Klimatyzacja nie należy już do luksusów z wyższej półki, na które mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi właściciele domów jednorodzinnych. Sięga po nią coraz więcej osób, także w mieszkaniach. Zasługą tego jest niezastąpiony komfort i ulga, którą przynosi domowe zacisze w czasie uciążliwych upałów. Jeśli dopiero podjęłaś lub podjąłeś decyzję o montażu klimatyzacji albo nadal się wahasz, ten artykuł pozwoli Ci poznać przybliżony czas instalacji oraz koszty tego przedsięwzięcia.

Montaż klimatyzacji – typu klimatyzatorów

Jedną z najpopularniejszych instalacji, którą montuje się zarówno w domach, jak i mieszkaniach, jest klimatyzacja typu split. Jej konstrukcja obejmuje dwie jednostki – zewnętrzną (umieszczaną na balkonie, elewacji lub dachu) oraz wewnętrzną (zwaną skraplaczem), która znajduje się w pomieszczeniu. W lokum o dużym metrażu z powodzeniem można wykonać montaż klimatyzacji typu multisplit. Składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych   w różnych pomieszczeniach, które mogą dzięki temu być chłodzone w tym samym czasie. Funkcja ta wyróżnia system multisplit na tle klimatyzatorów przenośnych, które naraz działają tylko w jednym pokoju. 

Rodzaje klimatyzacji typu split można podzielić ze względu na usytuowanie jednostki wewnętrznej w domu. Wyróżnia się klimatyzatory:

  • ścienne,
  • kasetonowe,
  • kanałowe,
  • przypodłogowe,
  • przysufitowe.

Montaż klimatyzacji split

Instalację obydwu (lub większej liczby w przypadku multisplit) jednostek należy powierzyć specjalistom z zakresu montażu tego typu urządzeń. Znają oni bowiem dokładne wymagania dotyczące możliwej odległości pomiędzy elementem wewnętrznym i zewnętrznym. Dodatkowo zachowają odpowiedni odstęp między parownikiem  a sufitem, podłogą i innymi przeszkodami w domu lub mieszkaniu. O radę fachowca warto postarać się już na etapie wyboru konkretnego systemu, ponieważ moc chłodnicza urządzenia musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane. Możemy wstępnie ją obliczyć, biorąc pod uwagę tylko powierzchnię w metrach kwadratowych, ale będzie to wynik uproszczony. Należy wziąć pod uwagę jeszcze wysokość pokoju oraz liczbę i szczelność okien, którą ocenia fachowiec.

Jak wygląda i ile trwa montaż klimatyzacji?

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu zazwyczaj jest wykonywana w ciągu jednego dnia. Dokładna liczba godzin potrzebnych na fachowy montaż (zwykle od 4 do 12) zależy od:

  • rodzaju urządzenia,
  • stopnia skomplikowania prac,
  • odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną.

Jak najprościej dowiedzieć się, jak przebiega i ile trwa montaż klimatyzacji w naszym przypadku? Najlepiej wybrać firmę, która oferuje zarówno sprzedaż, jak i montaż instalacji i umówić się z jej przedstawicielem na tzw. wizję lokalną. W trakcie wizyty specjalista sprawdzi, jakie urządzenie i sposób montażu będą najlepsze do naszego domu lub mieszkania. Poda również przybliżony czas realizacji projektu, kosztorys i szczegóły wykonywanych prac.

Etapy montażu klimatyzacji

Mimo że instalacja klimatyzacji w domu lub mieszkaniu to zadanie dla profesjonalistów, warto poznać poszczególne etapy montażu i wiedzieć, w jakim stopniu ingerują w konstrukcję budynku i pomieszczenia. W ten sposób będziemy przygotowani na rozmowę z fachowcem podczas wizji lokalnej.

