Dobry klimatyzator oznacza optymalną temperaturę latem, a nierzadko również oczyszczanie powietrza. Aby jednak wykorzystać takie urządzenie również w okresach przejściowych, warto zaopatrzyć się w klimatyzator z funkcją grzania. Poniżej opisujemy zalety klimatyzatorów z funkcją grzania, zasady działania, a także ich dodatkowe opcje.

Klimatyzator z funkcją grzania – zasada działania

Obecnie klimatyzator z funkcją grzania to prawdopodobnie najpopularniejsze urządzenie na półkach specjalistycznych sklepów, na przykład Artis Group. Nic dziwnego – krótkie, polskie lato wymaga zastosowania sprzętów wielofunkcyjnych. Wbrew pozorom praca takiego akcesorium jest dość prosta, bardzo przypomina działanie standardowego klimatyzatora.

 1. Każdy klimatyzator z funkcją grzania jest wyposażony w pompę ciepła typu powietrze-powietrze, gdzie obieg chłodniczy ulega odwróceniu. Wówczas podczas grzania jednostka wewnętrzna staje się parownikiem, zaś zewnętrzna skraplaczem.
 2. Po uruchomieniu funkcji ogrzewania klimatyzator split pobiera energię cieplną z zewnątrz i emituje ją wewnątrz mieszkań, domów czy firm.
 3. Poprawną pracę klimatyzatora z funkcją grzania zapewnia inwerter, kontrolujący działanie sprężarki. Opisywana część zapobiega więc przegrzaniu urządzenia, a po osiągnięciu pożądanej temperatury, sprzęt funkcjonuje na niższych obrotach.
 4. Oprócz ogrzewania domu klimatyzatorem można również skutecznie oczyścić i osuszyć powietrze – wystarczy zaopatrzyć się w jednostkę oraz dopasowane filtry wymienne.

Zalety i wady grzania klimatyzacją

Największą zaletą grzania klimatyzacją jest pełna funkcjonalność urządzenia. W jednej obudowie (dwóch wraz z jednostką zewnętrzną) zamyka się zarówno sposób na ulgę w upale, jak i pomoc w okresach przejściowych. Pracujące urządzenia są dość ciche, więc z powodzeniem można je zamontować w sypialniach. Dodatkowe funkcje oczyszczania powietrza sprawiają, że podczas filtrowania usuwany jest kurz, sierść, roztocza i inne alergeny. Z powłok wyłapujących cząsteczki skorzystają nie tylko alergicy, ale również dzieci, osoby starsze oraz posiadacze czworonogów.

Grzanie klimatyzacją oferuje wiele ciekawych opcji, warto jednak wspomnieć o jego kosztach. Wydajny nawiew w nowoczesnych urządzeniach działa dość szybko, więc klimatyzatory z funkcją grzania są tańsze od grzejników akumulacyjnych czy elektrycznych. To więc doskonałe rozwiązanie dla osób chcących zaoszczędzić na ogrzewaniu bez odczuwania nieprzyjemnego chłodu. W jednej cenie zawiera się zarówno funkcja grzania, jak i chłodzenia, co jest korzystne dla klientów zainteresowanych montażem jednostki klimatyzacyjnej. Grzanie klimatyzacją to również oszczędność czasu – wystarczy przycisnąć guzik na pilocie w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców.

Główną wadą klimatyzatorów z funkcją grzania jest fakt, że nie stanowią alternatywy dla centralnego ogrzewania. Doskonale sprawdzają się dla osób marznących wiosną lub jesienią, a nawet w chłodniejsze dni lata. Zimą jednak, kiedy temperatura spada poniżej zera, ogrzewanie domu klimatyzatorem może być niedostatecznie wydajne. Tryb pracy urządzeń wyższej klasy nie zmienia się do -15℃.

Dobry klimatyzator przenośny z funkcją grzania

Instalacja sprzętu do schładzania i ogrzewania powietrza zniechęca niektórych kupujących. Do takich rozwiązań raczej nie są skłonni mieszkańcy zabytkowych budowli lub bloków z zakazem montażu jednostek zewnętrznych na elewacji czy balkonie. Solidne urządzenie chłodzące nie musi być jednak przymocowane na ścianie – w sklepach z powodzeniem można znaleźć również klimatyzatory przenośne z funkcją grzania. Dzięki nim dość szybko ogrzewane są całe mieszkania, a nie pojedyncze pokoje. Stanowią też doskonałą alternatywę dla przenośnych grzejników, ponieważ zużywają znacznie mniej prądu.

Jaki klimatyzator do ogrzewania kupić?

Wybór klimatyzatora do ogrzewania domu czy mieszkania to zazwyczaj złożony problem, ponieważ zależy od wielu czynników.

Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia, w jakim ma pracować klimatyzator do ogrzewania. Dzięki temu można określić potrzebną do tego zadania moc. Osobom ceniącym dobrą inwestycję polecamy wybór urządzeń o wysokiej klasie energetycznej (klasa A lub A+) – klimatyzatory takie są często nieco droższe, wydatek jednak dość szybko zwraca się w postaci obniżonych rachunków za prąd. Trzeba również dodać, że takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

Z pewnością warto kierować się więc dodatkowymi funkcjami opisywanych urządzeń. Niektóre z nich to:

 • programowalność,
 • szybkie ogrzewanie lub chłodzenie,
 • jonizacja,
 • samoczyszczenie,
 • automatyczny restart (na przykład po przerwie w dostawie prądu),
 • przypomnienie o wymaganym oczyszczaniu lub okresowym serwisie.
 • tryb ciszy nocnej.

Dodatkowe funkcje znacznie ułatwiają codzienne korzystanie ze sprzętu. Dzięki nim można zadbać o zdrowie, oszczędzić, a także przedłużyć żywotność klimatyzatora.

Klimatyzator z funkcją grzania ze sklepu Artis Group

Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju rozwiązań, dlatego odnalezienie urządzenia idealnie dopasowanego do potrzeb użytkownika może czasem być dość trudne. Pytanie, jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać, warto więc zwrócić do specjalisty z naszej firmy. Artis Group od lat prowadzi dystrybucję solidnych urządzeń chłodniczych, także takich z funkcją grzania. Wiedza oraz doświadczenie pozwala nam udzielać fachowych porad osobom zainteresowanym kupnem klimatyzatorów. Oprócz tego oferujemy montaż i serwis sprzętu.

FAQ

 1. Na jakiej zasadzie działa klimatyzator z funkcją grzania?

Klimatyzator z funkcją grzania posiada opcję zmiany działania jednostki zewnętrznej i wewnętrznej – każda z nich może pracować zarówno jako parownik, jak i skraplacz.

 1. Jakie zalety ma ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Przede wszystkim klimatyzatory do ogrzewania dostępne w sklepie Artis Group są wielofunkcyjne: nie tylko schładzają powietrze, ale również ogrzewają je i filtrują. Stanowią więc doskonały element wyposażenia mieszkań na przykład alergików czy osób wrażliwych na zmiany temperatury jesienią i wiosną. Grzanie klimatyzacją jest ponadto tańsze od stosowania grzejników elektrycznych.

 1. Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać?

Przed zakupem warto dopasować moc klimatyzatora do ogrzewania do wielkości pomieszczenia. Atrakcyjnym rozwiązaniem są urządzenia energooszczędne, a inwestycja szybko się zwraca. Oprócz tego należy sprawdzić dodatkowe funkcje sprzętu – dzięki nim codzienna eksploatacja będzie jeszcze przyjemniejsza. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na montaż urządzenia typu split, polecamy klimatyzator przenośny z funkcją grzania.

Przeczytaj także: