Jednym z czynników stanowiących o dobrym samopoczuciu w danej przestrzeni domowej jest poziom komfortu termicznego. Prawdopodobnie najtrudniej utrzymać go latem, kiedy wysokie temperatury uniemożliwiają efektywną pracę i odpoczynek. Aby uchronić się przed konsekwencjami wyjątkowo upalnych wakacji, coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji sufitowej w swoim mieszkaniu. O tym, czym on się charakteryzuje i jakie są jego zalety, opowiemy w niniejszym artykule.

Dlaczego warto zamontować w domu klimatyzację?

Przed przejściem do rozważań o efektywnych typach klimatyzacji dostępnych na rynku warto zastanowić się, jakich dokładnie zastosowań możemy się po tych urządzeniach spodziewać. Należą do nich między innymi: 

  • utrzymanie optymalnego poziomu temperatury powietrza, 
  • możliwość regulacji wilgotności i temperatury powietrza w zależności od aktualnych potrzeb,
  • oczyszczanie i odświeżanie powietrza, 
  • ciągła cyrkulacja powietrza w pokoju, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo uczucia duszności,
  • funkcja jonizowania powietrza, 
  • funkcja zapobiegania rozwojowi grzyba i pleśni. 

Wymienione powyżej funkcje klimatyzacji mogą się nieco różnić w zależności od poszczególnych modeli klimatyzatorów. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje: tradycyjne klimatyzatory split, kasetonowe, kanałowe, okienne czy przenośne. Każdy z nich ma swoją odrębną charakterystykę i właściwości. 

Klimatyzacja kasetonowa – czym się charakteryzuje?

Konstrukcja klimatyzatora kasetonowego zbliżona jest do budowy klimatyzacji multisplit i składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. To warunkuje jego wysoką elastyczność względem zastosowań aranżacyjnych. Wewnętrzna jednostka klimatyzatora kasetonowego może być bowiem dostosowana do stelażu podwieszającego sufit, co znacznie zmniejsza jego widoczność i korzystnie wpływa na walory wizualne danego wnętrza. Poziom aktywności takiego klimatyzatora jest zależny od zamontowanego typu jednostki. Uznaje się, że do optymalnych należą modele minimum czterokierunkowe, które rozprowadzają powietrze miarowo. Co więcej, mogą one nie tylko chłodzić, ale także i grzać. Projektując dom jednorodzinny, zdecydowanie warto rozważyć klimatyzację kasetonową. Może się ona składać z większej ilości jednostek umiejscowionych w wielu pomieszczeniach domu – sterowanych oddzielnie. 

Klimatyzacja w mieszkaniu – jakie są jej korzyści zdrowotne?

Coraz bardziej suche i gorące lata w Polsce sugerują, że zabezpieczenie klimatyzacyjne na przyszłość nie jest bezpodstawne. Sezon letni staje się bowiem coraz bardziej dokuczliwy i uciążliwy dla funkcjonowania codziennego. Praca, nauka i odpoczynek kosztują coraz więcej energii i wzmożonej koncentracji. Na domiar złego, frustrację potęguje obniżona jakość działań. Aby zapobiec przykrym następstwom zmiennych warunków atmosferycznych, skuteczne może być jedynie jedno rozwiązanie – montaż klimatyzacji. Dlaczego jest on tak bardzo ważny dla człowieka? 

  • Klimatyzacja utrzymuje właściwą wilgotność powietrza, co ogranicza gromadzenie się drobinek kurzu. Jest to przede wszystkim istotne z perspektywy alergików, których liczba stale wzrasta.
  • Wilgotność na poziomie około 60% daje możliwość komfortowego oddychania i działa pozytywnie na układ oddechowy.
  • Klimatyzacja utrzymuje cyrkulację powietrza, co ogranicza powstawanie i osadzanie się pleśni i grzybów. W nowoczesnych projektach domów klimatyzacja często łączona jest ponadto z wentylacją. 
  • Klimatyzacja zawiera filtr, którego zadaniem jest dodatkowe oczyszczanie powietrza. Wyższa jakość wdychanego powietrza ma niebagatelny wpływ na zdrowie w perspektywie długofalowej. 
  • Oddychanie świeżym powietrzem i spędzanie czasu w dogodnej dla pracy temperaturze znacznie obniża poziom stresu i frustracji. Efektywna realizacja celów poprawia stan psychiczny, który ma przecież tak duży wpływ na wszystkie pozostałe dziedziny życia. 

