Część osób walczy z nadmierną wilgocią wyłącznie w kuchni i łazience, podczas gdy niektórzy borykają się z nadmiarem molekuł wody w powietrzu nawet w salonie czy sypialni. Najlepszym rozwiązaniem tej niedogodności jest domowy osuszacz powietrza. To niewielkie i kompaktowe urządzenie znacznie poprawia komfort życia domowników i warunki w danym pomieszczeniu.

Osuszacz powietrza – co to jest?

Pochłaniacz wilgoci to wolnostojące urządzenie, które redukuje nadmiar wilgoci w domowych lub firmowych pomieszczeniach poprzez zjawisko kondensacji, czyli skraplania pary wodnej znajdującej się w powietrzu atmosferycznym. Proces ten poszczególne osuszacze mogą realizować na wiele różnych sposobów, a efektywność kondensacji zależy przede wszystkim od powierzchni adsorbentu oraz rodzaju urządzenia. Na rynku znajdziemy adsorpcyjny i kondensacyjny osuszacz powietrza. To, który wariant okaże się lepszy, zależy przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań, funduszy i metrażu pomieszczeń.

Osuszacz powietrza – jak działa model adsorpcyjny

Osuszacz adsorpcyjny działa na zasadzie kontaktu zawilgoconego powietrza z czynnikiem odprowadzającym z niego wilgoć. Para wodna w skroplonej postaci trafia po jej oddzieleniu bezpośrednio do zbiornika znajdującego się w szczelnej i monolitycznej obudowie, a ogrzane powietrze wydostaje się na zewnątrz w osuszonej postaci. W kwestii komfortu użytkowania bardzo istotna jest pojemność zbiornika – im jest większa, tym rzadziej musimy go opróżniać.

Osuszacz powietrza – zasada działania urządzenia kondensacyjnego

Kondensacyjne osuszacze powietrza działają na zupełnie innej zasadzie niż modele adsorpcyjne. Za funkcję oddzielania wilgoci odpowiada w ich przypadku specjalny filtr węglowy, który zapewnia wysoką wydajność urządzenia i stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnych modeli adsorpcyjnych. Woda, podobnie jak w przypadku poprzedniego wariantu, również trafia do zbiornika, a ogrzane powietrze wydostaje się na zewnątrz z drugiej strony aparatury.

Urządzenie do osuszania pomieszczeń – kiedy warto je kupić?

Osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne to urządzenia, bez których ciężko sobie poradzić w przypadku, gdy w naszym domu lub mieszkaniu panuje nadmierna wilgotność powietrza. Dlaczego ten problem jest aż tak powszechny?

Najczęściej duża ilość pary wodnej w powietrzu pojawia się na skutek przeprowadzonych prac remontowo-budowlanych. Woda znajdująca się w ścianach i posadzkach paruje wówczas pod wpływem zwiększonej temperatury powietrza, czasami nawet przez kilka tygodni od chwili zakończenia prac. Winowajcą często okazuje się także niesprawny system wentylacji, jak i przeciekanie wody przez nieszczelności w poszyciu dachowym. Dużego poziomu wilgotności mogą także spodziewać się mieszkańcy domów usytuowanych blisko zbiorników wodnych, szczególnie w okresie letnim. Dużo wilgoci wydziela się w trakcie suszenia prania lub częstych kąpieli przy niesprawnym układzie wentylacyjnym.

Na skutki tego typu sytuacji nie trzeba niestety zbyt długo czekać. Osuszacze powietrza chronią przede wszystkim przed rozwojem grzybów i pleśni na ścianach oraz na sufitach. Ich niewielkie cząsteczki pogarszają stan zdrowia domowników, mogą także przyczyniać się do nabycia lub zaostrzenia reakcji uczuleniowych, szczególnie wśród alergików. Przy odpowiednio dużym przepływie powietrza można usunąć z niego w zasadzie całą wilgoć, która obniża komfort życia.

Osuszacz powietrza – skuteczna walka z wilgocią

W dobrze wentylowanych domach do usunięcia nadmiaru wilgoci z reguły wystarczy otwarcie okien bądź przewietrzenie całego pomieszczenia. W ten sposób usuwa się nieprzyjemne zapachy, a mocny przepływ powietrza redukuje ilość pary wodnej. To dobre rozwiązanie jednak wyłącznie w przypadku, gdy para wodna zbiera się powoli i raczej w kontrolowanych warunkach. Nie zawsze tak jest. Czasami niezbędne okazuje się aktywne osuszanie za pomocą osuszaczy kondensacyjnych i adsorpcyjnych, które ciągle redukują jej wartość. Wysoka wilgotność powietrza to problem, z którym zdecydowanie należy walczyć.

Zastosowanie osuszaczy w dużych i małych pomieszczeniach niesie ze sobą wiele korzyści. Oczywiście usuniemy w ten sposób nadmiar pary wodnej gromadzącej się w danym pokoju. W efekcie można zredukować nieprzyjemny zapach, liczbę czynników chorobotwórczych czy też wirusów i bakterii, które rozwijają się w wilgotnym klimacie. Domowe osuszacze powietrza są także w pełni bezpieczne. Nie powodują nadmiernego wysychania spojówek, a automatyczne wyłączenie obniża zużycie prądu przez urządzenie do ciągłego odprowadzania wilgoci.

Osuszacz pomieszczeń domowy a firmowy

Firmowe osuszacze mają nieco inne cechy niż urządzenia do użytku domowego. Są wydajniejsze, przeznaczone do użytkowania w trybie ciągłym pod bardzo dużym obciążeniem oraz wyposażone w innowacyjne funkcje zwiększające efektywność ich pracy. Pompa wody obecna w urządzeniach np. dla firm budowlanych służy do odprowadzenia wody aż do kanalizacji, a automatyczne rozmrażanie zabezpiecza je przed pracą w zbyt niskiej temperaturze. Takie modele są wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, podobnie jak domowe, mogą jednak być większe, cięższe i pobierać znacznie więcej prądu.

FAQ:

1. Jak działa osuszacz powietrza z pochłaniaczem wilgoci?

Osuszacz generuje przepływ powietrza i usuwa wilgoć na dwa sposoby – za pomocą czynnika oddzielającego wilgoć lub zjawiska kondesacji.

2. Osuszacze powietrza – jakie parametry są najważniejsze?

Przy wyborze osuszacza kondensacyjnego istotna jest jego wydajność, możliwość pracy w niskich temperaturach oraz filtr powietrza. Warto także, aby urządzenie miało wytrzymałą stalową obudowę odporną na większość uszkodzeń mechanicznych.

3. Osuszacz kondensacyjny – jakie funkcje dodatkowe warto wybrać?

Osuszacze adsorpcyjne oraz kondensacyjne zapewniają skuteczną regulację wilgoci i mogą być wyposażone w wiele dodatkowych opcji. Należy do nich np. monitorowanie parametrów powietrza na smartfonie, analizę pracy urządzenia czy też możliwość działania przy skomplikowanym układzie pomieszczeń.