Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne lato z roku na rok jest coraz gorętsze. Upały szczególnie dotykają mieszkańców miast – wysokie budynki skutecznie zatrzymują ciepło z dnia i oddają je nocą, a ponadto zatrzymują przynoszący ulgę wiatr. Na klimatyzację w bloku decyduje się więc coraz więcej osób. Jakie urządzenia chłodzące do mieszkania wybrać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Rodzaje klimatyzatorów do mieszkania w bloku

Wiele mieszkańców miast zastanawia się, jaki klimatyzator do mieszkania w bloku będzie najlepszy, nie znając podstawowych rodzajów tego typu urządzeń. Na początku warto więc przedstawić dostępne na rynku popularne opcje, ich zalety i wady.

Przenośny klimatyzator do bloku

Wielu specjalistów do mieszkań w bloku poleca właśnie przenośne urządzenia chłodzące. Ich największą zaletą jest właśnie mobilność – w czasie największych upałów wystarczy odpowiednio ustawić go przy oknie i cieszyć się chłodnym powietrzem. Bez ograniczeń można go przenosić do różnych pomieszczeń w razie potrzeby. Często jednak klimatyzatory przenośne pracują mniej wydajnie oraz głośniej od sprzętów stacjonarnych. Zajmują również miejsce na podłodze, co może powodować problemy w niewielkich mieszkaniach.

Klimatyzatory split

Taka klimatyzacja w bloku składa się z dwóch urządzeń: jednostki zamontowanej wewnątrz oraz drugiej, na zewnątrz (na balkonie lub przy ścianie). Sprzęt zewnętrzny pobiera gorące powietrze, które jest następnie chłodzone i wdmuchiwane do mieszkania. To wyjątkowo wydajne i ciche rozwiązanie, nie zajmuje też zbyt wiele miejsca, ponieważ jednostkę wewnętrzną najczęściej instaluje się na ścianie lub pod sufitem. Takie urządzenie idealnie nadaje się do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń.

Klimatyzator do mieszkania w bloku – multisplit

Jego zasada działania jest taka sama, jak w przypadku poprzednio omawianych urządzeń typu split. Jedyną różnicę stanowi liczba klimatyzatorów. W sprzęcie multisplit do jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych i umieścić je w każdym pomieszczeniu. To więc doskonała opcja do większych mieszkań lub lokali położonych na poddaszu, gdzie nagrzany dach potęguje wrażenie gorąca latem.

Jaki klimatyzator do bloku wybrać?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dosyć trudna, ponieważ wszystko zależy od mieszkania, dostępnego budżetu oraz preferencji lokatorów. Podczas wyboru warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które ułatwią dopasowanie odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania w bloku.

  • Efektywność energetyczna – wybór wydajnego i energooszczędnego urządzenia jest nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny. Warto więc zdecydować się na jednostkę o klasie energetycznej A+++.
  • Sezonowa efektywność chłodzenia (S.E.E.R) – oznaczana jest tak, jak klasa energetyczna. Dobór urządzenia o wysokiej efektywności chłodzenia pozwala ograniczyć zużycie energii.
  • Poziom hałasu – pracująca długotrwale klimatyzacja może być uciążliwa dla sąsiadów, należy zatem wybrać model cichszy od 35 dB, porównywalnych do szeptu. 
  • Dostępne filtry – zaawansowany system filtrów przyda się szczególnie w mieszkaniach, gdzie przebywają dzieci, osoby starsze i zwierzaki.
  • Dodatkowe funkcje – na rynku dostępne są klimatyzatory z wieloma przydatnymi opcjami. Warto zwrócić uwagę na modele z jonizatorem powietrza, opcją ogrzewania albo sterowania za pomocą smartfona.

Montaż klimatyzacji w bloku

Przed montażem klimatyzacji w bloku, a zwłaszcza jednostki zewnętrznej, należy uzyskać pozwolenie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Instalacja urządzenia na balkonie zazwyczaj nie stanowi problemu, natomiast prowadzenie prac przy elewacji budynku lub na dachu może nie zostać zaakceptowane. W zdobyciu pozwolenia pomoże rysunek techniczny, czasami nawet zgody sąsiadów, architekta i konserwatora zabytków.

Chociaż na rynku znajdują się sprzęty do samodzielnej instalacji, warto zatrudnić do tego zadania profesjonalistów. Nieprawidłowe połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną może skutkować małą wydajnością pracy. Artis Group to doświadczeni specjaliści, którzy dołożą wszelkich starań, aby wybrane urządzenie działało jak najlepiej. Nasi pracownicy przeprowadzają również okresowe przeglądy i porady w kwestiach doboru klimatyzacji do mieszkania w bloku. Zapraszamy do kontaktu – oferujemy fachowe porady od ręki.

Cena klimatyzacji do mieszkania w bloku

Obecnie klimatyzacja w bloku to nie luksus, a coraz częściej konieczność. Aby cieszyć się letnimi miesiącami spędzonymi w komfortowej temperaturze, warto zainwestować w klimatyzację do mieszkania w bloku. Ceny dostępnych urządzeń są zróżnicowane, a więc z pewnością nasi doradcy znajdą coś na każdą kieszeń. Artis Group prowadzi sprzedaż klimatyzacji do bloków i nie tylko. Lata doświadczenia sprawiają, że dobór idealnego urządzenia do potrzeb klienta jest łatwy, a także wyjątkowo trafny.

FAQ

  1. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze klimatyzacji do mieszkania w bloku?

Przed zakupem należy sprawdzić parametry takie jak efektywność energetyczna i sezonowa efektywność chłodzenia, poziom hałasu oraz dostępne filtry. Dodatkowe funkcje znacznie ułatwiają codzienną eksploatację urządzenia.

  1. Czy trzeba mieć pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku?

Przed instalacją jednostki zewnętrznej na balkonie lub elewacji budynku należy mieć pozwolenie od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W niektórych przypadkach wniosek warto poprzeć zgodą sąsiadów, architekta i konserwatora zabytków.

  1. Jak przebiega montaż klimatyzacji w bloku?

Pracownicy Artis Group przed instalacją urządzeń typu split czy multisplit sprawdzają, czy wybrane miejsce oferuje równomierne rozprowadzanie powietrza, przy czym droga od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej musi być jak najkrótsza. Najpierw montujemy urządzenie wewnętrzne, później zewnętrzne, a na koniec przeprowadzamy próby pracy systemu.

Przeczytaj także: