Pomieszczenia biurowe mają tendencje do szybkiego nagrzewania się, zwłaszcza jeżeli znajdują się na szczycie kondygnacji. Aby zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki, warto zainstalować w budynku klimatyzację. Przyjemny chłód w upalne dni zdecydowanie poprawia komfort pracy. Zatem jaka klimatyzacja do biura będzie najlepiej sprawować swoje funkcje? Odpowiadamy.

Klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych – na co zwrócić uwagę?

Aby dobrać odpowiednie urządzenie, należy wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii, które mogą być decydujące w wyborze – zwłaszcza że to od nich często zależy maksymalna wydajność klimatyzacji do biura. Są to m.in. takie czynniki jak:

  • kształt, typ i rodzaj pomieszczeń,
  • metraż biura,
  • stopień nasłonecznienia pomieszczeń,
  • liczba pracowników,
  • rozmieszczenie i powierzchnia okien,
  • miejsce zamontowania urządzenia,
  • liczba sprzętów RTV AGD.

Jakie rodzaje klimatyzacji dobrze sprawdzą się w biurze?

Przeglądając oferty z klimatyzacjami, można łatwo zauważyć, że wybór jest bardzo szeroki. Rozwój rynku technologicznego sprawił, że klienci mają w czym wertować. Aby zakupić sprzęt, który zgodny jest z naszymi potrzebami oraz preferencjami, warto pochylić się nad dostępnymi rodzajami klimatyzatorów.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzacja kanałowa dobrze spełnia swoje funkcje – latem chłodzi pomieszczenia, a w okresie jesienno–zimowym ogrzewa budynek. Ich największym plusem jest to, że nie zaburzają estetyki wnętrza ze względu na swoją specyfikę instalacji. Elementy chłodnicze klimatyzatora są niewidoczne, ponieważ kanały powietrzne są ukryte w stropach lub ścianach.

Jednak trzeba mieć na uwadzę, że montaż klimatyzacji kanałowej jest czasochłonny, ponieważ wpierw konieczne jest wykonanie specjalnych przelotów w przegrodach budynku. Z tego powodu większość osób decyduje się na instalacje klimatyzatora kanałowego w momencie generalnego remontu całego biurowca. Klimatyzacje kanałowe również montowane są na etapie budowy, dlatego też coraz częściej można je spotkać w nowoczesnych obiektach biurowych.

Urządzenia są lubiane przez użytkowników ze względu na to, że świetnie sprawdzają się w większych obiektach. Ponadto cechuje je ekonomiczność i duża wydajność – do obsługi całego budynku wykorzystuje się tylko jedno urządzenie.

Klimatyzatory kasetonowe

Są to w większości urządzenia split. Klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej w postaci skraplacza i wewnętrznej w formie parownika. Na rynku można jednak spotkać kasetonowe systemy chłodzące, które mają możliwość dostarczania rześkiego powietrza również do innych pomieszczeń niż tylko do tego, w którym urządzenie jest zainstalowane.

Charakterystyczną cechą dla klimatyzatorów kasetonowych jest sposób montażu. Urządzenia umieszczane są w konstrukcji sufitów podwieszanych. Systemy chłodzące często stosowane są w biurach, ponieważ świetnie spełniają swoje funkcje, a ponadto są niewidoczne.

Klimatyzatory kasetonowe do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniej wysokości pomieszczenia, dlatego też często wykorzystuje się je w obiektach, które odznaczają się niecodzienną architekturą. Należą do nich m.in. hotele, centra konferencyjne, ale również i budynki biurowe.

Klimatyzatory ścienne

Zastosowanie klimatyzatora ściennego w biurowcu o mniejszym metrażu może okazać się świetnym pomysłem. Instalacje są niezwykle funkcjonalne i efektywnie tworzą odpowiednie warunki termiczne. Są to urządzenia wydajne, które montuje się pod sufitem – dzięki takiemu umiejscowieniu schłodzone powietrze opada na dół, wypychając jednocześnie powietrze ciepłe ku kurze. Zjawisko pozwala na uzyskanie równomiernej temperatury w całym pomieszczeniu.

Urządzenia dostępne są zarówno jako klimatyzatory multisplit (do jednej jednostki zewnętrznej podłączane jest kilka jednostek wewnętrznych), jak i split. Urządzenia multisplit świetnie sprawdzą się w momencie, gdy konieczne jest ochłodzenie więcej niż jednego pomieszczenia.

Innowacyjne klimatyzatory ścienne nie tylko chłodzą czy ogrzewają pomieszczenia, ale również osuszają, oczyszczają oraz jonizują powietrze, co jest bardzo korzystne dla samopoczucia pracowników.

Klimatyzatory przypodłogowe

Jest to klimatyzator typu split. Klimatyzacja przypodłogowa jest świetną alternatywą dla urządzeń kasetonowych, ponieważ można ją montować w obiektach, gdzie nie ma podwieszanych sufitów. Ten rodzaj systemu dobrze się sprawdzi w pomieszczeniach o małych metrażach. Warto przemyśleć jej zakup do budynku biurowego, który nie dysponuje dużą przestrzenią.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzacja przenośna do biura to dobre rozwiązanie w momencie, gdy główny system chłodniczy ulegnie awarii. Klimatyzator przenośny nie wymaga montażu, dzięki czemu nie trzeba ingerować w konstrukcję ściany. Warto jednak pamiętać, że jest to urządzenie, które na dłuższą metę może nie spełniać swoich funkcji w stu procentach prawidłowo. Powodem tego jest wydajność klimatyzatorów przenośnych, która jest dość niska.

Klimatyzacja do biura – koszt utrzymania i eksploatacji

Koszt eksploatacji jest zależny m.in. od tego, jaką moc ma klimatyzator. Głównym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze mocy urządzenia, jest powierzchnia pomieszczenia. Im większe pomieszczenie, tym większą moc powinien mieć klimatyzator.

Na koszt utrzymania mają wpływ również prace serwisowe, takie jak uzupełnienie czynnika chłodniczego czy odgrzybianie. Obie te prace powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Takie usługi świadczy Artis.group.pl – zespół wyszkolonych specjalistów, którzy dbają o potrzeby i zdrowie swoich klientów.

FAQ:

1. Klimatyzator do biura – jakie powinien pełnić funkcje?

Oprócz funkcji chłodzenia czy grzania pomieszczeń klimatyzacja do biura powinna umożliwiać oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń.

2. Jakie właściwości klimatyzacji do biura są ważne?

Bardzo istotna jest wydajność klimatyzatora, ponieważ ta cecha definiuje trwałość urządzenia. Ponadto ważne są również aspekty, takie jak wielkość sprzętu, sposób montażu, dodatkowe funkcje czy jego moc.

3. Klimatyzacja do biura – cena

Ceny klimatyzacji są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju oraz modelu urządzenia. Nie warto jednak oszczędzać na klimatyzatorach, ponieważ może to skutkować tym, że zakupiony sprzęt będzie generował większe koszty eksploatacji, niż powinien.