas w postaci jednostajnego szumu, jest obecny cały czas w chłodzonym pomieszczeniu;
  • ciepłe powietrze wylatuje tyłem urządzenia, więc musi być odprowadzane z klimatyzatora na zewnątrz, co wymaga wyprowadzenia z mieszkania rurki harmonijkowej (najczęściej przez otwarte okno – problem napływu gorącego powietrza z dworu może być rozwiązany dzięki odpowiednim uszczelkom);
  • mają mniejszą moc niż jednostki split.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania?

Podsumowując, jeśli jesteśmy w stanie pokryć koszty montażu agregatu i jeśli mamy na to odpowiednie miejsce (gdzie hałas nie będzie uciążliwy dla nas i innych osób), korzystną opcją dla większości mieszkań o wielkości 40 m2 będzie klimatyzator dwuczęściowy, czyli split. Ma większą moc, może chłodzić więcej pomieszczeń w tym samym czasie, nie hałasuje wewnątrz mieszkania, co jest szczególnie odczuwalne na małych powierzchniach, a także dodatkowo ogrzeje pokój zimą. Koszt montażu jednak jeszcze bardziej wzrośnie, jeśli będzie wymagał np. podnośnika lub rusztowania.

Jeśli chcemy chłodzić kilka pomieszczeń, klimatyzatory stacjonarne mogą być przenoszone i nie wymagają montowania dwóch osobnych jednostek tak jak klimatyzatory split.

Dodatkowo czynnikiem decydującym o wyborze jest częstotliwość, z jaką będziemy chłodzić pomieszczenie:

  • jeśli urządzenie ma być używane nieregularnie, tylko w największe upały, polecane są klimatyzatory przenośne;
  • do stałego chłodzenia przez całe lato lepiej nadają się systemy split.

Jak wybrać moc klimatyzacji do wielkości mieszkania?

Moc chłodnicza, jaką powinien mieć klimatyzator, niezależnie czy jest to system stacjonarny, czy przenośny, oblicza się na podstawie wielkości chłodzonego pomieszczenia. Parametr ten powinien być wyznaczany przez profesjonalistę z zakresu montażu klimatyzacji, który oceni, jak na potrzebną moc wpływa stan i liczba okien oraz inne warunki. Wstępny rachunek można jednak wykonać samodzielnie, przyjmując, że 1 m2 może być ochłodzony przez urządzenie o 100 W mocy. Klimatyzacja w mieszkaniu 40 m2 wymaga więc w przybliżeniu mocy 4 kW.

FAQ

1. Jaki klimatyzator wybrać do małego mieszkania?

Wybór klimatyzatora powinien być uzależniony od efektu, jaki chcemy uzyskać. Stałe, regularne chłodzenie pomieszczenia (lub kilku pokoi naraz) można zapewnić dzięki klimatyzatorom stacjonarnym. Są one jednak droższe, bo dolicza się koszt montażu dwóch jednostek. Tańszą alternatywą jest klimatyzator przenośny. Ma jednak mniejszą moc i jest głośniejszy.

2. Gdzie zamontować klimatyzator split?

Ten popularny system klimatyzacji mieszkalnej najczęściej montuje się na ścianie. Należy pamiętać o przestrzeganiu zalecanej przez producenta odległości jednostki wewnętrznej od agregatu znajdującego się na balkonie, elewacji lub dachu. Klimatyzatory ścienne mogą odznaczać się dużą estetyką i oryginalnością, dlatego łatwo dopasować je do nowoczesnych oraz tradycyjnych wnętrz.

3. Jaka moc chłodzenia zasili klimatyzator do mieszkania 40 m?

Moc chłodnicza urządzenia chłodzącego zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, ale nie tylko. Fachowcy najlepiej potrafią ocenić, jak usytuowanie mieszkania, liczba i kondycja okien oraz inne czynniki wpływają na wymaganą moc.