Obecnie, kiedy średnie temperatury rosną, a trzydziestostopniowe upały nikogo nie dziwią, na zakup klimatyzatora decyduje się coraz więcej osób. Chociaż takie urządzenia od dawna stanowią standardowe wyposażenie domów i biur za granicą, w Polsce dopiero zyskują popularność. Warto więc dopasować rodzaj akcesorium do potrzeb użytkownika. Ile kosztuje klimatyzacja przypodłogowa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym wyróżnia się klimatyzacja przypodłogowa?

Główne zadanie wszystkich klimatyzatorów to zapewnienie optymalnej temperatury pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że komfort termiczny to coś więcej niż chłodzenie powietrza. Nowoczesne urządzenia osuszają oraz filtrują powietrze z kurzu, bakterii, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów tych akcesoriów, ale szczególną uwagę trzeba poświęcić klimatyzacji przypodłogowej. Cena podstawowych jednostek nie jest zbyt wygórowana.

Klimatyzatory rynkowe różnią się ze względu na budowę, funkcje oraz sposób montażu. Urządzenia przypodłogowe są znacznie mniejsze niż inne jednostki, dzięki czemu doskonale pasują do małych przestrzeni. Wbrew nazwie opisywane akcesoria nie muszą być umieszczone blisko podłogi. Instalacji można dokonać nawet w trudno dostępnych miejscach, na przykład we wnęce albo pod parapetem okiennym. Wówczas nieużywany obszar jest w pełni zagospodarowany.

Tradycyjne klimatyzatory cechuje często nieatrakcyjna, masywna obudowa. Unikalny design to zatem spora zaleta klimatyzatorów przypodłogowych. Koszt kilku tysięcy złotych jest wydatkiem, za który otrzymasz urządzenie przypominające nowoczesny grzejnik. Unikalny wygląd i dyskretna konstrukcja sprawiają, że akcesorium doskonale wpisuje się w każdą aranżację wnętrzarską. Wiele specjalistycznych testów potwierdza także wydajność takiej jednostki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora przypodłogowego?

Ze względu na wyjątkowo bogaty rynek sprzętów przypodłogowych, warto wiedzieć, które parametry są przy zakupie najważniejsze. Dobry klimatyzator powinien jak najlepiej spełniać oczekiwania użytkowników, a więc trzeba przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Dzięki szerokiej gamie modeli w naszym sklepie z pewnością znajdziesz jednostkę dla siebie.

  • Przeznaczenie modelu oznacza, czy lepiej sprawdzi się w domu, czy w biurze.
  • Moc chłodniczą należy dobrać między innymi ze względu na powierzchnię pomieszczenia oraz nasłonecznienie. Zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami, moc 1 kW gwarantuje schłodzenie powietrza na przestrzeni około 10 m². Pod tym względem najlepiej zasięgnąć opinii eksperta z Artis Group.
  • Poziom hałasu także wpływa na komfort korzystania z jednostki, szczególnie w małych mieszkaniach albo w nocy. Staromodne modele są dosyć głośne, ale obecnie standard to klimatyzatory przypodłogowe generujące hałas poniżej 50 dB, czyli tyle, co średnio intensywny deszcz.
  • Funkcja grzania to wyjątkowo przydatna opcja na zimę. Wówczas umieszczony pod parapetem klimatyzator przypodłogowy zamienia się w nowoczesny grzejnik.
  • Zdalne sterowanie za pomocą Wi-Fi lub pilota jest wyjątkowo wygodne przy jednostce zamontowanej w niedostępnym miejscu. Specjalne tryby umożliwiają zaplanowanie regulacji temperatury albo wyłączenie zasilania o określonej godzinie. Aplikacje niektórych producentów przypominają ponadto o usterkach, potrzebie wymiany filtra czy przeglądach.
  • Zastosowane filtry trzeba wyjątkowo dobrze dopasować do potrzeb użytkowników, szczególnie jeśli w pomieszczeniach przebywają często alergicy lub dzieci. Do wyboru masz między innymi bakteriobójcze filtry z jonami srebra, węglowe, katalityczne, które zatrzymują nieprzyjemne zapachy oraz antybakteryjne, wyłapujące nawet najmniejsze zanieczyszczenia.

