Montaż tradycyjnej instalacji klimatyzacji typu split nie zawsze jest możliwy. Dla części osób przeszkodą może okazać się stan techniczny budynku, a dla innych zbyt wysoki koszt inwestycji związanej z zakupem urządzeń i ich bieżącą obsługą. Odpowiedzią na tego typu rozterki może być klimatyzator przenośny.

Dlaczego warto postawić na klimatyzator przenośny we własnym domu?

Komfort cieplny jest bardzo istotny dla każdego z nas. Wraz ze spadkiem lub wzrostem temperatury poniżej bądź powyżej akceptowalnego poziomu obniżeniu ulega nasza efektywność w pracy, stajemy się rozkojarzeni, a nasze działania mogą stanowić duże zagrożenie. Widać to doskonale po motoryzacji, w której systemy klimatyzacji są w zasadzie nierozłącznym elementem aktualnie produkowanych samochodów osobowych i ciężarowych. Wbrew pozorom liczy się nie tylko komfort kierowcy – równie istotna, a być może nawet znacznie istotniejsza, jest kwestia szeroko pojętego bezpieczeństwa. Kierowcy w trakcie jazdy w zbyt wysokiej temperaturze tracą zdolność szybkiego reagowania, a decyzje podejmują w zbyt wolnym tempie, narażając siebie i wszystkich dookoła na niebezpieczeństwo.

Klimatyzacja w domu pełni podobną rolę, gdyż znacznie podnosi komfort naszego życia. Funkcjonowanie w mocno nasłonecznionych mieszkaniach z dużymi przeszkleniami na stronę południową lub zachodnią może być latem szczególnie uciążliwe, kiedy to nawet zasłonięcie rolet nie daje zadowalającego rezultatu. Ma to największe znaczenie w przypadku dzieci lub seniorów, dla których przebywanie w pomieszczeniach zbyt upalnych może okazać się zagrożeniem dla zdrowia.

Jedynym rozwiązaniem okazuje się wówczas stosunkowo droższy montaż klimatyzacji domowej, ale czy na pewno? Współczesna technologia znalazła sposób na poradzenie sobie z ingerencją w domowe mury i wysokimi kosztami – klimatyzator przenośny.

Czym są klimatyzatory przenośne?

Klimatyzator przenośny z rurą ma formę monoblokową, kompaktową, czyli jego obudowa zawiera zarówno parownik, jak i skraplacz, które w przypadku klimatyzacji typu split są rozdzielone na dwa zależne od siebie urządzenia. Cały system zamknięty w jednej stosunkowo niewielkiej obudowie to podstawowa zaleta, którą kieruje się większość kupujących. Standardowa instalacja klimatyzacji typu split składa się z dwóch elementów – parownika oraz skraplacza w oddzielnych obudowach połączonych ze sobą za pomocą miedzianych rurek poprowadzonych w ścianach lub na nich.

Klimatyzator przenośny – jak działa to urządzenie? Za odprowadzanie ciepła pobieranego z powietrza odpowiada rura o przekroju odpowiednim dla wydajności, którą należy wystawić poza klimatyzowane pomieszczenie, z reguły przez okno balkonowe. Pamiętaj – okno musi otwierać się na tyle szeroko, aby rura mogła zmieścić się w powstałą przestrzeń bez jej zaginania. Warto zakupić specjalne uszczelki, które zabezpieczą przed niepożądaną wymianą powietrza. W obudowie klimatyzatora znajdziemy przede wszystkim wymienniki ciepła – wewnętrzny parownik oraz skraplacz, sprężarkę oraz zawory rozprężne i wentylatory generujące obieg powietrza w urządzeniu.

Klimatyzator przenośny bez rury, zwany także klimatorem lub klimatyzerem, to urządzenie, które z klimatyzacją nie ma zbyt wiele wspólnego. W tym przypadku praca przebiega na zupełnie innej zasadzie. Powietrze jest przepuszczane przez tkaninę zamoczoną w wodzie, w efekcie czego obniża jego temperaturę. Podstawowy wpływ na efektywność ich pracy ma temperatura cieczy, którą można obniżyć kostkami lodu. Należy jednak pamiętać o jej cyklicznym uzupełnianiu.

Klimatyzatory przenośne – praktyczne informacje

Z klimatyzacją przenośną unikniesz kosztów związanych z okresowym „nabijaniem” klimatyzacji, czyli procesu, który należy przeprowadzać co pewien czas w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych. Współczesne urządzenia są oparte na szczelnych układach, które zapewniają wieloletnią skuteczność urządzenia w pracy. Sam czynnik chłodniczy również nie został wybrany przypadkowo. Czynnik o nazwie kodowej R290 jest niezwykle bezpieczny dla środowiska oraz domowników, a przy tym także cechuje się wysokimi właściwościami termodynamicznymi.

Jak wybrać klimatyzator przenośny – parametry

Z klimatyzatorem przenośnym do biura i do domu rzadko mamy bezpośrednią styczność, dlatego część osób, dokonując wyboru, ocenia jedynie markę, cenę i czas obowiązywania gwarancji, podczas gdy tak naprawdę istotnych i decydujących parametrów jest znacznie więcej. Podczas wyboru zwróć uwagę na:

  • wielkość pomieszczenia – im większy pokój lub przestrzeń biurowa, tym mocniejszego klimatyzatora przenośnego będziemy potrzebować;
  • charakterystykę cieplną pomieszczenia – pod tym sformułowaniem kryje się przede wszystkim nasłonecznienie danego pokoju oraz utrata ciepła przez ściany i okna;
  • osobiste wymagania – dla jednych wystarczającym komfortem będzie obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza, podczas gdy inni mogą oczekiwać znacznie większego spadku.

Warto także poznać szczegółowe parametry techniczne. Należy do nich między innymi:

  • moc chłodnicza wyrażona w kilowatach lub watach; 
  • przepływ powietrza w metrach sześciennych w wybranej jednostce czasu„
  • powierzchnia chłodzenia w metrach kwadratowych;
  • pobór mocy z instalacji energetycznej;
  • tryby pracy i funkcje dodatkowe, timer, osuszanie, wentylacja, ogrzewanie;
  • średnica i długość rury odprowadzającej powietrze;
  • sposób odprowadzania skroplin: przez wężyk lub do wewnętrznego/zewnętrznego zbiornika.

Klimatyzator przenośny do domu powinien mieć około 200 W mocy chłodniczej na każdy 1 mkw pomieszczenia o wysokości 3 m. Oznacza to, że moc chłodnicza niezbędna do schłodzenia pokoju o metrażu 15 mkw i wysokości 3 m wynosi od 2,8 kW i więcej, jeśli są w nim zainstalowane urządzenia wydzielające dużo ciepła lub pomieszczenie jest szczególnie ciepłe. 

FAQ:

1. Jak sterować klimatyzatorem

Klimatyzacja przenośna do biura jest prosta w obsłudze. Standardowo sterowanie urządzeniem jest ręczne, tj. za pomocą gałek, przycisków lub suwaków. Nowoczesne konstrukcje są jednak zaawansowane technicznie, dlatego w przypadku klimatyzatorów profesjonalnych można znaleźć pilot na podczerwień lub moduł Wi-Fi. dzięki któremu sterowanie klimatyzatorem można realizować z własnego smartfona.

2. Czy praca klimatyzatora przenośnego jest głośna?

Ważne, żeby klimatyzacja przenośna do domu zapewniała cichą pracę. Parametr głośności jest podstawowym czynnikiem wpływającym na komfort jej użytkowania np. w salonie lub w sypialni. Topowe urządzenia z wyższej półki generują lekki szum o natężeniu zależnym od konkretnego programu. Na najniższym głośność może wynosić nawet jedynie 32 dB, podczas gdy na najwyższym – do 65 dB.

3. Jaki wybrać klimatyzator przenośny?

Odrzuć urządzenia o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej mocy, oceń skuteczność jego działania, czyli stosunek mocy grzewczej do mocy elektrycznej, a także zwróć uwagę na jak najszerszy zakres pracy. Nie bez znaczenia jest także marka – praca klimatyzatora przenośnego w przypadku urządzeń z wyższej półki może być praktycznie bezobsługowa.

Przeczytaj także:

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Funkcje, zastosowanie, zalety

Klimatyzacja w bloku – jak ją wybrać do mieszkania?

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?