Główną funkcją klimatyzacji jest schładzanie powietrza. Na rynku coraz częściej można jednak znaleźć urządzenia wielofunkcyjne oczyszczające powietrze z groźnych cząsteczek jak alergeny, wirusy, roztocza, a nawet smog. Sprawdźmy, czy warto kupić klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym oraz jakie technologie stosują producenci takiego sprzętu.

Niewidoczne niebezpieczeństwo

Pyłki traw czy innych roślin, roztocza, kurz, sierść zwierząt – to tylko niektóre z długiej listy naturalnych alergenów. Nie można jednak zapominać o alergenach chemicznych, które ze względu na różnorodne reakcje bardzo szybko się mnożą. Mowa tutaj o cząsteczkach z tworzyw akrylowych, smogu, detergentów, lakierów, a nawet pyle metali.

W ostatnich latach odnotowano ponad dwukrotny wzrost liczby osób cierpiących na alergię. Główną tego przyczyną jest łączenie się naturalnych alergenów z zanieczyszczeniami chemicznymi w powietrzu. Wdychane cząsteczki po wniknięciu do organizmu podrażniają śluzówkę nosa i spojówek, mogą również powodować astmę. Bardzo często przedostają się także do jedzenia oraz opadają na skórę, gdzie wywołują wysypkę czy rumień.

Klimatyzatory w ofercie Artis Group to urządzenia, które zapewniają temperaturę otoczenia dopasowaną do potrzeb użytkowników, a poprawnie eksploatowane zapobiegają rozprzestrzenianiu szkodliwych cząsteczek. Skuteczna klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza może więc być nie tylko pomocą dla osób z alergiami, ale także stanowi zabezpieczenie przed powstaniem dolegliwości u osób zdrowych.

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym – technologie

Skuteczne filtrowanie powietrza odbywa się najczęściej za pomocą kilku różnego rodzaju filtrów. Przed zakupem oczyszczacza powietrza z klimatyzatorem trzeba sprawdzić, jakiej wielkości cząsteczki zostaną usunięte z krążącego wewnątrz powietrza. Dobrej jakości urządzenia oferują zatrzymanie pyłów zawieszonych PM10 czy PM2,5, natomiast zaawansowany sprzęt filtruje również najmniejsze cząsteczki PM1,0, najgroźniejsze dla zdrowia człowieka. Niewielki rozmiar sprawia, że takie zanieczyszczenia przez płuca szybko dostają się do krwi.

Dodatkową funkcją, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest jonizacja. Wówczas klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym neutralizuje naładowane dodatnio zanieczyszczenia dzięki emisji jonów ujemnych. Następnie obciążone jony dodatnie opadają na podłogę lub meble, skąd łatwo je usunąć przy sprzątaniu. Jonizator usuwa więc nieprzyjemne zapachy, a także pozostałe alergeny, których oczyszczacz powietrza nie zdołał przefiltrować.

Niektóre modele klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza wykorzystują z kolei technologię sterylizacji przy pomocy promieni UV-C. Umieszczona w klimatyzatorze specjalna lampa naświetla przepływające przez sprzęt powietrze i w ten sposób zatrzymuje alergeny i wirusy (także SARS-CoV-2) do 99,99%. Funkcja jest bezpieczna dla użytkowników urządzenia, ponieważ promienie UV-C są szczelnie zamknięte w mechanizmie.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne oczyszczacze powietrza z klimatyzatorem przeznaczone do użytku domowego są bardzo łatwe w obsłudze i intuicyjne. Oprócz spełniania podstawowych zadań często posiadają wyświetlacze, informujące o czystości powietrza, temperaturze w pomieszczeniu czy wymaganiu oczyszczenia filtrów. W klimacie Polski warto również wyszukać urządzenie z funkcją ogrzewania. To świetna opcja do domków letniskowych lub jednorodzinnych zwłaszcza w czasie sezonów przejściowych.

Stosowanie oczyszczacza powietrza z klimatyzatorem

Smog jest szczególnie dokuczliwy zimą, podczas emisji pyłów i gazów ze spalania w domowych kotłowniach. Wówczas, kiedy temperatura spada, organizm człowieka jest narażony na atak wirusów oraz bakterii. Zaawansowany oczyszczacz powietrza powinien poradzić sobie z tymi problemami. Natomiast latem, chociaż w powietrzu wciąż krążą zanieczyszczenia, priorytetem jest ochłodzenie wnętrz budynków, dlatego klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza to doskonały wybór na cały rok.

Artis Group – klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza i nie tylko

Podsumowując, klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym to urządzenie, któremu z pewnością warto bliżej się przyjrzeć. Przemawia za tym fakt, że opisywane sprzęty poprawiają jakość powietrza, a dodatkowo mogą zmienić jego temperaturę, są więc przydatne cały rok. Chociaż najczęściej ich kupno zaleca się osobom cierpiącym na alergie, ludziom starszym, z dziećmi lub wielbicielom czworonogów, każdy użytkownik zauważy różnicę w jakości powietrza w domu.

Artis Group zapewnia sprzedaż, montaż oraz serwis urządzeń chłodzących, w tym najnowszej klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza. Zapraszamy do kontaktu, a z przyjemnością udzielimy porad w kwestii doboru idealnego sprzętu do potrzeb naszych klientów.

FAQ:

  1. Dlaczego warto oczyszczać powietrze w domu?

Skażenie powietrza stale postępuje i chociaż jest najbardziej odczuwalne w sezonie grzewczym, warto dbać o jego jakość cały rok. Różnorodne alergeny, smog czy chociażby wirusy mogą być bardzo groźne dla zdrowia, szczególnie dla osób o obniżonej odporności, dzieci lub ludzi starszych.

  1. W jaki sposób pracuje oczyszczacz powietrza z klimatyzatorem?

Wszystkie klimatyzatory są wyposażone w odpowiedni filtr powietrza, należy jednak zadbać o technologię jonizacji albo sterylizacji powietrza promieniami UV-C, które usuną pozostałe nieprzefiltrowane cząsteczki.

  1. Jakie dodatkowe funkcje może posiadać klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza?

Warto zapoznać się z urządzeniami, które dodatkowo dogrzeją dom w zimie albo są wyposażone w intuicyjny wyświetlacz usprawniający obsługę sprzętu. Połączenie ze smartfonem pozwoli sterować systemem bez wstawania z kanapy.

4. Czy warto kupić klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym?

Tak! Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza w sklepie Artis Group to zaawansowane urządzenia, które filtrują nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia powietrza przy jednoczesnej kontroli temperatury we wnętrzu.

Przeczytaj także: