Klimatyzacja w domu czy w mieszkaniu to praktyczne rozwiązanie, o czym można przekonać się zwłaszcza podczas letnich upałów. Wystarczy kilka minut, a nawet najbardziej nasłonecznione wnętrze wypełni się przyjemnym chłodem. Montaż klimatyzacji to jedno – to wydatek jednorazowy, ale wiele osób obawia się wysokich kosztów użytkowania klimatyzacji – poboru energii elektrycznej, serwisowania, wymiany filtrów i regularnego czyszczenia. Ile kosztuje użytkowanie domowej klimatyzacji?

Koszt użytkowania klimatyzacji – energia elektryczna

Cena utrzymania klimatyzacji w domu w dużej mierze zależy od zużytej energii elektrycznej. Dlatego przed montażem klimatyzacji w domu warto przeliczyć, o ile zwiększy się miesięczny rachunek za prąd. Jak to zrobić?

Efektywność energetyczna klimatyzacji

Najpierw należy zapoznać się z parametrami technicznymi wybranego modelu klimatyzatora. Uwagę zwrócić trzeba na klasę efektywności energetycznej. Najwyższą jest „A+++” (ciemnozielony kolor). Urządzenie z takim oznaczeniem będzie zużywać stosunkowo niewiele prądu. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także wyraz troski o środowisko.

Kolejnym ważnym parametrem jest SEER, czyli sprawność sezonowa urządzenia chłodniczego, która określa rzeczywistą efektywność technologii chłodzenia na przestrzeni całego roku. Modele z wyższej półki osiągają bardzo dobry wynik – powyżej 8 punktów.

Szacunkowe zużycie energii elektrycznej

Ostatnim elementem do sprawdzenia przed zakupem klimatyzatora jest etykieta energetyczna producenta, która określa przybliżone zużycie energii przez dany model i pozwala wyliczyć jego szacunkowy koszt.

Na każde 10 m² pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy urządzenia. Tym samym można przyjąć, że standardowy model klimatyzatora zużywać będzie średnio 3,5 kW w pomieszczeniu o metrażu 35 m².

Dla urządzeń z klasy energetycznej „A” pobór prądu wynosi około 1,1 kW na godzinę. Koszt 1 kWh to około 0,60 zł. Zatem za godzinę włączonej klimatyzacji zapłaci się niewiele ponad 60 gr. Oczywiście na faktyczny pobór prądu wpływ ma wiele czynników, choćby liczba okien czy profil cieplny pomieszczenia. Zakładając, że pomieszczenie będzie klimatyzowane przez 6 godzin w ciągu upalnego dnia to wydatek oszacować można na maksymalnie kilka złotych dziennie.

Roczny koszt poboru energii klimatyzacji

Trudno precyzyjnie wyliczyć liczbę godzin pracy klimatyzatora w ciągu roku. Upały często pojawiają się już w maju, a z kolei w sierpniu może już być chłodniej. W przybliżeniu użytkowanie klimatyzacji w domu przez 3 miesiące po kilka godzin dziennie będzie kosztować około 300 zł. W praktyce klimatyzacja rzadko używana jest codziennie, więc koszt ostateczny będzie prawdopodobnie sporo niższy. Ważnym czynnikiem jest też taryfa u dostawcy prądu. Przed instalacją klimatyzacji w domu warto poprosić o nową ofertę, najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Koszt czyszczenia i konserwacji klimatyzacji w domu

Utrzymanie klimatyzacji w domu to także konieczność regularnego czyszczenia i serwisowania. To nie tylko formalność, bo od tego zależy zdrowie domowników. Nieczyszczona klimatyzacja wydmuchuje powietrze z niebezpiecznymi drobnoustrojami, co w dłuższej perspektywie wiązać może się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych mieszkańców. Taki serwis wykonuje się raz w roku. Cena zależeć będzie od firmy wykonującej taką usługę, ale także od rodzaju klimatyzacji i liczby zamontowanych urządzeń. Taki przegląd techniczny połączony z czyszczeniem zazwyczaj kosztuje od  150 zł.

Warto wiedzieć, jak wygląda serwisowanie klimatyzacji. Nie tylko dlatego, by uświadomić sobie skąd taki koszt, ale także po to, by mieć pewność, że prace zostały wykonane poprawnie. Serwis klimatyzacji powinien obejmować:

  • Kontrolę ilości czynnika chłodniczego
  • Sprawdzenie połączeń elektrycznych i mocowania urządzenia
  • Test wszystkich funkcji urządzenia
  • Odgrzybienie i dezynfekcję jednostki wewnętrznej
  • Wymianę filtrów
  • Dokładne czyszczenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora

Tak przeprowadzona kontrola jest gwarancją prawidłowego działania urządzenia oraz dobrej jakości powietrza w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że przegląd powinien wykonać wykwalifikowany fachowiec ze stosownymi uprawnieniami. Tylko wtedy instalacja nadal objęta będzie gwarancją na wypadek awarii czy usterki.

Optymalizacja kosztów użytkowania klimatyzacji

Koszt związany z użytkowaniem klimatyzacji w domu można nieco zmniejszyć, choć wymaga to dodatkowej pracy, a czasem także drobnych, jednorazowych wydatków. Jak to zrobić?

Uszczelnianie i zamykanie okien

Pobór energii elektrycznej klimatyzacji zależy także od tego, jak bardzo schłodzić trzeba powietrze. W lecie promienie słoneczne i ciepłe powietrze dostają się do wnętrza również przez szczeliny w oknach i drzwiach. Aby tego uniknąć, warto postarać się o ich dokładne uszczelnienie. Podczas upałów dobrze jest częściowo zasłonić okno roletą, a tym samym uniemożliwić słońcu intensywne nagrzewanie pomieszczenia.

Należy także pamiętać, że włączona klimatyzacja to zamknięte okna i drzwi. W upalne dni najlepiej wietrzyć dom wieczorem lub nocą, a w ciągu dnia zamknąć napływ ciepłego powietrza z zewnątrz. To nie tylko oszczędność energii, ale dłuższa żywotność instalacji.

Mniej intensywne chłodzenie

Kolejnym sposobem na oszczędność jest ustawienie optymalnej temperatury na termostacie klimatyzatora – niższy stopień chłodzenia to mniej zużytej energii. Poza tym tu także w grę wchodzi zdrowie domowników. Im większa rozbieżność między temperaturą na zewnątrz a temperaturą wewnątrz pomieszczenia, tym większe wyzwanie dla organizmu.

Koszt utrzymania klimatyzacji a rodzaj urządzenia

Warto podkreślić, że finalny koszt utrzymania klimatyzacji w domu jest zależny od rodzaju zamontowanego urządzenia oraz sposobu jego użytkowania.

Najpopularniejszym klimatyzatorem domowym jest urządzenie typu split, które składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Samo urządzenie kosztuje od tysiąca złotych wzwyż, razem z montażem i uruchomieniem to kilka tysięcy złotych. Dokładną kwotę powinien oszacować specjalista, który dobierze odpowiednie urządzenie. Orientacyjny koszt utrzymania tego typu klimatyzacji został wyliczony w pierwszej części artykułu.

Istnieją także klimatyzatory przenośne podpinane do gniazdka elektrycznego. Takie urządzenie kosztuje już od kilkuset złotych, odpada też koszt montażu. Takim urządzeniem schłodzić można jedno pomieszczenie. Przenośny klimatyzator pracuje z większą mocą i jest mniej efektywny, zatem trzeba liczyć się z większymi opłatami za pobór energii.

Klimatyzacja w domu – warto zainwestować?

Szacunkowy koszt utrzymania klimatyzacji w domu to kilkaset złotych rocznie. Czy to dużo, czy mało? To już kwestia indywidualna. Jednak komfortu, jaki daje klimatyzacja w domu, nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

Zbyt wysoka temperatura i zaduch to warunki trudne do zniesienia. Powodują ospałość, brak koncentracji, rozdrażnienie, niespokojny sen. Klimatyzacja w domu zużywa energię elektryczną, ale daje energię do działania! W klimatyzowanym pomieszczeniu łatwiej skupić się na pracy czy nauce – zwiększa się produktywność i zaangażowanie. Zdecydowanie przyjemniej się odpoczywa.Zamawiając klimatyzator do domu, warto wybrać firmę, która zapewni sprzęt i montaż instalacji. Dzięki temu koszt montażu można nieco obniżyć – w takim wypadku odsetek podatku VAT spada z 23% do 8% (pod warunkiem, że powierzchnia mieszkania nie przekracza 150 m² lub 300 m² w przypadku domu).