Najpopularniejsza do niedawna wentylacja grawitacyjna traci sukcesywnie swoją ugruntowaną pozycję na rzecz wentylacji mechanicznej. Znana jako rekuperacja, jest stosowana w coraz większej liczbie nowych inwestycji. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na komfort i zdrowie domowników oraz wysokie oszczędności wynikające z eksploatacji.

Co to jest rekuperacja? Definicja i podstawowe terminy

Jeśli zastanawiasz się, co to jest rekuperacja, koniecznie zapoznaj się z podstawami dotyczącymi jej działania. Rekuperacja w domu to instalacja umożliwiająca mechaniczną wymianę ogrzanego, zanieczyszczonego i zużytego powietrza na rzecz tego pochodzącego z zewnątrz budynku zupełnie inaczej niż w systemie zwanym wentylacją grawitacyjną.

Powietrze jest zasysane i wysysane mechanicznie przez rekuperator, główny element instalacji, które kontroluje w trybie ciągłym ruch powietrza w obie strony – do wnętrza i na zewnątrz. Rekuperacja w domu realizuje zatem wentylację dwubiegunowo, co ma wiele zalet w stosunku do klasycznej wentylacji grawitacyjnej, która przede wszystkim nie ma pozytywnego wpływu na temperaturę powietrza panującą w domu. Prawidłowa wentylacja budynku towarzysząca wymianie powietrza jest bardzo istotna.

Sposób działania rekuperacji i budowa instalacji

Fundamentem całego systemu jest rekuperator, czyli urządzenie kontrolujące przepływ powietrza w obie strony, wyposażone w specjalny wymiennik ciepła. Podzespół ten realizuje dwa założenia jednocześnie – wciąga powietrze z zewnątrz budynku i jednocześnie wyciąga z domowych pomieszczeń powietrze zanieczyszczone i wilgotne. Powstają w efekcie dwa strumienie przepływu powietrza (kanały wentylacyjne) – jeden wlotowy, a drugi wylotowy.

Powietrze ogrzane i wilgotne nie jest standardowo usuwane z budynku, gdyż przechodzi przez wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze, który odzyskuje część jego energii. To jedna z wielu zalet instalacji. Straty ciepła wynikające z wyciągania powietrza na zewnątrz bez zastosowania rekuperatora są bardzo duże – dzięki odzyskowi ciepła w systemie wentylacji mechanicznej można je znacznie obniżyć.

Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) czy wentylacja grawitacyjna?

Do niedawna najpopularniejszym sposobem wymiany powietrza domowego była wentylacja grawitacyjna. Do jej działania nie jest wymagane zastosowanie żadnych mechanicznych urządzeń – zużyte powietrze było wyciągane na zewnątrz ze względu na różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. Jak jednak rozwiązać kwestię dostępu do świeżego powietrza? W założeniu miało docierać do mieszkania lub domu niewielkimi otworami w ówczesnej stolarce okiennej lub drzwiach. Obecnie jednak liczba szczelin i mostków cieplnych zmniejszyła się tak bardzo, że napływ optymalnej ilości świeżego tlenu z zewnątrz bez otwierania okien i drzwi jest w zasadzie niemożliwy. Tu sprawdza się instalacja rekuperacji.

Nie bez znaczenia jest także oszczędność zimą. Wentylacja grawitacyjna wyciąga z pomieszczeń mieszkalnych całe ogrzane powietrze, które musi zostać płynnie podmienione na świeże i chłodniejsze. Efekty są proste do przewidzenia – niska temperatura powietrza sprawia, że wnętrze domu sukcesywnie się oziębia, a wraz ze spadkiem temperatury spada także komfort życia domowników. To niepotrzebne straty ciepła, które warto eliminować.

Zalety rekuperacji powietrza z odzyskiem ciepła w domu

Skoro wiemy już, jak działa rekuperacja, warto także poznać dokładnie jej zalety. Największą jest z pewnością zbawienny wpływ na zdrowie. Wykorzystując wentylację grawitacyjną, świeże powietrze dociera do domowych wnętrz w takiej formie, w jakiej znajduje się w otoczeniu, pełne szkodliwych mikroorganizmów i bakterii. Z kolei rekuperacja domowa oczyszcza je na bieżąco za pomocą specjalnych filtrów. Ma to szczególnie duże znaczenie dla alergików, dla których niezbędne jest zachowanie wysokiej czystości powietrza.

Kolejną zaletą jest odzysk ciepła. System rekuperacji odzyskuje nawet ⅓ ciepła z powietrza ogrzanego i w efekcie o tyle samo obniża koszt ogrzewania. To bardzo dużo w stosunku do rosnących cen paliw, ekogroszku czy gazu. Wyższa temperatura nawiewanego powietrza sprawia, że tego typu instalacja wentylacyjna sprawdzi się w domu energooszczędnym ze względu na duży odzysk energii.

Wentylacją mechaniczną można regulować ilość wilgoci w powietrzu, dlatego instalacja skutecznie chroni przed pojawieniem się pleśni na ścianach oraz uciążliwym uczuciem duszności. Ponadto w przypadku montażu rekuperacji nie ma konieczności otwierania okien w celu dopuszczenia do wnętrz świeżego powietrza – rekuperator samodzielnie steruje jego ilością i dawkuje zależnie od zapotrzebowania. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie bez powodu jest obecnie tak popularny.

Koszty zakupu wentylacji grawitacyjnej

Na domową rekuperację, czyli wentylację mechaniczną, decyduje się coraz więcej inwestorów, którzy zauważają szereg różnych zalet tego rozwiązania w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Część z nich jednak uznaje ją za zbytek, przede wszystkim z uwagi na cenę. Ile kosztuje rekuperacja? Cena całej instalacji łącznie z jej zaprojektowaniem oraz montażem może wynieść do 20 000 złotych. Kwota ta tylko z pozoru wydaje się duża – tak naprawdę koszt zwykłej instalacji grawitacyjnej jest niższy tylko o około 5 000 złotych. Cena rekuperacji nie jest zatem powodem do odrzucenia jej w fazie projektowania lub termomodernizacji domu.

FAQ:

1. Czy system rekuperacji jest opłacalny?

Rekuperacja domowa ma wiele zalet w stosunku do instalacji grawitacyjnej. Jedną z nich jest duża oszczędność wynikająca z eksploatacji. W zimie koszt ogrzewania domu niezależnie od panujących zewnętrznych warunków atmosferycznych może obniżyć się nawet o 30%. Zwrot z nieco wyższej inwestycji może nastąpić już po jednym sezonie grzewczym.

2. Jakie zalety ma rekuperacja domowa?

Zalet rekuperacji powietrza w domu jest bardzo wiele, a wszystkie wynikają ze sposobu działania całej instalacji. Uruchomienie systemu zapewniającego mechaniczną wymianę powietrza przy wykorzystaniu odzysku ciepła wiąże się z niższymi rachunkami, poprawą komfortu życia domowników oraz zmniejszeniem ryzyka wstąpienia alergii.

3. Jak przeprowadzić montaż systemu wentylacji mechanicznej i przewodów wentylacyjnych?

Warto skorzystać z projektu rekuperacji przygotowanego przez certyfikowaną firmę. Istotna jest przede wszystkim średnica kanałów wentylacyjnych, w tym wlotowego i wylotowego, oraz odpowiedni materiał izolujący poszczególne kanały. Montaż rekuperacji powinien być wykonywany przez doświadczonych specjalistów.

Przeczytaj także:

Klimatyzacja kanałowa – co to jest i gdzie ją zastosować?

Klimatyzacja centralna – co to jest i jak działa?

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Funkcje, zastosowanie, zalety