To pytanie zadają sobie nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także mieszkań, biur, punktów sprzedażowych i usługowych czy instytucji publicznych. Klimatyzacja bowiem może być instalowana praktycznie w każdego rodzaju obiekcie, a coraz częściej jej przeznaczeniem jest nie tylko chłodzenie pomieszczeń, ale także ich ogrzewanie. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne, jakie urządzenie najlepiej wybrać, oraz jak kształtują się koszty tej inwestycji.

Ogrzewanie klimatyzatorem – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie klimatyzatorem można porównać do pompy ciepła. Z jednej strony do jednostki klimatyzacji dochodzi zimne powietrze, z którego urządzenie pobiera energię, przekazując ją w postaci ciepła do pomieszczenia. Jest to więc proces odwrotny do chłodzenia.

Od kilku lat zimy w Polsce, z pominięciem niektórych regionów kraju, rzadko zaskakują temperaturami spadającymi poniżej -10 stopni, a i taka wartość zazwyczaj utrzymuje się jedynie przez kilka dni i na dworze znów się ociepla. Zmiany te spowodowały, że coraz częściej kwestionujemy tradycyjne, używane od dekad sposoby ogrzewania pomieszczeń. Przyczynił się do tego także rozwój technologii grzewczych, które coraz lepiej dostosowują rozwiązania nie tylko do indywidualnych potrzeb klientów, ale także do zmian klimatycznych, które niewątpliwie postępują.

To wszystko sprawiło, że zaczęto produkować i stosować klimatyzator z funkcją grzania, ponieważ przy obecnych zimach i okresach przejściowych już nie potrzebujemy tak dużej mocy grzewczej jak kiedyś. Z kolei większy nacisk często kładziemy na chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych, firmowych i przemysłowych latem, które obfituje w temperatury dochodzące do 30 stopni.

Klimatyzator – ogrzewanie wyróżniające się na tle innych urządzeń

Zalety ogrzewania klimatyzacją są następujące:

  • Jedno urządzenie zapewnia domownikom lub pracownikom komfort przez cały rok. Jest to szczególnie istotne zarówno dla przyjemnego spędzania czasu w domu czy mieszkaniu, jak i efektywnej pracy w biurze, punkcie sprzedażowym lub usługowym oraz w każdym innym typie obiektu.
  • Klimatyzator i ogrzewanie w jednym są szczególnie korzystne w nowo powstałych obiektach, których nie trzeba wówczas wyposażać w dwie osobne instalacje, które mają właściwie tę samą funkcję – regulują temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędzimy także czas przeznaczony na montaż klimatyzatorów urządzeń.
  • Ogrzewanie klimatyzacją może być tańsze niż inne metody podwyższania temperatury w budynku. Na dokładny sposób przeliczenia kosztów przeznaczyliśmy jednak osobny fragment artykułu, znajdujący się poniżej.
  • Klimatyzator z funkcją grzania w domu jednorodzinnym nie wydziela żadnych niepożądanych substancji do atmosfery, takich jak spaliny czy pyły.
  • Na rynku są dostępne modele klimatyzatorów posiadające specjalne systemy filtrowania, które mogą częściowo zahamować przedostawanie się do pomieszczeń niekorzystnych dla zdrowia bakterii, a także zredukować nieprzyjemne zapachy dochodzące z zewnątrz.
  • Ogrzewanie klimatyzacją jest łatwe w obsłudze i nie wymaga dodatkowych kosztów i czynności np. w postaci gromadzenia materiału opałowego.
  • Klimatyzator pracuje cicho i jest estetyczny. Urządzenia dostępne są w różnych kolorach i z łatwością można dopasować je do każdej aranżacji wnętrza.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem – wady

Tak jak inne systemy regulujące temperaturę pomieszczeń, ogrzewanie klimatyzatorem ma kilka minusów, które warto poznać przed decyzją o zakupie urządzenia.

Po pierwsze nie wszystkie systemy klimatyzacji są przystosowane do bardzo niskich temperatur. Producenci zamieszczają na urządzeniu informację dotyczącą warunków panujących na zewnątrz, przy których ogrzewanie będzie wydajne. Może to być -15 stopni, ale może tylko -5, dlatego należy koniecznie sprawdzić tę wartość, żeby zakup był korzystny. Mimo że w większości regionów Polski zimy nie są szczególnie mroźne, to istnieją województwa, w których nadal trzeba mierzyć się z temperaturami sięgającymi poniżej -25 stopni. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że w małych miasteczkach lub na wsiach temperatura spada niżej niż w większych miastach, czyli tzw. wyspach ciepła. Jeśli nie mamy pewności, czy ogrzewanie klimatyzacją sprawdzi się w konkretnym regionie kraju, warto przeanalizować dane pogodowe z kilku lat oraz tendencje, jakie się w nich pojawiły i na tej podstawie wyciągnąć wnioski.

Dla niektórych osób problemem może być również montaż jednostek klimatyzacji, ponieważ przy niektórych typach urządzeń trzeba ingerować w konstrukcję ścian lub sufitu oraz elewacji. Może się także okazać, że będzie do tego potrzebna zgoda np. spółdzielni odpowiadającej za dany budynek.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?

Dla wielu osób koszty ogrzewania klimatyzacją są meritum sprawy. Nic w tym dziwnego – w końcu będzie trzeba ponosić je co roku, dlatego warto jak najdokładniej zapoznać się ze specyfiką konkretnych urządzeń, których montaż rozważamy.

Z dużą dozą tolerancji można stwierdzić, że ogrzewanie klimatyzacją jest tańsze niż ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym, ale droższe niż ogrzewanie gazowe lub pompą ciepła. Żeby dokładnie przeliczyć koszty, jakie urządzenie będzie generować w zależności od temperatury na zewnątrz oraz powierzchni do ogrzania, trzeba określić kilka danych.

Ogrzewanie klimatyzatorem – koszty

Wartości, których potrzebujemy do obliczenia kosztów ogrzewania klimatyzacją, to:

  • zużycie prądu przez urządzenie,
  • koszt jednego kW,
  • przeciętna liczba dni grzewczych w roku,
  • wielkości powierzchni (m2), która może być ogrzana przez 1 kW,
  • wielkość ogrzewanych pomieszczeń.

Oczywiście koszty ogrzewania domu klimatyzatorem będą też zależeć od takich indywidualnych kwestii, jak preferowana temperatura w pomieszczeniu czy liczba godzin w ciągu doby, przez które urządzenie będzie pracowało z dużą mocą.

Do określenia wydajności urządzenia grzewczego służą także wskaźniki COP oraz SCOP.

  1. COP – współczynnik wydajności. Określa stosunek ilości ciepła dostarczanego do urządzenia grzewczego do ilości zużytej energii. Im jest większy, tym lepiej – ta sama ilość ciepła wymaga wówczas mniejszego nakładu prądu.
  2. SCOP – sezonowy wskaźnik wydajności. Oznacza stosunek ilości ciepła wyprodukowanego w danym sezonie grzewczym do ilości energii elektrycznej, czyli prądu pobranego w tym samym okresie. Na wartość tę wpływa m.in. zapotrzebowanie domowników lub pracowników na ciepło czy wahania temperatury.

Podsumowując, ciężko jednoznacznie określić, ile wyniesie ogrzewanie klimatyzatorem. Koszty są bowiem uzależnione od wielu czynników, jednak można je porównać, analizując wydajność konkretnych urządzeń oraz indywidualne potrzeby względem ciepła w pomieszczeniach. Można jednak stwierdzić, że przy temperaturach nieprzekraczających 10-15 stopni poniżej zera klimatyzacja jest jak najbardziej skuteczną metodą ogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewanie klimatyzacją – jakie urządzenie wybrać?

Oprócz współczynnika efektywności klimatyzatory różnią się także wyglądem, sposobem montażu czy ceną. W ofercie Artis Group można znaleźć następujące typy urządzeń:

  • klimatyzatory split – składają się z dwóch oddzielnych jednostek – zewnętrznej, montowanej na balkonie, elewacji lub dachu oraz wewnętrznej, umieszczanej w ogrzewanym pomieszczeniu;
  • klimatyzatory multisplit – są najlepszą opcją do domów i mieszkań, ponieważ w skład urządzenia wchodzą dwa lub więcej parowników, czyli jednostek wewnętrznych;
  • klimatyzatory przypodłogowe – można je instalować nie tylko przy podłodze, ale też przy pod sufitem lub na ścianie. Klimatyzator z funkcją grzania najlepiej sprawdzi się pod oknem, na wysokości minimum 5 cm nad podłogą;
  • klimatyzatory kasetonowe – nie zajmują powierzchni w pomieszczeniu i równomiernie rozprowadzają powietrze. Montuje się je w wysokich pomieszczeniach z podwieszanym sufitem;
  • Klimatyzatory przenośne – najlepiej sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniach, w których jest już zainstalowany inny system ogrzewania.

FAQ:

  1. Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Ogrzewanie klimatyzacją zazwyczaj kosztuje mniej niż instalacja grzewcza na prąd. Urządzenie opłaci się jako samodzielne źródło ciepła (a nie dodatkowe, co też jest jedną z opcji), jeśli temperatury zimą nie będą niższe niż -15 stopni.

  1. Ile kosztuje klimatyzator z funkcją grzania?

W zależności od typu urządzenia, ceny wchodzą w zakres od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt montażu.

  1. Jaki klimatyzator i ogrzewanie w jednym wybrać?

Wszystko zależy od typu obiektu. Do domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzi się klimatyzacja multisplit, do dużych pomieszczeń biurowych klimatyzator kasetonowy, a do niewielkich punktów usługowych czy sprzedażowych klimatyzator przenośny lub przypodłogowy. Są to jednak tylko przykłady zastosowań, których jest o wiele więcej.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje klimatyzator przypodłogowy?
Klimatyzacja przypodłogowa – jakie zalety ma to rozwiązanie?
Klimatyzator kasetonowy – dyskretna klimatyzacji montowana w suficie