Dodatkowo podczas zakupu odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na obecność funkcji multisplit. W klimatyzatorach przypodłogowych typu split należy zamontować dwa sprzęty – na zewnątrz i w środku. Multisplit oznacza z kolei kilka urządzeń w całym lokum, działających w tym samym czasie. Zazwyczaj akcesoria przypodłogowe posiadają funkcję multisplit, a więc możesz bez obaw podłączyć je do większego systemu.

Od czego zależy koszt klimatyzacji przypodłogowej?

Dostępne w naszym sklepie klimatyzatory przypodłogowe są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami, zatem z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Ich ceny w głównej mierze zależą od zastosowanych funkcji. Najnowszy model znanego producenta, wyposażony w szereg udogodnień jest zazwyczaj droższy od standardowej, nieskomplikowanej jednostki. Idealne rozwiązanie to wybór pracującego cicho, solidnego sprzętu o przyzwoitej mocy. Średnia półka cenowa zawiera klimatyzatory warte uwagi.

Silnie związane z opisywaną wcześniej mocą chłodzenia jest zużycie prądu klimatyzacji przypodłogowej. Cena urządzenia zależy bowiem także od wysokości dodatkowego rachunku za elektryczność. O poborze energii informuje specjalny wskaźnik Energy Efficiency Rate, czyli EER, który porównuje ilość przetworzonego powietrza i potrzebną moc. Wysoka klasa to sygnał, że inwestycja się zwróci, zaś jednostka nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Całkowicie oddzielnie trzeba policzyć montaż klimatyzatora przypodłogowego. Koszt instalacji jest zazwyczaj wyższy, jeśli jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną dzieli duża odległość. Nie należy kierować się jednak wyłącznie cenami – wybierz firmę z doświadczonymi specjalistami, która przeprowadzi zarówno instalację, jak i okresowy serwis sprzętu. Montaż klimatyzatora zakupionego w naszym sklepie warto zlecić wykwalifikowanej ekipie Artis Group. Odpowiednia instalacja gwarantuje długą, a także bezawaryjną eksploatację produktu.

Czy warto kupić klimatyzator przypodłogowy?

Największą zaletą klimatyzacji przypodłogowej jest komfort termiczny. Po regulacji temperatury zarówno praca, jak i wypoczynek są znacznie przyjemniejsze. Ma to też duże znaczenie w przypadku osób z problemami z sercem lub układem oddechowym, którym zagrażają upały. Błyskawiczne działanie gwarantuje ulgę w gorące dni lub ogrzanie pomieszczenia zimą. Natomiast ustawianie stałej temperatury sprawdza się doskonale w sezonach przejściowych.

Wbrew niektórym opiniom dobrej jakości klimatyzator pozytywnie wpływa na zdrowie użytkowników. Wyposażone w odpowiednie filtry urządzenia osuszają oraz chłodzą powietrze, a ponadto oczyszczają je z zanieczyszczeń, co sprawia, że ich zakup to doskonałe rozwiązanie dla alergików, astmatyków i dzieci. Poprawnie konserwowane, a także czyszczone klimatyzatory przypodłogowe gwarantują więc znaczną poprawę jakości powietrza.

Jeśli posiadasz odpowiednie środki finansowe, warto zainwestować w klimatyzację przypodłogową. Cena w porównaniu z czasem spędzonym w pomieszczeniach o idealnej temperaturze jest niewielka. Dostosowana wilgotność powietrza wpływa też na samopoczucie. Jeśli wybór modelu, który spełni Twoje oczekiwania, może wydawać się z początku trudny, zasięgnij porady profesjonalisty. Nasi pracownicy z przyjemnością przeprowadzą Cię przez zakup, montaż, a także serwis klimatyzatora.

Przeczytaj także: