Coraz więcej posiadaczy mieszkań decyduje się na zakup klimatyzacji – i słusznie. Co jednak w sytuacji, kiedy montaż jednostek typu split jest niemożliwy? Wówczas warto postawić na klimatyzator przenośny lub monoblok montowany na stałe. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu, jakie ma zalety i jak spisuje się w polskich mieszkaniach.

Jednostki ścienne a klimatyzatory przenośne do domu

Wszystkie klimatyzatory dzielą się na rozwiązania monoblokowe oraz split. W urządzeniach kompaktowych (monoblokowych) główne elementy systemu – skraplacz i parownik – są zamknięte w obudowie jednej maszyny. Natomiast sprzęty typu split to dwie jednostki połączone przewodami. W części zewnętrznej działa sprężarka, a w wewnętrznej parownik. Istnieją również systemy multisplit, w których do pojedynczego aparatu zewnętrznego podłącza się kilka jednostek wewnętrznych. Wówczas możliwe jest szybsze i wydajne chłodzenie wielu pomieszczeń w tym samym czasie.

Do systemów monoblokowych zalicza się klimatyzatory ścienno-okienne wbudowane w otwór w murze lub w okno. Umożliwiają wówczas równomierne i wydajne chłodzenie pomieszczeń, trzeba jednak pamiętać, że generują nieco większy hałas w porównaniu do innych rodzajów sprzętów, co nie zawsze sprawdza się w bloku.

Stąd popularność klimatyzatorów przenośnych – są ciche, mobilne, a użytkownik może ustawić je w dowolnym miejscu i szybko cieszyć się chłodniejszym, czystszym powietrzem. Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa lub konserwator zabytków nie zezwalają na montaż klimatyzacji split, warto wybrać urządzenia kompaktowe.

Klimatyzatory przenośne – zastosowania

Zazwyczaj klimatyzatory przenośne wykorzystują użytkownicy mieszkań czy kamienic, ze względu na mobilność, niewielką cenę i prosty montaż urządzeń. Warto jednak wiedzieć, że opisywane maszyny z powodzeniem sprawdzą się również w innych budynkach. Są wybierane np. przez mieszkańców domów o niewielkim metrażu, a także do chłodzenia różnych zakładów pracy, jak biura, lokale usługowe albo sklepy osiedlowe. Klimatyzatory przenośne spisują się najlepiej w ograniczonych przestrzeniach – większe wnętrza lepiej jest wyposażyć w inny rodzaj aparatów.

Wydajny klimatyzator pokojowy – zalety

Mobilność

Wszystkie klimatyzatory przenośne można ustawiać w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub domu. Urządzenia okienne czy split umożliwiają przepływ powietrza w jednym pomieszczeniu, zaś zakup klimatyzatora przenośnego oznacza chłodzenie np. salonu w dzień i sypialni w nocy. Duże jednostki monoblokowe są wyposażone w wygodne kółka jezdne, aby ułatwić użytkownikom zmianę położenia sprzętu, natomiast mniejsze aparaty są dosyć lekkie, wystarczy je więc przenieść w odpowiednie miejsce.

Łatwy montaż

Zazwyczaj zalecamy, aby montażu klimatyzacji nie przeprowadzać samodzielnie, jest to bowiem dość skomplikowany proces. Jednak w przypadku klimatyzatorów przenośnych instalacja nie wymaga pracy specjalisty. Użytkownik na własną rękę podłącza maszynę do sieci elektrycznej, a jeśli posiada ona rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, trzeba dodatkowo wyprowadzić ją poza mieszkanie. Później wystarczy odpowiednio uszczelnić mocowanie rury odprowadzającej i to wszystko!

Niska cena

Każdy klimatyzator zapewnia przepływ powietrza o niskiej temperaturze – różnicą pomiędzy urządzeniami split a przenośnymi jest jednak cena. Klimatyzatory przenośne są znacznie tańsze, nic więc dziwnego, że są chętnie wybierane przez klientów naszego sklepu Artis Group. Koszty za poszczególne modele zależą w głównej mierze od mocy chłodniczej i dodatkowych funkcji, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszym fachowcem. Specjalista udzieli porad związanych z doborem aparatu, a także przedstawi atrakcyjne opcje odpowiadające wymaganiom kupującego.

Jaki wybrać klimatyzator przenośny do domu?

Na rynku można znaleźć mnóstwo różnorodnych klimatyzatorów przenośnych, okiennych czy split. Osobom poszukującym urządzenia do mieszkania jest więc trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy tego rodzaju zakup. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

  • Moc chłodnicza – to najważniejszy parametr każdego klimatyzatora, ponieważ decyduje o jego wydajności. Zapotrzebowanie na moc maszyny można obliczyć, mnożąc powierzchnię największego pomieszczenia pracy sprzętu przez 100. Wówczas otrzymuje się liczbę Watów, które wydajnie schłodzą wnętrze.
  • Przepływ powietrza – ta wartość odpowiada za szybkość chłodzenia, zatem im wyższa, tym lepiej. Dobre urządzenia przeznaczone do małych pomieszczeń chłodzą 300-400 m³ powietrza na godzinę.
  • Głośność – jeśli klimatyzator przenośny ma stać w sypialni nocą, warto wybrać jak najniższą głośność. Polecamy urządzenia generujące dźwięki cichsze niż ok. 70 dB – taki poziom hałasu można porównać do rozmowy lub szumu biurowego.
  • Klasa energetyczna – pobór prądu wpływa nie tylko na rachunki użytkownika, ale również na środowisko naturalne. Z tego względu warto zdecydować się na klimatyzatory przenośne oznaczone klasą energetyczną A lub A+, które posiadamy w katalogu sklepu.
  • Sterowanie klimatyzatorem – niektóre modele klimatyzatorów monoblokowych wyposażone są w pilot zdalnego sterowania lub aplikację mobilną, aby uruchomić chłodzenie bez potrzeby wstawania z kanapy.
  • Funkcje dodatkowe – najlepsze sprzęty do klimatyzacji posiadają funkcje takie jak: zaawansowane oczyszczanie powietrza, nawilżanie powietrza, dogrzewanie czy tryb nocny. Dzięki nim użytkowanie klimatyzatora jest jeszcze przyjemniejsze.

Konsultacja z naszym doradcą lub analiza powyższych parametrów skutecznie ułatwiają wybór klimatyzatora przenośnego.

FAQ

1. Co wybrać: klimatyzator przenośny czy okienny?

Zarówno klimatyzatory przenośne jak i okienne to sprzęty monoblokowe, jednak urządzenia okienne generują zazwyczaj spore ilości hałasu. W bloku czy kamienicy lepiej sprawdzają się aparaty przenośne.

2. Jakie są zalety klimatyzatorów przenośnych?

Trzema największymi zaletami klimatyzatorów przenośnych są: mobilność, łatwy montaż oraz niska cena.

3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora przenośnego?

Do najważniejszych parametrów klimatyzatora przenośnego (a także innych rodzajów) należą: moc chłodnicza, przepływ powietrza, głośność i klasa energetyczna. Warto wziąć pod uwagę ponadto sposób sterowania urządzenia oraz dodatkowe funkcje.

Przeczytaj także:

Klimatyzacja przypodłogowa – jakie zalety ma to rozwiązanie?

Ile trwa i kosztuje instalacja klimatyzacji w domu?

Czy klimatyzacja oczyszcza powietrze?