Nawilżacze powietrza łączą w sobie wiele zalet. Są bardzo funkcjonalne, dlatego warto z nich korzystać na co dzień. Znacznie poprawiają samopoczucie i komfort życia, szczególnie w sezonie grzewczym. Dowiedz się już dziś, po co stosować nawilżacz powietrza, na czym polega jego działanie i jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszym wyborem w Twoim przypadku.

Co to jest nawilżacz powietrza i gdzie warto go stosować?

Nawilżacze powietrza to bardzo przydatne urządzenia, które warto stosować w każdym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzą się salonach, kuchniach, łazienkach i pokojach dziecięcych. Ich głównym celem jest zwiększenie wilgotności we wnętrzach, w których na co dzień przebywamy. Można z nich bezpiecznie korzystać i nie stanowią zagrożenia dla zwierząt domowych, pod warunkiem, że użytkujemy je wedle instrukcji.

Poszczególne nawilżacze powietrza różnią się przede wszystkim sposobem działania, dodatkowymi funkcjami, mocą, wydajnością, rozmiarem i designem. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedni model dla siebie, zapewniający skuteczne nawilżenie powietrza.

Niewielkie urządzenie zajmuje mniej miejsca, a wydajniejsze jest w stanie zapewnić wysoką wilgotność również w bardzo przestronnych wnętrzach. Warto zatem podczas wyboru nawilżaczy powietrza kierować się parametrami i wyglądem, który można dopasować do istniejącej aranżacji. Warto wiedzieć, że do każdego oczyszczacza można dodać kilka kropel olejków zapachowych, dzięki czemu cząsteczki wody zmieniające się w parę rozprzestrzenią przyjemny aromat w całym wnętrzu.

Po co stosować nawilżacz powietrza – zalety

Zbyt suche powietrze, podobnie jak zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu, może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a także powodować nieprzyjemne dolegliwości. Zalicza się do nich między innymi problemy ze snem (niekiedy bezsenność), przesuszenie błon śluzowych, z układem oddechowym, obniżoną odporność, suchą skórę, bóle gardła, przekrwione i piekące oczy, wzmożenie skutków alergii. Najczęściej objawy te nasilają się w okresie grzewczym, dlatego właśnie wtedy najbardziej zalecane jest stosowanie nawilżacza, który w odpowiednim stopniu nawilża powietrze w każdym pomieszczeniu.

Odpowiednio nawilżone powietrze ma pozytywny wpływ na komfort naszego życia codziennego, a ponadto:

  • poprawia samopoczucie;
  • łagodzi objawy alergii i astmy;
  • wpływa na poprawę jędrności skóry;
  • ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji;
  • minimalizuje chrapanie;
  • poprawia jakość snu.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe kwestie, warto przede wszystkim stosować nawilżacz powietrza dla zdrowia.

Nawilżacz powietrza – działanie i najpopularniejsze rodzaje

Przed zakupem nawilżacza powietrza warto poznać wszystkie rodzaje dostępne na rynku, co z pewnością ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. Wśród najpopularniejszych urządzeń można wymienić nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. W poniższych akapitach opisujemy ich działanie oraz wady i zalety.

Nawilżacze parowe

Nawilżacz powietrza parowy, jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie wydzielania pary pod wpływem ciepła. W niewielkim stopniu może wpływać na ogrzewanie powietrza, a dodatkowo skutecznie je oczyszcza. Do wad zalicza się ryzyko oparzenia skóry przez grzałkę doprowadzającą do wrzenia wody oraz często wysokie zużycie prądu, pomimo stosunkowo niskiej ceny zakupu.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne to oczyszczacze pozwalające uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza. Po podłączeniu do prądu zasysają je z pomieszczenia, a następnie uwalniają chłodną mgiełkę i tym samym zimne powietrze. Wadami tego rodzaju urządzeń jest ochładzanie wnętrza, co może być uciążliwe, podobnie jak odgłos bulgotania.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Warto także poznać oczyszczacze powietrza w postaci nawilżaczy ultradźwiękowych, których działanie polega na mechanicznym rozbijaniu wody w drobne cząsteczki pary wodnej za pomocą ultradźwięków. Urządzenia te pozwalają z łatwością utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Istnieje możliwość ustawienia temperatury emitowanej mgiełki, dzięki czemu urządzenie może uwalniać zimne lub ciepłe powietrze. Do wad nawilżacza ultradźwiękowego zalicza się konieczność stosowania wody destylowanej, wyższy koszt eksploatacji, a także wysoką podatność na zanieczyszczenia.

Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Do czyszczenia nawilżacza powietrza użyj wody destylowanej oraz delikatnych środków myjących, pozbawionych substancji chemicznych. Staraj się docierać również do trudno dostępnych miejsc, aby w pełni zlikwidować pył kamienny osadzający się wewnątrz urządzenia. Możesz go również zauważyć na powierzchniach mebli, co oznacza konieczność wyczyszczenia urządzenia przed kolejnym uruchomieniem.

Po czyszczeniu, a przed użyciem nawilżacza, upewnij się, że nie zostały zalane elementy elektroniczne, co pozwoli uniknąć ryzyka zwarcia i awarii. Zawsze korzystaj z nawilżaczy powietrza zgodnie z zaleceniami producenta. Istotne jest kontrolowanie poziomu wilgotności, jeśli urządzenie zostało wyposażone w taką opcję, a także zwracanie uwagi na wskaźnik braku wody w celu jej uzupełnienia.

FAQ:

1. Jaki nawilżacz powietrza wybrać – czym się kierować podczas zakupu?

Podczas wyboru nawilżacza powietrza warto kierować się przede wszystkim wydajnością (ile wody emituje w ciągu godziny pracy), którą należy dostosować do wielkości danego pomieszczenia. W każdym najlepiej zastosować osobny nawilżacz. Wybierz urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, łatwe w czyszczeniu oraz gwarantujące najwyższy poziom komfortu użytkowania.

2. Nawilżacze parowe – wady i zalety

Dużą zaletą nawilżaczy parowych jest niskie ryzyko przenawilżenia, bezpieczeństwo użytkowania oraz częściowe oczyszczanie powietrza z kurzu i pyłków, które są uciążliwe dla alergików. Wśród wad można wymienić duże zużycie energii elektrycznej, dla niektórych osób drażniący dźwięk bulgotania oraz możliwość wpływu na temperaturę powietrza.

3. Nawilżacze powietrza – rodzaje

Na rynku dostępne są różne urządzenia przeznaczone do nawilżania powietrza. Wśród nich można wymienić nawilżacz parowy i ewaporacyjny. Dużą popularnością cieszą się także nawilżacze ultradźwiękowe. Warto wybierać je pod kątem indywidualnych potrzeb i wymagań, kierując się przy tym funkcjonalnością i wydajnością.