Dobór klimatyzacji do mieszkania 40 m² może stanowić wyzwanie – na rynku jest wiele ciekawych produktów o podobnych cenach. Który z nich wybrać? Oprócz kosztów warto przyjrzeć się bliżej także dostępnym funkcjom oraz parametrom sprzętu. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie jednostki wybrać do małego mieszkania.

Klimatyzacja do mieszkania 40 m² – czy warto?

Bardzo długo klimatyzacja w domu czy mieszkaniu stanowiła wyznacznik luksusu – dziś jest to coraz częściej przymus. Średnia temperatura pogodowa stale rośnie, co staje się wyjątkowo uciążliwe latem. Upały powodują dyskomfort, problemy ze snem, są ponadto niebezpieczne dla zdrowia. Kiedy ceny klimatyzatorów spadają, warto przemyśleć kupno takiego urządzenia. To niewielka inwestycja w wiele lat spędzonych w optymalnej, przyjemnej temperaturze.

Jaki klimatyzator na 40 m² będzie odpowiedni?

Najpierw warto określić moc klimatyzacji do mieszkania 40 m². Zbyt mała wydajność nie zapewni dostatecznego ochłodzenia, a zbyt duża może być droższa. Dzięki wskazaniu konkretnej mocy szeroki wybór modeli dostępnych w sklepach staje się bardziej ograniczony. Jak więc obliczyć moc klimatyzatora? Z reguły powierzchnię w m² mnoży się przez 100 i otrzymuje potrzebną liczbę W. Dla przykładu: 40 ⨉ 100 = 4000 W = 4 kW. To jednak ogólna zasada – w praktyce warto również wziąć pod uwagę szczelność okien oraz ocieplenie budynku.

Następnie trzeba zdecydować się na rodzaj klimatyzatora. Do mieszkania 40 m² świetnie nadaje się urządzenie typu split. Oznacza to, że jedna część sprzętu instalowana jest na zewnątrz, a druga w środku pomieszczenia. To obecnie najpopularniejszy rodzaj urządzeń chłodzących. Z drugiej strony istnieją również zwolennicy klimatyzatorów przenośnych. 40 m² może wydawać się idealną przestrzenią do wolnostojącej, niedrogiej jednostki. Takie rozwiązania mają jednak swoje wady: z reguły są mniej wydajne, a dodatkowo zajmują sporo miejsca.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatora do małego mieszkania?

Głośność

Właściciele mieszkań często decydują się na montaż jednostki wewnętrznej systemu split lub multisplit w sypialni. I nic dziwnego, uruchomione urządzenie gwarantuje komfortowy, głęboki sen nawet w najgorętsze letnie noce. Z tego względu warto wybrać klimatyzator, który nie generuje zbyt dużego hałasu. Nie warto kupować sprzętu głośniejszego niż 40 db(A), a optymalna wartość to ok. 30 db(A). Dźwięki te można porównać do szumu lodówki lub szeptu.

Sterowanie

Sterowanie klimatyzacji ma zaskakująco wielkie znaczenie. Niedrogie urządzenia wyposażone są w przyciski na obudowie, jednak montaż przy suficie skutecznie utrudnia wygodne kalibrowanie ustawień. Znacznie lepiej jest wybrać model na bezprzewodowego pilota. Najnowsze klimatyzatory mają natomiast opcję sterowania za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki niej z łatwością można wyregulować temperaturę, moc nadmuchu oraz inne parametry.

Dodatkowe funkcje

Dostępne na rynku modele klimatyzatorów ściennych, przypodłogowych czy kasetonowych posiadają także ciekawe funkcje dodatkowe, którym warto przyjrzeć się bliżej.

  • Oczyszczanie powietrza – klimatyzator wyposażony jest w zaawansowane filtry, np. HEPA, które mają zdolność wyłapywania najmniejszych cząsteczek: drobnoustrojów, smogu, a także brzydkich zapachów.
  • Jonizacja – urządzenie z nawiewem emituje jony, które łączą się z zanieczyszczeniami, neutralizują je i obciążają, przez co znacznie łatwiej jest je usunąć z pomieszczenia.
  • Lampa UV-C – światło skutecznie zabija bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy niebezpieczne dla człowieka.
  • Ogrzewanie – jednostki w systemie split zamieniają się rolami i klimatyzator można wówczas wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych.
  • Tryb nocny – urządzenie pracuje znacznie ciszej przez całą noc bez ryzyka wychłodzenia wnętrza.

