Zainteresowanie klimatyzacją z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Nic dziwnego – urządzenia zapewniają komfort termiczny użytkownikom. Agregatory cieszą się dużą popularnością zarówno w obiektach użytku publicznego, jak i biurowcach czy lokalach mieszkalnych – nawet tych mniejszych. Niemniej jednak klimatyzacja do kawalerki powinna spełniać poszczególne kryteria, ponieważ jest to przestrzeń o małym metrażu. Czym zatem kierować się przy wyborze? Podpowiadamy.

Kawalerka – czemu trudno jest dobrać klimatyzator?

Montaż klimatyzacji w małym mieszkaniu jest znacznie utrudniony, ze względu na to, że przestrzeń często pozbawiona jest balkonu. Ponadto brakuje w niej okien wychodzących na dwie różne strony, co powoduje, że przepływ powietrza nie jest wystarczająco wydajny. Te czynniki sprawiają, że dobór odpowiedniego urządzenia jest nie lada wyzwaniem, jednakże nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Do kawalerki świetnie sprawdzą się klimatyzatory, które mogą pracować zarówno w funkcji chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia komfort termiczny w gorące, słoneczne dni oraz zimne, jesienne wieczory.

Klimatyzacja do małego mieszkania – rodzaje

Urządzenia możemy podzielić na dwa główne typy, a mianowicie:

  • klimatyzatory typu split – są to klimatyzacje stacjonarne, które instalowane są najczęściej na powierzchni ściany. Składają się z dwóch części: wewnętrznej, w której umieszczony jest parownik oraz zewnętrznej pełniącej funkcję skraplacza.
  • klimatyzatory przenośne – do tej grupy zalicza się mobilne agregatory, które również wyposażone są w jednostki zewnętrzne oraz wewnętrzne, działające na podobnej zasadzie jak w klimatyzacji typu split.

Jaki typ zatem lepiej sprawdzi się do kawalerki – stacjonarny czy przenośny? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od naszych potrzeb oraz oczekiwań. Jeżeli bowiem chcemy postawić na ciche rozwiązanie, to powinniśmy zainwestować w zakup stacjonarnej klimatyzacji.

Natomiast w przypadku, gdy jesteśmy mieszkańcami małego, dwupokojowego mieszkania, a naszym priorytetem jest możliwość przenoszenia urządzenia, to korzystniejszym wyborem będzie zaopatrzenie się w klimatyzator mobilny. Należy jednak mieć na uwadzę, że są to agregatory głośne, które wymagają otworu, przez który będzie odbywać się transport ciepłego powietrza z wewnątrz.

Klimatyzacja do kawalerki typu split – jaką wybrać?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzacji stacjonarnej w kawalerce, to warto zapoznać się z dostępnymi typami tego urządzenia. Jednym z nich są klimatyzatory ścienne, które są wariantem najchętniej wybieranym przez użytkowników. Wynika to z ich praktyczności, która umożliwia pracę zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia. Niewielką jednostkę wewnętrzną instaluje się we wnętrzu pomieszczenia, natomiast zewnętrzną poza lokalem. Ich zaletą jest zdecydowanie uniwersalność i estetyczny wygląd jednostek wewnętrznych. Bardziej innowacyjne modele mogą osuszać, oczyszczać oraz jonizować powietrze w pomieszczeniu, co jest bardzo korzystne dla zdrowia układu oddechowego.

Drugą odmianą są modele kasetonowe. Dobrze sprawują się w małych przestrzeniach, ponieważ jednostka wewnętrzna przytwierdzana jest do sufitu. Klimatyzatory kasetonowe efektywnie ochładzają pomieszczenia, a ponadto, jeżeli są wyposażone w odpowiedni filtr, to skutecznie pozbywają się zanieczyszczeń z powietrza. W dodatku można je łatwo dopasować do aranżacji wnętrza i sprawić, że komponenty będą niewidoczne gołym okiem.

Istnieją również klimatyzatory kanałowe i przypodłogowe, lecz są to agregatory, które mogą nie sprawdzić się dobrze w kawalerkach, ponieważ zajmują powierzchnię użytkową mieszkania, co z kolei powoduje, że przestrzeń wydaję się optycznie mniejsza.

Cena klimatyzacji do kawalerki – od czego zależy?

Na cenę agregatora ma wpływ wiele czynników. Podstawowym elementem składającym się na finalne koszta jest rodzaj klimatyzacji oraz model, który wybierzemy. Wynika to z tego, że niektóre warianty są bardziej udoskonalone technologiczne i posiadają więcej funkcji. Niemniej jednak warto zainwestować w urządzenie wysokiej jakości, ponieważ przy odpowiedniej konserwacji, będzie bezusterkowo służyło nam przez długie lata i poprawiało tym samym komfort życia.

Koszt montażu klimatyzacji w kawalerce.

Koszt instalacji agregatora jest w głównej mierze uwarunkowany odległością, która dzieli jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Powodem jest fakt, że od tego zależy, ile cała praca pochłonie pracy oraz czasu. Jeżeli wartość odległości między tymi dwoma jednostkami jest duża, wówczas konieczne jest wykorzystanie większej liczby komponentów.

Warto zatrudnić do tego zadania wyszkolonych specjalistów, którzy sprawnie poradzą sobie z montażem, a oprócz tego wykonają podstawowe usługi serwisowe, które poprawią efektywność urządzenia. W Artis-group oferujemy klientom nie tylko szeroki asortyment klimatyzatorów, ale także ich montaż oraz eliminację usterek i kompleksowe czyszczenie.

FAQ:

1. Czy warto zakupić klimatyzację przenośną?

klimatyzator przenośny budzi wiele kontrowersji, ponieważ to urządzenie głośne i mało wydajne. jego największa zaletą jest mobilność, dzięki której świetnie się sprawdzi w sytuacjach, kiedy potrzebujemy ochłodzić przestrzeń mniej dostępną dla stacjonarnych sprzętów.

2. Jaki klimatyzator typu split najlepiej sprawdzi się do kawalerki?

klimatyzator ścienny i kasetonowy to modele urządzeń stacjonarnych, które wybierane są najczęściej, ponieważ nie zajmują powierzchni użytkowej. Ponadto zarówno sterowanie klimatyzacją ścienną, jak i kasetonową jest proste i przyjemne, co poprawia wygodę związaną z użytkowaniem agregatorów.

3. Czy można zamontować samemu klimatyzację?

Klimatyzator przenośny możemy sami zamontować. Jednak klimatyzacji, która składa się oddzielnie z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, już nie można zamontować samemu. Może dokonać tylko firma, która posiada uprawnienia F-gaz.