Klimatyzacja domowa to urządzenie, które schładza powietrze w danym pomieszczeniu, zapewniając przy tym komfort jego lokatorów. Podstawą bezpiecznego klimatyzatora są jednak jego regularne konserwacje oraz czyszczenie. Jest to element, o którym należy pamiętać, ponieważ w innym przypadku możemy spodziewać się rozwoju grzybów i bakterii, które będą przez nas wdychane wraz z chłodnym nawiewem. Jak i kiedy należy czyścić klimatyzację domową, aby uniknąć niepożądanych skutków, związanych z zaniedbaniem tej czynności?

Czyszczenie klimatyzacji domowej

Klimatyzacja domowa przynosi nam wiele korzyści i zdecydowanie podnosi standard naszego życia. Coraz częściej stosujemy klimatyzację nie tylko w biurach, ale i w pomieszczeniach mieszkalnych, co zapewnia nam wysoki komfort. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że mimo zalet, użytkownicy klimatyzacji domowej mają z nią również powiązane obowiązki. Nie wystarczy kupić urządzenia i go zamontować. Aby klimatyzacja była sprawna na dłużej, należy okresowo poddawać ją czyszczeniu, żeby jakość nawiewu była odpowiednia i aby nie generować niepotrzebnych, dodatkowych kosztów.

Odgrzybianie klimatyzacji domowej

Brak dbałości o oczyszczanie klimatyzacji domowej może doprowadzić do zagrzybienia instalacji chłodzącej, co jest bardzo niebezpieczne dla użytkowników. Bardzo ważne jest częste dezynfekowanie tacy skroplin, gdzie tworzy się wilgotne środowisko, sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów.

Odgrzybianie klimatyzacji domowej może zostać wykonane samodzielnie. Istnieją trzy sprawdzone sposoby na oczyszczanie instalacji z bakterii, które obejmują również metodę samodzielną:

  • metoda piankowa,
  • z wykorzystaniem ozonu,
  • metoda ultradźwiękowa.

Pierwsza z metod to odgrzybianie instalacji chłodzącej przy pomocy pianki grzybobójczej, którą pokrywa się parownik. Druga z metod polega na wykorzystaniu ozonu, jednak w tym przypadku potrzebna jest profesjonalna firma. Z kolei ostatni sposób polega na zastosowaniu płynu dezynfekującego oraz urządzenia ultradźwiękowego, które w reakcji wytwarzają parę, docierającą bezproblemowo do wnętrza klimatyzacji oraz umożliwiającą jej dokładne oczyszczenie.

Czyszczenie filtrów w instalacji chłodzącej

Bardzo ważnym etapem konserwacji klimatyzacji domowej jest czyszczenie filtra klimatyzacyjnego, który zapewnia oddzielenie zabrudzeń od pomieszczenia. Zazwyczaj do klimatyzacji używane są filtry elektrostatyczne, które w łatwy sposób można wyczyścić odkurzaczem lub delikatnym środkiem czyszczącym. Aby mieć pewność o pełnym oczyszczeniu filtra, zaleca się również zastosowanie preparatu bakteriobójczego. Duża część klimatyzatorów posiada sygnalizację zabrudzenia, dzięki czemu dokładnie wiemy, kiedy należy go oczyścić. Wiele dostępnych modeli posiada również filtry jednorazowe, które trzeba wymieniać okresowo, zgodnie z zaleceniami producenta.

Skraplacz i parownik – elementy, o których nie można zapomnieć

Te elementy z pewnością nie mogą zostać pominięte, a wręcz przeciwnie, są one kluczowe przy oczyszczaniu klimatyzacji domowej. Systematycznie powinno się poddawać kontroli i czyszczeniu skraplacz, który jest narażony na dużą ilość zanieczyszczeń, związanych z pyłkami roślinnymi, kurzem, osadami deszczowymi. Zasysane są one wraz z powietrzem do chłodnicy. Skutkuje to głośniejszą pracą urządzenia oraz zmniejszoną wydajnością skraplacza. Takich zanieczyszczeń pozbywamy się przy użyciu odpowiednich preparatów chemicznych, dedykowanych temu elementowi. Środki te zazwyczaj zawierają w składzie kwasy, dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia należy zaopatrzyć się w ochronne okulary oraz rękawice.

Z kolei do czyszczenia parownika wykorzystuje się delikatne płyny, likwidujące drobnoustroje. Oczyszczanie parownika polega na stopniowym spłukiwaniu wymiennika z góry na dół, dezynfekując przy okazji cały odpływ.

Co jaki czas należy czyścić klimatyzację domową?

Wiemy już, że czyszczenie klimatyzacji jest obowiązkowe, aby utrzymać ją w dobrym stanie i aby nie szkodzić swojemu zdrowiu. Wiele osób zastanawia się jednak, jak często należy to robić, aby klimatyzacja nadal spełniała wszystkie swoje funkcje. Ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych, panel nawiewu jednostki wewnętrznej powinniśmy przecierać z kurzu przynajmniej raz na tydzień. Ważne jest również, aby na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, pojawiające się przy agregacie zewnętrznym tj. jak pojedyncze liście.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy na myśli poważniejsze czyszczenie klimatyzacji domowej. W takim przypadku oczyszczanie odbywa się w większych odstępach czasu. Najbardziej wymagającym czyszczenia lub wymiany elementem instalacji klimatyzacyjnej jest filtr, który należy czyścić raz na 1-3 miesiące. Częstotliwość jest tutaj w dużym stopniu zależna od poziomu zanieczyszczenia w danym mieszkaniu oraz od samego użytkowania klimatyzacji. Filtry można czyścić samodzielnie przy użyciu łagodnego środka z preparatem o właściwościach bakteriobójczych.

Większość producentów zaleca wykonywanie dogłębnego czyszczenia klimatyzacji dwa razy do roku, co zapewnia ciągłość gwarancji. Odpowiednia dbałość i konserwacja klimatyzatorów pozwala na dłuższą żywotność urządzeń oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia ich awarii, dlatego warto wykonywać systematyczne przeglądy konserwacyjno – serwisowe. Aby mieć pewność co do ich stanu, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom dwa razy w roku – na początku wiosny i pod koniec lata.

Środki do czyszczenia klimatyzacji domowej

Do skutecznego oczyszczania klimatyzacji domowej wykorzystuje się odpowiednie preparaty chemiczne, dedykowane do poszczególnych elementów instalacji. W asortymencie firm, produkujących środki do czyszczenia znajduje się szeroki wybór produktów, przeznaczonych do różnego rodzaju zabrudzeń. Produkty te występują w różnych postaciach – płyn, koncentrat, aerozol.

Konsekwencje zaniedbania klimatyzacji

Oczyszczanie klimatyzacji jest bardzo ważnym elementem, który pozwala cieszyć się nam skutecznością instalacji chłodzącej na dłużej. W przypadku, gdy zaniedbamy tę czynność, może pojawić się szereg różnych negatywnych konsekwencji, które będą znacząco wpływać na nasz komfort oraz zdrowie użytkowników. Korzystanie z zabrudzonej instalacji zwiększa ryzyko zachorowań, związanych z mikroorganizmami tj. różnego rodzaju alergie oraz astma.

Z drugiej strony zaniedbanie czyszczenia klimatyzacji może doprowadzić do wzrostu kosztów utrzymania klimatyzacji. Zabrudzenia mogą spowodować spadek wydajności urządzenia, a także wzrost poboru energii elektrycznej, co przełoży się na wyższy rachunek i szybsze zużycie się urządzenia.

Komu zlecić profesjonalne czyszczenie klimatyzacji?

Na rynku znajduje się wiele firm, specjalizujących się w serwisowaniu urządzeń chłodzących oraz w ich czyszczeniu. Niektóre z nich oferują przy montażu oraz zakupie dodatkowe usługi, które pomogą utrzymać instalację w odpowiedniej formie. Jeżeli firma, która realizowała dla Ciebie usługę montażu klimatyzacji, posiada w swojej ofercie również serwisowanie i konserwację, warto skorzystać ponownie z ich usług. Duża część firm oferuje atrakcyjniejsze ceny, przez wzgląd na stałą współpracę. Dzięki temu Twoja klimatyzacja będzie profesjonalnie oczyszczona w korzystnej cenie.

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie klimatyzacji domowej?

Cena czyszczenia klimatyzacji domowej, jak już wspominaliśmy, może wyglądać inaczej przez wzgląd na historię współpracy. Firmy zajmujące się serwisowaniem, mogą mieć przygotowaną ofertę specjalną dla stałych klientów, która będzie korzystniejsza niż w przypadku całkiem nowych klientów. Dodatkowo niektóre z firm oferują pakiety, dzięki którym cena pojedynczej usługi czyszczenia klimatyzacji jest niższa niż w przypadku jednorazowego oczyszczania.

Klimatyzacja to urządzenie, które powinno się okresowo poddawać czyszczeniu, aby nie szkodzić swojemu zdrowiu i zdrowiu osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zabrudzenia zbierające się na urządzeniu, jak i wewnątrz niego mogą zwiększać ryzyko zachorowań, dlatego bardzo ważne jest ich systematyczne czyszczenie. Dodatkowo zakurzona klimatyzacja jest mniej wydajna i szybciej ulega zużyciu. Aby zniwelować koszty związane z naprawą i poborem większej mocy, należy regularnie oczyszczać klimatyzację domową i poddawać ją profesjonalnej konserwacji.

Co jaki czas należy czyścić klimatyzację domową?

Klimatyzację należy dogłębnie oczyścić przynajmniej dwa razy w roku, natomiast co 1-3 miesiące oczyszczane lub wymienione powinny zostać filtry. Jeżeli chcesz, aby Twoja klimatyzacja zachowała poprawny stan, warto zadbać o systematyczne oczyszczanie urządzenia. Potrzebujesz usługi konserwacji klimatyzacji? Zadzwoń do nas, a wykonamy dla Ciebie tę usługę.

Czy klimatyzację można wyczyścić na własną rękę?

Oczywiście. Możesz oczyszczać klimatyzację we własnym zakresie przy użyciu specjalnych preparatów do poszczególnych elementów urządzenia. Jednak jeśli masz obawy i wolisz zlecić to zadanie profesjonalistom, skontaktuj się z nami.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Cena serwisowania klimatyzacji jest zależna od kilku czynników. Bardzo wiele firm ma oferty przeznaczone dla stałych klientów lub osób decydujących się na większe pakiety. Koszt wykonania serwisowania jest wtedy mniejszy niż w przypadku zakupu pojedynczej usługi.