Warunkiem wyżej wymienionych korzyści zdrowotnych związanych z klimatyzacją jest jej właściwe funkcjonowanie i regularny serwis, w którym zawiera się między innymi czyszczenie filtra.

Ile kosztuje klimatyzator sufitowy i jakie są jego korzyści aranżacyjne?

Coraz więcej zagranicznych, ale także polskich obywateli decyduje się na klimatyzacje sufitowe w swoim domu. Pomijając wszystkie względy zdrowotne tego zabiegu, warto zwrócić uwagę na to, że obecność takiego udogodnienia w domu stanowi symbol wysokiego standardu życia i luksusu. Jest tak dalej, mimo znaczącego wzrostu popularności i sprzedaży klimatyzatorów sufitowych. Funkcjonalność tych urządzeń natomiast odnosi się między innymi do efektywnego i miarodajnego rozprowadzania powietrza w przestrzeni domu lub mieszkania. Co więcej, ten typ klimatyzatorów:

  • nie zajmuje żadnej przestrzeni użytkowej, 
  • możliwe jest jego całkowity kamuflaż, 
  • nie nadaje wnętrzu biurowego wyrazu, a także 
  • cechują się najwyższym poziomem funkcjonalności, odpowiedniej dla najbardziej nowoczesnych modeli. 

Klimatyzacja ponadto jest także niezbędna w mieszkaniach i pomieszczeniach biurowych, w których zamontowane zostały okna nieotwierane. 

Klimatyzator sufitowy – cena

Cena dobrych klimatyzatorów sufitowych waha się w granicach 2000-3000 zł za jedną jednostkę wewnętrzną. Kalkulując natomiast koszty założenia urządzenia klimatyzującego u siebie w domu, należałoby także uwzględnić koszty jego montażu i instalacji. Cena takiego montażu zależy od takich czynników jak:

  • od mocy klimatyzatora
  • od odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną klimatyzatora, 

a także 

  • od stopnia skomplikowania montażu.

Jeśli długość pomiędzy jednostkami jest dwa razy większa niż standardowa (około 5-6 m), to cena montażu klimatyzacyjnego również może wzrosnąć dwukrotnie. Dużo jednak zależy od samego usługodawcy i użytych materiałów.

Montaż klimatyzacji kasetonowej 

Aby uniknąć wszelkich komplikacji związanych z nieudanym lub po prostu trudnym montażem klimatyzacji, warto sięgnąć porady i usługi najlepszych specjalistów na rynku. Do takich należy między innymi Artis Group – przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą detaliczną klimatyzatorów, a także ich profesjonalnym montażem. Instalacja całego systemu może stanowić wyzwanie nawet dla największych graczy tej branży na rynku. Liczy się wobec tego doświadczenie, a także udokumentowane zrealizowane projekty. 

Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że pozornie prostą czynność, jaką jest montaż systemu klimatyzacyjnego, ogranicza wiele regulacji prawnych. Profesjonalny monter musi posiadać konkretne uprawnienia i certyfikaty, by wykonać swoją usługę w pełni bezpiecznie. Niezbędna jest bowiem znajomość i unikanie substancji zubożających warstwę ozonową. Artis Group niepodważalnie zapewnia to bezpieczeństwo.

FAQ:

1. Ile kosztuje instalacja klimatyzacji sufitowej? 

Samo urządzenie kasetonowe kosztuje około 2000-3000 zł. Ostateczna cena usługi jest zależna od określonego modelu klimatyzatora i kosztów związanych z montażem. Mogą się nieco różnić u poszczególnych usługodawców. 

2. Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Klimatyzacja nie szkodzi zdrowiu. Co więcej, podczas upalnego lata wpływa korzystnie na układ oddechowy i nerwowy człowieka.

3. Po czym poznać, że urządzenie działa wadliwie?

Do najpopularniejszych objawów usterki klimatyzatora należy nieprzyjemny zapach, głośniejsza praca urządzenia, a także dłuższy czas trwania procesu schładzania pomieszczenia.