Prawidłowo zaprojektowane systemy klimatyzacji pełnią ważną funkcję – obniżają temperaturę panującą we wnętrzu i zmniejszają poziom wilgoci. Efektywność ich działania to nie tylko dobrze dobrana moc czy konstrukcja. Istotny jest także przegląd klimatyzacji, który należy bezwzględnie wykonywać zgodnie z wymaganiami producenta. Bez tego procesu cały układ traci swoje zalety. Zobacz, na czym polega serwis klimatyzacji.

Dlaczego warto przeprowadzić serwis klimatyzacji w swojej firmie, czy domu?

Wiele osób błędnie zakłada, że po zakupie wybranego przez siebie urządzenia jego eksploatacja kończy się ustaleniem prawidłowej temperatury. Tak naprawdę jednak jest zupełnie odwrotnie. Urządzenia zewnętrzne oraz wewnętrzne są skomplikowane i wymagają pewnych działań ze strony właściciela. Zależy od tego bardzo wiele, nie tylko wydajność układu klimatyzacji, lecz także jej bezpieczeństwo oraz koszty.

W układzie klimatyzacji powinna panować sterylna czystość. Z pewnością potwierdzi to każdy serwisant, dla którego naprawa klimatyzacji stanowi codzienność. Urządzenia te wpływają na życie domowników i pracowników, gdyż generują powietrze wtłaczane bezpośrednio do wybranych pomieszczeń.

Co się dzieje, gdy nie przeprowadzimy serwisu na czas? Przede wszystkim brak komfortu użytkowania. Zanieczyszczone filtry nie usuwają z powietrza stałych drobinek kurzu, drobnoustrojów i roztoczy, w efekcie czego użytkownicy oddychają nieoczyszczonym powietrzem, które dla alergików może stanowić poważny kłopot. Zarodniki grzybów czy bakterie sprawiają, że częste używanie klimatyzacji może oznaczać dla nich nasilenie się objawów alergii. Co ciekawe, przebywanie w szczególnie niekorzystnych warunkach może nawet wywoływać ją u osób zdrowych.

Przegląd okresowy klimatyzacji – podstawa do zachowania gwarancji

Klimatyzacja to instalacja szczególnie narażona na uszkodzenia. Jest bardzo zaawansowana technicznie i składa się z urządzeń, które ściśle ze sobą współpracują i dopiero razem mogą realizować pracę polegającą na obniżeniu temperatury w pomieszczeniu. Większość producentów chcąc chronić swoje dobro, stara się ograniczyć do minimum swoją odpowiedzialność w przypadku, gdy za uszkodzenie urządzenia odpowiada użytkownik. Z tego względu większość z nich wymaga tego, aby przegląd klimatyzacji wykonać przynajmniej raz na pół roku i to czasami w odpowiednim sezonie lub okresie.

Część firm wymaga np. aby przegląd przeprowadzić tuż przed sezonem letnim, np. w kwietniu, aby przygotować cały system do pracy pod pełnym obciążeniem i na 100% swoich możliwości. Drugi przegląd warto zrobić już po zakończeniu sezonu letniego, czyli np. z początkiem października.

Po spełnieniu tych warunków z reguły otrzymujemy gwarancję nawet 5-letnią, która chroni nas przed niespodziewanymi wydatkami spowodowanymi uszkodzeniem z winy producenta. Awarie mogą być dość kosztowne, szczególnie gdy dotyczą nieszczelności czy uszkodzenia sprężarki i wielu innych podzespołów. Utrzymanie odpowiedniego poziomu czynnika chłodzącego oraz całego urządzenia w dobrym stanie zapewnia w zasadzie nieograniczone użytkowanie i brak ryzyka pojawienia się różnych usterek.

Okresowy przegląd klimatyzacji – co wchodzi w skład działań?

Układy klimatyzacji są bardzo wymagające, dlatego też należy zrobić przegląd klimatyzacji zawsze wtedy, kiedy wymaga tego producent. Zakres prac jest bardzo szeroki i skomplikowany i nie ma nic wspólnego z tym, jak widzą to odbiorcy. Z reguły większość z nas błędnie zakłada, że serwis układu klimatyzacji obejmuje wyłącznie wyczyszczenie filtrów. To ogromne uproszczenie, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Tak naprawdę działająca klimatyzacja wymaga znacznie więcej zadań ze strony serwisanta. Trzeba przede wszystkim sprawdzić szczelność układu i zbadać ilość czynnika chłodzącego, w razie potrzeb niezbędne będzie jego uzupełnienie. Serwisant sprawdzi również działanie oraz wydajność elektryki instalacji i drożność układu odprowadzania skroplin i parownika. W ramach przeglądu oceniony zostanie także nieprzyjemny zapach. Nie bez znaczenia jest również wyczyszczenie urządzenia z zewnątrz oraz we wnętrzu w celu usunięcia stałych, nagromadzonych zanieczyszczeń. Specjalistyczny środek chemiczny będzie z kolei służył do wyczyszczenia i dokładnej dezynfekcji wszystkich filtrów. 

Przegląd klimatyzacji a prawo

Jak często wykonywać przegląd klimatyzacji? Przepisy nie regulują kwestii związanych z ich częstotliwością i czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych, dlatego najczęściej kwestia ta jest określona w poradniku i instrukcji danego urządzenia. Przyjęło się, że z usługi serwisu należy korzystać dwukrotnie w ciągu roku. Brak utrzymania tego terminu co prawda pozornie oszczędza pieniądze, tak naprawdę jednak może wiązać się z podwyższeniem kosztów eksploatacji, zniesieniem gwarancji oraz wyższym ryzykiem wystąpienia usterki.

Konserwacja klimatyzacji – czy to faktycznie niezbędne?

Zdecydowanie tak! Klimatyzacja samochodowa, domowa czy firmowa wymaga prawidłowej eksploatacji i zachowania terminów wyznaczonych przez producenta. Właściciele pojazdów mają jednak przed sobą znacznie więcej zobowiązań, dochodzi między innymi okresowa wymiana filtra kabinowego. Auto wyposażone w klimatyzację, podobnie jak w przypadku pomieszczeń i domów, jest bardziej komfortowe w codziennej eksploatacji. Należy jednak dbać o usuwanie bakterii, uzupełnianie czynnika chłodzącego oraz zlikwidowanie wszystkich zanieczyszczeń. Sprężarka będzie dzięki temu zdecydowanie dłużej działać.

FAQ:

1. Co ile przegląd klimatyzacji w budynku?

Przeprowadzenie przeglądu klimatyzacji domowej i firmowej powinno odbywać się dwukrotnie w ciągu roku – przed sezonem letnim oraz tuż po jego zakończeniu. W aucie termin ten można przesuwać zależnie od sposobu użytkowania klimatyzacji.

2. Odgrzybianie klimatyzacji w domu – czy to niezbędne?

Serwisowanie klimatyzacji jest niezbędne. grzyby są podstawowym czynnikiem wpływającym bardzo negatywnie na zdrowie domowników i znajdują się w praktycznie każdym układzie serwisowania.

3. Czyszczenie klimatyzacji w domu – jaki jest tego koszt?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje serwis klimatyzacji, nie musisz – koszt pracy serwisanta jest bardzo niski w stosunku do problemów, które mogą nas napotkać podczas użytkowania zaniedbanej instalacji.