  1. Przy wyborze firmy, która wykona montaż klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na wcześniejsze realizacje oraz uprawnienia i certyfikaty pracowników. Następnie należy umówić się z jej przedstawicielem na wizytę, która jest niezbędna do prawidłowego zaplanowania prac i wyliczenia kosztu klimatyzacji w domu lub mieszkaniu.
  2. Na początku należy wybrać miejsce, w którym zostanie umieszczona jednostka wewnętrzna (lub jednostki, jeśli decydujemy się na wersję multisplit). Warto uniknąć sytuacji, w której strumień powietrza jest skierowany bezpośrednio na miejsce, gdzie dużo przebywamy (np. sofę). Jeśli mieszkanie jest niewielkie i nie ma innej opcji, rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji z regulacją kierunku nawiewu.
  3. Lokalizacja jednostki zewnętrznej także ma pewne ograniczenia. Można ją usytuować na balkonie, elewacji lub dachu. Należy się jednak dowiedzieć, czy miejsce montażu wymaga uzyskania pozwolenia od właściciela lub zarządcy budynku. Oprócz tego pamiętajmy, że agregat generuje hałas, którego powinniśmy oszczędzić nie tylko sobie, ale także naszym sąsiadom. Nie instaluje się więc klimatyzacji w pobliżu okien, wejść do budynku, a także cudzych balkonów.
  4. Montaż klimatyzacji polega przede wszystkim na połączeniu obu jednostek, dlatego muszą być rozstawione w odpowiedniej odległości. Od niej uzależnione są możliwości wyboru miejsca na urządzenie w domu lub mieszkaniu. Żeby scalić agregat z jednostką wewnętrzną, wykonuje się otwór w ścianie, przez który przechodzą miedziane rurki umożliwiające wymianę czynnika chłodzącego. 
  5. Jeśli jednostka zewnętrzna ma być przymocowana do elewacji budynku, na jej ścianie należy zamontować specjalny wspornik, który ustabilizuje urządzenie. Nie trzeba natomiast tego robić, gdy podporę stanowi balkon lub dach.
  6. Na koniec montażu z systemu odsysa się powietrze pompą próżniową oraz sprawdza szczelność wszystkich połączeń.
  7. Pracownik firmy montującej klimatyzację powinien sprawdzić poprawność działania urządzeń, skonfigurować je oraz dać nam niezbędne instrukcje dotyczące obsługi systemu.

Montaż klimatyzacji – cena

Koszt montażu instalacji typu split jest uzależniony od kilku czynników:

  • mocy chłodniczej urządzenia, która jest z kolei determinowana m.in. przez wielkość ochładzanej powierzchni;
  • liczby pomieszczeń, w których będzie zamontowana jednostka wewnętrzna – multisplit podwyższy koszt;
  • konstrukcji urządzenia – różne ceny będą miały klimatyzatory sufitowe, kasetonowe, kanałowe czy przypodłogowe;
  • dodatkowych funkcji urządzenia, takich jak np. Wi-Fi;
  • ceny za wykonane prace monterskie.

Koszt klimatyzacji w domu na etapie montażu jest więc trudny do określenia, ale powinniśmy liczyć się z kwotą kilku tysięcy. Dokładny kosztorys sporządzi specjalista po wykonaniu wizji lokalnej.

Tańszy montaż klimatyzacji

Koszty instalacji klimatyzatora można obniżyć, korzystając z preferencyjnej stawki VAT. Kiedy za klimatyzację można zapłacić 8% podatku VAT zamiast 23%? Wystarczy wybrać usługę zakupu urządzeń oraz ich montażu w tej samej firmie. Mniej zapłaci każda osoba fizyczna, której lokal mieszkalny nie przekracza 150 m2, a w przypadku domu maksymalna powierzchnia to 300 m2.

FAQ

1. Ile trwa montaż klimatyzacji?

Liczba godzin potrzebna na instalację i konfigurację jednostek klimatyzacji różni się w zależności od rodzaju urządzenia, miejsca montażu i odległości między agregatem a jednostką wewnętrzną. W większości przypadków wszystkie czynności powinny zająć maksymalnie jeden dzień.

2. Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Cena klimatyzacji typu split to od 1500 zł  do nawet  kilku tysięcy złotych. Nie można jej dokładniej określić bez wykonania wizji lokalnej przez pracownika firmy zajmującej się montażem. Zależy także od wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, w których będzie jednostka wewnętrzna.

3. Jak można obniżyć koszt klimatyzacji w domu?

Trochę mniej może zapłacić każda osoba fizyczna, która kupi klimatyzator u tej samej firmy, która wykona montaż. Wtedy odsetek podatku VAT spadnie z 23% do 8% pod warunkiem, że powierzchnia mieszkania nie przekracza 150 m2 lub 300 m2 w przypadku domu.