Cena klimatyzacji do mieszkania 40 m²

Wiele osób, które dopiero decydują się na zakup urządzenia chłodzącego, zastanawia się, ile kosztuje klimatyzator do mieszkania. Przez wiele lat takie sprzęty były uznawane za drogie. Dzisiaj ceny wielu z nich są znacznie bardziej atrakcyjne. Koszty klimatyzacji do mieszkania 40 m² zależą m.in. od rodzaju sprzętu – do 2000 zł można już kupić klimatyzatory przenośne. 40 m² wymaga jednak zastosowania wydajniejszych i bardziej kompaktowych rozwiązań. Podstawowe urządzenia ścienne o mocy 4 kW kosztują ok. 4000 zł. Za tę cenę otrzymuje się jednak optymalną temperaturę w domu przez wiele lat.

Użytkowanie klimatyzacji również nie jest zbyt drogie. Aby obliczyć, ile będzie kosztowało korzystanie z klimatyzatora w małym mieszkaniu przez miesiąc, wystarczy wykonać dwa proste obliczenia. Przyjmijmy, że w ciągu dnia klimatyzator o mocy 4 kW jest włączany na 3 godziny, a stawka za energię elektryczną wynosi 60 gr za 1 kWh.

  • 4 kWh ⨉ 0,60 zł = 2,40 zł za dzień eksploatacji klimatyzatora;
  • 2,40 zł ⨉ 30 dni = 72 zł za miesiąc.

Aby zapobiec awariom systemu, warto przeprowadzać serwisowanie klimatyzacji przed i po sezonie. Jego koszty są równie atrakcyjne, jednak zależą od wykonywanych prac.

Bezawaryjna klimatyzacja do mieszkania 40 m²

Często podczas kupowania klimatyzatora cena jest najważniejszą kwestią. Niesłusznie, ponieważ tanie rozwiązania zazwyczaj są bardziej narażone na uszkodzenia i usterki. Częste ich serwisowanie generuje dodatkowe koszty, które nieraz przekraczają pierwotną cenę sprzętu. Warto więc zainwestować w urządzenia cenionych marek, np.: Gree, LG, Toshiba, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy, Haier, Daikin, Panasonic czy Samsung. Ci producenci są znani na całym świecie, dlaczego więc nie zaufać ich propozycjom dotyczącym klimatyzacji?

Artis Group oferuje wiele modeli klimatyzatorów do mieszkań 40 m² wyżej wymienionych oraz innych producentów. Nasi specjaliści posiadają wiele lat doświadczenia, dlatego chętnie dzielą się fachową radą i pomagają wybrać odpowiedni sprzęt do potrzeb klientów. Przeprowadzamy również instalację oraz serwis, zapraszamy więc do kontaktu zarówno tych, którzy już posiadają klimatyzatory, jak i osoby zastanawiające się nad ich kupnem.

FAQ

  1. Jaki klimatyzator na 40 m² będzie odpowiedni?

Do małego mieszkania wystarczy moc 4 kW. Klimatyzator przenośny jest mało wydajny i zajmuje sporo miejsca, warto więc postawić na urządzenie montowane na ścianie.

  1. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora do mieszkania 40 m²?

Warto zapoznać się ze specyfikacją kilku produktów, aby wybrać taki, który odpowiada potrzebom domowników. Mała emisja hałasu, sterowanie pilotem czy funkcje dodatkowe, takie jak oczyszczanie powietrza, jeszcze bardziej umilą czas spędzony w chłodnym pomieszczeniu.

  1. Ile kosztuje klimatyzator na 40 m²?

Cena klimatyzacji do mieszkania 40 m² zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju sprzętu, sterowania czy dodatkowych funkcji. Taka inwestycja może kosztować ok. 4000 zł.

Przeczytaj także: