Klimatyzatory typu split lub urządzenia okienne są coraz częściej kupowane w Polsce i jakiś czas temu przestały być oznaką luksusu. Takie sprzęty doskonale uzupełniają wykończone budynki biurowe, mieszkania i domy. Klimatyzacja centralna to z kolei system, o którym trzeba pomyśleć już na etapie projektowania lokum. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak działa ten rodzaj klimatyzacji.

Zalety klimatyzacji centralnej

Przedstawiana klimatyzacja centralna to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, zarówno dla mieszkańców domów, inwestorów, jak i użytkowników biur czy siłowni. Opisywany system jest bardzo szeroko stosowany w Stanach Zjednoczonych, ponieważ łączy funkcje trzech systemów:

  • grzewczego,
  • wentylacyjnego,
  • klimatyzacyjnego.

Zatem klimatyzacja centralna chłodzi powietrze latem, ogrzewa je zimą i przez cały rok dba o jego wymianę. Dzięki temu w budynku nie ma potrzeby stosowania grzejników – w ich miejsce montuje się inne urządzenia, które kanałami tłoczą gorące powietrze do wnętrz. Nowoczesne piece pozwalają na połączenie wypisanych wyżej systemów w jeden, a dodatkowo producenci wyposażają je również w zaawansowane filtry lub nawilżacze.

Oprócz termostatu i pieca grzewczego, czy ogólnej jednostki do obróbki powietrza, centralna klimatyzacja w domu lub innym obiekcie wymaga również systemu rozprowadzania powietrza. Najczęściej w tym celu stosuje się kilka dmuchaw – ukryte urządzenia (na przykład za sufitem podwieszanym) dyskretnie regulują mikroklimat w pomieszczeniu. Możliwe jest jednak wykorzystanie klimatyzatora kanałowego, zwłaszcza w dużym budynku. Artis Group w swojej ofercie posiada takie urządzenia, warto więc skontaktować się z firmą.

Wielką zaletą klimatyzacji centralnej jest możliwość dostosowania trybu pracy do potrzeb użytkownika. Wbrew pozorom system nie musi od razu spełniać funkcji klimatyzacyjnej – inwestor może początkowo zdecydować się jedynie na działanie grzewcze, a w przyszłości zakupić dodatkowe urządzenia chłodzące. Instalacja ich jest wyjątkowo prosta i nie wymaga przeprowadzania remontu.

Klimatyzacja centralna w domu – cena instalacji

Najczęściej klimatyzację centralną można znaleźć w dużych budynkach, na przykład biurowcach, halach przemysłowych czy chociażby magazynach. System zaczyna jednak być doceniany przez architektów domów jednorodzinnych. Centralna klimatyzacja w domach jednorodzinnych to świetny sposób do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, a także chłodzenia ich latem. Doskonale pasuje do domów pasywnych lub energooszczędnych, a także domów inteligentnych.

Wiele osób wciąż jednak odkłada zakup efektywnych rozwiązań chłodzących ze względu na ich koszty. Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać ze specjalistą z Artis Group, który na podstawie kilku pytań może w przybliżeniu oszacować wielkość wydatku, jaki stanowi klimatyzacja centralna. Cena instalacji takiego systemu w porównaniu do oddzielnych urządzeń do klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji jest znacznie niższa, szczególnie jeśli dodatek sprzętów inwestor rozłoży w czasie. Za wyborem klimatyzacji centralnej przemawia również niski koszt eksploatacji.

Klimatyzacja centralna w hotelu

Instalacja klimatyzacji centralnej w hotelu, który wykończono, jest możliwa podczas remontu obiektu. Wówczas jednak zamiast specjalnych dmuchaw stosuje się klimatyzatory kanałowe. System złożony z przepustów i kanałów ukrywa się na przykład nad sufitami podwieszanymi, to więc świetne rozwiązanie nie tylko dla hoteli, ale również restauracji, siłowni i biur.

Wyżej wymienione obiekty z pewnością wiele zyskają dzięki możliwości regulacji temperatury w różnych częściach budynku (w pokojach hotelowych, restauracji, na korytarzach). Klimatyzacja centralna w hotelu oznacza idealny mikroklimat bez potrzeby samodzielnego ustawiania termostatu przez gości. Ukryte za podwieszanymi sufitami kanały wpływają na czystość powietrza oraz temperaturę pomieszczenia bez zbędnych hałasów.

Klimatyzacja centralna w mieszkaniu

Opisywany system z powodzeniem może być stosowany nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w większych mieszkaniach, inwestor musi jednak zaplanować jego instalację przed zakończeniem budowy. Zastosowanie klimatyzatorów kanałowych wraz z jednostką do obróbki powietrza może zajmować sporo ograniczonej przestrzeni w mieszkaniu. Decyzja na etapie projektowania każdego pomieszczenia stanowi klucz do regulacji mikroklimatu całych pomieszczeń albo tylko wybranych sekcji.

Kryterium, jakie koniecznie trzeba mieć na uwadze podczas wybierania urządzeń chłodzących do mieszkania, to ich głośność. Tradycyjne rozwiązania typu split, okienne czy przenośne mogą spotkać się z niezadowoleniem ze strony sąsiadów, a także spółdzielni, szczególnie uruchamiane podczas upalnych nocy. Nowoczesne systemy klimatyzacji centralnej konstruowane są z zastosowaniem specjalnych kanałów, aby pracujące urządzenia były dla użytkowników niesłyszalne.

Artis Group – profesjonalna sprzedaż, instalacja i serwis klimatyzacji centralnej

Firma Artis Group oferuje nie tylko sprzedaż wspomnianych wcześniej klimatyzatorów kanałowych, ale również profesjonalne doradztwo, montaż oraz serwis klimatyzacji centralnej. Instalacje wykonujemy w lokalach mieszkalnych oraz obiektach użytkowych, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy realizować również niestandardowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu – każdemu użytkownikowi klimatyzacji służymy fachową poradą.

FAQ

  1. Co to jest klimatyzacja centralna i jak działa?

Klimatyzacja centralna to system, który łączy funkcje chłodzenia, ogrzewania, a także wymiany powietrza. Sposób jego działania opiera się na jednostce do obróbki powietrza – jest ona połączona z pomieszczeniami specjalnymi kanałami, a zastosowanie odpowiednich jednostek wewnętrznych (dmuchaw lub klimatyzatorów kanałowych)  powoduje dopływ świeżego powietrza o regulowanej temperaturze do pomieszczeń.

  1. Gdzie można zastosować klimatyzację centralną?

Opisywana centralna klimatyzacja to doskonałe rozwiązanie do obiektów i pomieszczeń o dużej kubaturze, na przykład hal przemysłowych, magazynów, siłowni czy biurowców. W Polsce oraz częściej można zauważyć ich zastosowanie również w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, a także restauracjach oraz hotelach.

  1. Jakie są zalety centralnej klimatyzacji?

Główną zaletą centralnej klimatyzacji w domu jest wielofunkcyjność: zapewnia dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, specjalny agregat pozwala też na regulację temperatury w budynku. Za pomocą dodatkowych urządzeń można efektywnie oczyszczać powietrze i nawilżać je.

Przeczytaj także: